University of Derby
Μαθηματικά (Πληροφορική) με έτος θεμελίωσης BSc (Hons)
University of Derby - Πανεπιστήμιο του Derby

Πληροφορίες για τα μαθήματα Αν σας ενθουσιάζει η ιδέα να χρησιμοποιήσετε τα μαθηματικά για να επηρεάσετε θετικά τον κόσμο, αυτό το πτυχίο BSc (Hons) μπορεί να είναι για εσάς. Θα αναπτύξετε τις γνώσεις σας σε μαθηματικές μεθόδους και τεχνικές και θα έχετε την ευκαιρία να τις εφαρμόσετε σε πραγματικά προβλήματα μέσω έργων και πρακτικής άσκησης.

Η ένταξη ενός έτους θεμελίωσης στο τετραετές πρόγραμμα σπουδών σας θα σας δώσει ένα προβάδισμα στην ακαδημαϊκή και επαγγελματική σας ζωή. Το έτος θεμελίωσης προσφέρει την ευκαιρία να ενισχύσετε τις δεξιότητες, τις γνώσεις και την αυτοπεποίθησή σας - με εκτεταμένη υποστήριξη από το εξειδικευμένο προσωπικό μας - πριν προχωρήσετε στο πρώτο στάδιο του πτυχίου σας. Θα μπορούσε επίσης να είναι επωφελές αν σχεδιάζετε αλλαγή σταδιοδρομίας και θέλετε να εξοικειωθείτε με πτυχές θεμάτων που είναι καινούργια για εσάς.

Τα πτυχία μας με ένα έτος ίδρυσης είναι συνεχή, πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα χρειαστεί να υποβάλετε νέα αίτηση μόλις ολοκληρώσετε επιτυχώς το πρώτο έτος.

ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ:

• ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ: Τα μαθήματα Μαθηματικών μας κατατάσσονται στα 20 κορυφαία για το συγκεκριμένο αντικείμενο (The Guardian University Guide 2022). Το γνωστικό αντικείμενο κατατάσσεται επίσης στην 4η θέση στο Ηνωμένο Βασίλειο για την εμπειρία των φοιτητών (The Times and Sunday Times Good University Guide 2021).

• ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ: Στο δεύτερο έτος, θα εργαστείτε πάνω σε ένα πραγματικό πρόβλημα που έχει τεθεί από έναν εργοδότη. Θα έχετε επίσης την ευκαιρία να κάνετε ένα έτος στη βιομηχανία, καθώς και να σπουδάσετε και να εργαστείτε στο εξωτερικό για ένα εξάμηνο, γεγονός που θα διευρύνει την εμπειρία σας και θα ενισχύσει τις προοπτικές απασχόλησής σας.

• ΖΩΝΤΑΝΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ: Θα ενταχθείτε σε μια φιλική κοινότητα που περιλαμβάνει την ενθουσιώδη Μαθηματική Εταιρεία μας και καθηγητές που δραστηριοποιούνται στην έρευνα. Θα έχετε την ευκαιρία να συμμετάσχετε σε ερευνητικά προγράμματα στα οποία εργάζεται η διδακτική μας ομάδα.

• ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ: Θα αναπτύξετε ζωτικής σημασίας μεταβιβάσιμες δεξιότητες, όπως η επίλυση προβλημάτων, η επικοινωνία, οι ψηφιακές δεξιότητες, η ομαδική εργασία και η δικτύωση.

• ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ ΕΤΟΣ ΠΡΑΚΤΙΚΟΤΗΤΑΣ: Αποκτήστε πολύτιμη εμπειρία στη βιομηχανία με ένα προαιρετικό έτος πρακτικής άσκησης μεταξύ του δεύτερου και του τρίτου έτους.

Τι θα καλύψετε: Θα αφιερώσετε το 50% του χρόνου σας στα Μαθηματικά και το 50% στην Πληροφορική. Θα αναπτύξετε τις δεξιότητες που χρειάζεστε για να σχεδιάζετε, να υλοποιείτε και να δοκιμάζετε υπολογιστικά και αξιόπιστα προγράμματα χρησιμοποιώντας το πιο σύγχρονο λογισμικό, βάσεις δεδομένων και γλώσσες προγραμματισμού.

Θα σας εισαγάγουμε στα θέματα των διακριτών και υπολογιστικών μαθηματικών που υποστηρίζουν την πληροφορική, όπως η θεωρία συνόλων, η λογική και οι πίνακες. Θα μάθετε επίσης τις θεμελιώδεις θεωρίες, έννοιες και πρακτικές του προγραμματισμού υπολογιστών.

ΠΩΣ ΘΑ ΜΑΘΕΤΕ: Οι διαλέξεις συνδυάζονται με φροντιστήρια για την προώθηση της συζήτησης, την ενθάρρυνση της βαθύτερης κατανόησης και την ανάπτυξη των δεξιοτήτων σας στην επίλυση προβλημάτων. Υπάρχει επίσης ένα εβδομαδιαίο drop-in clinic για τους σπουδαστές που μπορούν να λάβουν ατομική βοήθεια και υποστήριξη από αφοσιωμένο και κατανοητό προσωπικό.

Η ΚΑΡΙΕΡΑ ΣΑΣ: Ακολουθήστε τα χνάρια των υψηλών αποφοίτων μας, οι οποίοι έχουν εργαστεί σε οργανισμούς όπως το Χρηματιστήριο του Λονδίνου, η Microsoft και η IBM. Οι εργοδότες αναγνωρίζουν και εκτιμούν τις δεξιότητες και ικανότητες επίλυσης προβλημάτων, ανάλυσης και αριθμητικής που μπορούν να προσφέρουν οι απόφοιτοί μας. Ως εκ τούτου, θα ανακαλύψετε ένα ευρύ φάσμα διαθέσιμων ευκαιριών σταδιοδρομίας. Τα επαγγελματικά μονοπάτια περιλαμβάνουν τον τραπεζικό τομέα, τα χρηματοοικονομικά, τις επιχειρήσεις, την πληροφορική ή τη διδασκαλία, για να αναφέρουμε μόνο μερικά από αυτά.

ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΕΛΕΤΗΣ: Αυτό το μάθημα είναι επίσης διαθέσιμο χωρίς έτος ίδρυσης.

Απαιτήσεις προσόντων

Δίπλωμα πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση

• All Degrees
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςMathematics (Computing) with Foundation Year, BSc (Hons), εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Δίδακτρα Μαθηματικά (Πληροφορική) με έτος θεμελίωσης BSc (Hons)

Ιρλανδία £9250 έτος 1
Channel Islands £9250 έτος 1
EU £14045 έτος 1
Διεθνή £14045 έτος 1

• Foundation

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Derby στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 20 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Derby

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Derby

Το Πανεπιστήμιο του Ντέρμπι είναι ένα δημόσιο πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην πόλη Ντέρμπι της Αγγλίας. Η κύρια πανεπιστημιούπολη του πανεπιστημίου βρίσκεται στο Allestree, μια προαστιακή ζώνη του ίδιου του Ντέρμπι, και βρίσκεται ακριβώς απέναντι από το δημοφιλές πάρκο Markeaton, όπου πολλοί φοιτητές απολαμβάνουν να πηγαίνουν για βόλτα στον ελεύθερο χρόνο τους.

Λίστα με 218 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Derby - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Derby

• A place called home: Living with the University of Derby
  • Derby Uni Vlogger - Tamzin Lena- 10 reasons feedback is important