University of East Anglia
University of East Anglia - Πανεπιστήμιο East Anglia

Επισκόπηση

Βυθιστείτε στους κόσμους των μέσων ενημέρωσης, της επικοινωνίας και της διεθνούς ανάπτυξης και μελετήστε την πολύπλοκη σχέση μεταξύ τους.

Ανακαλύψτε τους τρόπους με τους οποίους οι φιλανθρωπικές οργανώσεις και άλλοι αναπτυξιακοί οργανισμοί επικοινωνούν για την πείνα, τη φτώχεια και τη μετανάστευση και πώς επηρεάζουν τη στάση του κοινού. Εξερευνήστε γιατί ορισμένες ανθρωπιστικές κρίσεις καταφέρνουν να προβάλλονται στις τηλεοπτικές οθόνες μας ενώ άλλες όχι, και αναρωτηθείτε τι επίδραση έχει αυτό στην κυβερνητική πολιτική.

Θα ρωτήσετε επίσης: πόσο σημαντική είναι η ελευθερία του Τύπου και του λόγου για την προώθηση της δημοκρατίας και της οικονομικής ανάπτυξης; Ποιος είναι ο αντίκτυπος των μέσων κοινωνικής δικτύωσης στις αναπτυσσόμενες χώρες - ενθαρρύνουν το Facebook και το Twitter την εμπλοκή των πολιτών με την πολιτική ή υπονομεύουν τη γνήσια πολιτική συμμετοχή;

Αυτά είναι μερικά μόνο από τα βασικά ερωτήματα και προβλήματα που θα εξερευνήσετε σε αυτό το συναρπαστικό μάθημα.

Στο τρίτο έτος, θα περάσετε δύο έως έξι μήνες για να αποκτήσετε εργασιακή εμπειρία στο εξωτερικό. Για πολλούς φοιτητές, αυτό είναι το αποκορύφωμα των σπουδών τους στο πανεπιστήμιο.

Περί αυτού του μαθήματος

Αυτό το καινοτόμο μάθημα σας επιτρέπει να μελετήσετε τα μέσα μαζικής ενημέρωσης και τη διεθνή ανάπτυξη, καθώς και τη μεταξύ τους σχέση. Τα μέσα μαζικής ενημέρωσης είναι σημαντικά για όλες τις πτυχές της διεθνούς ανάπτυξης, από την προώθηση της πολιτικής συμμετοχής, την ευαισθητοποίηση του κοινού για βασικά κοινωνικά ζητήματα που επηρεάζουν τον ολοένα και πιο παγκοσμιοποιημένο κόσμο μας, μέχρι τη διευκόλυνση της ροής πληροφοριών εντός και εκτός συνόρων. Ταυτόχρονα, τα μέσα μαζικής ενημέρωσης έχουν κεντρική σημασία για την ενθάρρυνση φιλανθρωπικών δωρεών, την προώθηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και τη μετάδοση μηνυμάτων δημόσιας υγείας σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης.

Αυτό το μάθημα θα σας επιτρέψει να αποκτήσετε μια διεθνή προοπτική για μια καριέρα στα μέσα ενημέρωσης ή μια βαθιά κατανόηση των μέσων ενημέρωσης για μια καριέρα στη διεθνή ανάπτυξη. Θα αποφοιτήσετε ιδιαίτερα καλά προετοιμασμένοι για σταδιοδρομία στον τομέα της επικοινωνίας ΜΚΟ, της αναπτυξιακής δημοσιογραφίας, της ανθρωπιστικής επικοινωνίας και της ανάπτυξης των μέσων ενημέρωσης.

Αυτό το πτυχίο είναι μοναδικό στο Ηνωμένο Βασίλειο, καθώς συνδυάζει παράλληλα τα μέσα ενημέρωσης και τις διεθνείς αναπτυξιακές σπουδές. Και στους δύο τομείς θα διδάσκεστε από διεθνώς αναγνωρισμένους ακαδημαϊκούς εμπειρογνώμονες. Συμμετέχουμε ενεργά στην έρευνα σε όλο τον κόσμο, συνεργαζόμενοι με πολλούς εθνικούς και διεθνείς οργανισμούς ανάπτυξης, οργανισμούς μέσων ενημέρωσης και φορείς της κοινωνίας των πολιτών.

Αποποίηση ευθύνης

Οι λεπτομέρειες των μαθημάτων ενδέχεται να αλλάξουν.<MS&&> Θα πρέπει πάντα να επιβεβαιώνετε τις λεπτομέρειες στον ιστότοπο του παρόχου: <MW&&>www.uea.ac.uk</MW&&> </MS&&&>

Απαιτήσεις αγγλικής γλώσσας

Βαθμός Πρόσθετα Στοιχεία
IELTS (Academic) 6

IELTS: 6,0 συνολικά (τουλάχιστον 5,5 σε κάθε στοιχείο)

Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςMedia and International Development with Overseas Placement, BA (Hons), εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Δίδακτρα Μέσα μαζικής ενημέρωσης και διεθνής ανάπτυξη με πρακτική άσκηση στο εξωτερικό BA (Hons)

Channel Islands £9250 έτος 1
Διεθνή £19250 έτος 1

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο East Anglia στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 29 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο East Anglia

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο East Anglia

Το University of East Anglia (UEA) είναι ένα ερευνητικό πανεπιστήμιο που χρηματοδοτείται από την κυβέρνηση και βρίσκεται στο Νόργουιτς της Αγγλίας. Το πανεπιστήμιο λειτουργεί σε μια ενιαία πανεπιστημιούπολη, η οποία περιλαμβάνει το Norwich Research Park και το Bob Champion Research and Education Building, καθώς και μια 24ωρη βιβλιοθήκη, ένα χώρο συναυλιών και συναυλιών και τα καταλύματα στην πανεπιστημιούπολη.

Λίστα με 330 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο East Anglia - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο East Anglia

• Student Life in Norwich | University of East Anglia (UEA)
  • Alumni Stories: Language and Communication Studies MAs | UEA