West Suffolk College
Ψυχολογία και Εγκληματολογία BSc (Hons)
West Suffolk College - West Suffolk College

Μισθός όλων των αποφοίτων Ηνωμένου Βασιλείου σε (κυρίως προπτυχιακοί φοιτητές)

Διάμεσος μισθός £20933 £18108 £21051
Εύρος 25-75 εκατοστημόρια £18375 - £24906 £13095 - £22569 £15928 - £26889

Το BSc (Hons) Psychology and Criminology θα σας προσφέρει μια ολοκληρωμένη βάση στα αντικείμενα της ψυχολογίας και της εγκληματολογίας ως εμπειρικές κοινωνικές επιστήμες που στοχεύουν στην κατανόηση του νου και της συμπεριφοράς, του εγκλήματος και της παρέκκλισης. Θα κατανοήσετε τις βασικές αρχές, ιδέες και τεχνικές στα αντικείμενα της ψυχολογίας και της εγκληματολογίας και θα τις εφαρμόσετε με ηθικό και ασφαλή τρόπο.

Θα εξερευνήσετε τις ιδέες της εγκληματικότητας, της απόκλισης και της ψυχοπαθολογίας, θα καλύψετε διάφορες πτυχές της ψυχολογίας, όπως η βιολογική, η γνωστική, η αναπτυξιακή και η κοινωνική ψυχολογία, και θα εξετάσετε τον κοινωνικό αντίκτυπο της απόκλισης στη νεολαία.

Το μάθημα εμβαθύνει στις κοινωνικές πτυχές της εγκληματολογίας και της ψυχολογίας, για παράδειγμα τον κοινωνικό αντίκτυπο του εγκλήματος στα άτομα και τις κοινότητες, την κοινωνική ανισότητα, το φύλο, την ηλικία και τη σεξουαλικότητα, με σύνδεση με την ιστορία του εγκλήματος και της εγκληματικότητας. Το μάθημα παρέχει μια εις βάθος εξέταση της ανθρώπινης συμπεριφοράς, συμπεριλαμβανομένης της αποκλίνουσας συμπεριφοράς και της στάσης απέναντι στην παρέκκλιση με την πάροδο του χρόνου.

Θα μάθετε για μια σειρά θεμάτων από την εγκληματολογία, όπως η θυματολογία, το έγκλημα στον κυβερνοχώρο, η τρομοκρατία και ο εξτρεμισμός, τα σεξουαλικά εγκλήματα και ο ρόλος των μέσων ενημέρωσης στην απεικόνιση του εγκλήματος, της τρομοκρατίας και της παρέκκλισης.

Καθώς προχωράτε στο πτυχίο, θα αναπτύξετε τις ακαδημαϊκές και προσωπικές σας δεξιότητες, όπως η έρευνα, η κριτική σκέψη, η διαχείριση του χρόνου, η ομαδική εργασία και η αυτοπεποίθηση στη συζήτηση δύσκολων και - ενίοτε - αμφιλεγόμενων θεμάτων.

Χρησιμοποιείται μια σειρά από μεθοδολογίες αξιολόγησης που έχουν σχεδιαστεί για να σας επιτρέψουν να εξερευνήσετε το γνωστικό σας αντικείμενο και τα προσωπικά σας ενδιαφέροντα. Οι μέθοδοι αξιολόγησης περιλαμβάνουν τόσο διαμορφωτικές όσο και συνοπτικές υποβολές. Οι διαμορφωτικές αξιολογήσεις έχουν σχεδιαστεί για να αναπτύσσουν την κριτική σας σκέψη και τις δεξιότητές σας στο θέμα με τακτικό και κατευθυνόμενο τρόπο. Οι εργασίες σας επιτρέπουν επίσης να αναπτύσσεστε με ασφάλεια, ελευθερία και δημιουργικότητα χωρίς την πίεση μιας επίσημης αξιολόγησης. Θα συμμετέχετε σε ομαδικές συζητήσεις, θα κάνετε παρουσιάσεις και θα διερευνήσετε από κοινού θέματα και επιχειρήματα. Οι ομαδικές συζητήσεις και οι αντιπαραθέσεις αποσκοπούν στη βελτίωση της κατανόησης και των δεξιοτήτων σας και όχι στην απόκτηση γνώσεων καθεαυτήν και είναι δομημένες με τέτοιο τρόπο ώστε να μεγιστοποιείται η αποτελεσματική συμμετοχή και εμπλοκή. Συνήθως προηγείται μια προκαθορισμένη πορεία ανάγνωσης και προπαρασκευαστικών ασκήσεων. Αυτές οι διαμορφωτικές αξιολογήσεις θα εμβαθύνουν την κατανόηση του θέματος ή του αντικειμένου και θα αναπτύξουν επικοινωνιακές δεξιότητες- θα ενθαρρύνουν μια κριτική (αλλά ανεκτική) αυτοκριτική προσέγγιση στις συζητήσεις και θα ενισχύσουν την αυτοπεποίθησή σας να σκέφτεστε γρήγορα στα πόδια σας, να επικοινωνείτε ευκρινώς και πειστικά με τους άλλους και να αναγνωρίζετε την αξία της στενής συνεργασίας και της ανταλλαγής ιδεών. Οι συνοπτικές αξιολογήσεις περιλαμβάνουν γραπτές εργασίες με τη μορφή δοκιμίων και εκθέσεων, ψυχολογικές εκθέσεις, ανάλυση εγγράφων, ατομικές παρουσιάσεις, καθώς και εξετάσεις με χρονικούς περιορισμούς, τόσο εμφανείς όσο και αφανείς.

Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςPsychology and Criminology, BSc (Hons), εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Δίδακτρα Ψυχολογία και Εγκληματολογία BSc (Hons)

EU £8500 έτος 1
Channel Islands £8500 έτος 1

Πρόσθετες πληροφορίες για τα τέλη

Εκτός από τα δίδακτρα των μαθημάτων, υπάρχουν ορισμένα πρόσθετα έξοδα που σχετίζονται με την ολοκλήρωση του προγράμματος.

Για παράδειγμα, μπορεί να υπάρχουν προαιρετικά ταξίδια βελτίωσης με κόστος που εξαρτάται από την τοποθεσία.

Το πρόσθετο κόστος μπορεί να περιλαμβάνει την αγορά των βασικών κειμένων - αναγνωρίζουμε ότι τα άτομα μπορεί να προτιμούν τα βασικά κείμενα σε έντυπη μορφή για σχολιασμό και αναφορά.

Σχετικά με το West Suffolk College

Το West Suffolk College είναι ένα ίδρυμα που παρέχει κυρίως μαθήματα και προγράμματα σε επίπεδο περαιτέρω εκπαίδευσης, τα οποία λειτουργούν από πολλές πανεπιστημιουπόλεις και εκπαιδευτικά κέντρα. Ο κύριος χώρος της πανεπιστημιούπολης για ακαδημαϊκές σπουδές είναι γνωστός ως Gateway Building, ο οποίος βρίσκεται στο Bury St Edmunds, στην αγγλική κομητεία Suffolk. Οι σπουδαστές των κατασκευών και του STEM χρησιμοποιούν το υπερσύγχρονο Milburn Centre και το STEM Innovation Campus, αντίστοιχα.

Λίστα με 11 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του West Suffolk College - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του West Suffolk College

University Studies and Professional Development Centre

Βιολογία διατήρησης και εγκληματολογία (με έτος θεμελίωσης) BA (Hons) Πανεπιστήμιο Liverpool Hope