The University of Edinburgh
Γενετική και γονιδιωματική PhD
The University of Edinburgh - Πανεπιστήμιο του Edinburgh

Η έρευνα στον Τομέα Γενετικής και Γονιδιωματικής αποσκοπεί στην προώθηση της κατανόησης των πολύπλοκων ζωικών συστημάτων και στην ανάπτυξη βελτιωμένων μοντέλων πρόβλεψης μέσω της εφαρμογής αριθμητικών και υπολογιστικών προσεγγίσεων στην ανάλυση, ερμηνεία, μοντελοποίηση και πρόβλεψη πολύπλοκων ζωικών συστημάτων από το επίπεδο του DNA και άλλων μορίων, μέσω κυτταρικών και γονιδιακών δικτύων, ιστών και οργάνων έως ολόκληρους οργανισμούς και αλληλεπιδρώντες πληθυσμούς οργανισμών.

Η βιολογία και τα χαρακτηριστικά ενδιαφέροντος περιλαμβάνουν: αύξηση και ανάπτυξη, σύνθεση σώματος, αποδοτικότητα ζωοτροφών, αναπαραγωγική απόδοση, αντιδράσεις σε μολυσματικές ασθένειες και κληρονομικές ασθένειες.

Η έρευνα περιλαμβάνει βασική έρευνα στις βιοεπιστήμες και τη μαθηματική βιολογία και στρατηγική έρευνα για την αντιμετώπιση μεγάλων προκλήσεων, π.χ. επισιτιστική ασφάλεια.

Η έρευνα επικεντρώνεται, αλλά δεν περιορίζεται, σε είδη-στόχους γεωργικής σημασίας, συμπεριλαμβανομένων των βοοειδών, των χοίρων, των πουλερικών, των προβάτων, των εκτρεφόμενων ψαριών, όπως ο σολομός, και των ζώων συντροφιάς. Η διαθεσιμότητα των αλληλουχιών γονιδιωμάτων και των σχετικών εργαλείων γονιδιωματικής επιτρέπουν τη γενετική έρευνα σε αυτά τα είδη.

Η εμπειρογνωμοσύνη περιλαμβάνει γενετική (μοριακή, ποσοτική), φυσιολογία (νευροενδοκρινολογία, ανοσολογία), "omics" (γονιδιωματική, λειτουργική γονιδιωματική) με ιδιαίτερη ισχύ στη μαθηματική βιολογία (ποσοτική γενετική, επιδημιολογία, βιοπληροφορική, μοντελοποίηση).

Ο Τομέας διαθέτει 18 επικεφαλής ομάδων και 4 υποτρόφους που επιβλέπουν πάνω από 30 μεταπτυχιακούς φοιτητές.

Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςGenetics and Genomics, PhD, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Edinburgh στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 40 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Edinburgh

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Edinburgh

Το Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου βρίσκεται στην ομώνυμη πόλη της Σκωτίας και είναι ένα από τα παλαιότερα πανεπιστήμια σε ολόκληρο το Ηνωμένο Βασίλειο, καθώς άνοιξε το 1583. Το πανεπιστήμιο απολαμβάνει μεγάλη φήμη για τη συμβολή του στις διεθνείς ερευνητικές προσπάθειες, γεγονός που αντικατοπτρίζεται στην ένταξή του στην ομάδα Russell, στο Universitas 21 και στο Una Europa. Το Εδιμβούργο προσφέρει στους κατοίκους του μια ιστορική αλλά και σύγχρονη πόλη, με έντονη νυχτερινή ζωή, αξιόπιστες δημόσιες συγκοινωνίες και φιλικούς ντόπιους.

Λίστα με 686 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Edinburgh - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Central area campus

Μοριακή, γενετική και επιδημιολογία της ζωής (Wellcome Trust) PhD Πανεπιστήμιο του Bristol
(University of Bristol)