Bishop Grosseteste University
Θεολογία και Θρησκευτικές Σπουδές MA
Bishop Grosseteste University - Πανεπιστήμιο Bishop Grosseteste

Το μεταπτυχιακό μας πρόγραμμα Θεολογίας και Θρησκευτικών Σπουδών θα σας ταξιδέψει από τους θρησκευτικούς κόσμους των μεγάλων δυτικών παραδόσεων στον μυστικιστικό κόσμο της αρχαίας Ανατολής. Θα καλύψει τα φλέγοντα σύγχρονα ζητήματα που περιβάλλουν τις Θρησκευτικές Σπουδές σήμερα και θα εμβαθύνει στα μεγάλα ερωτήματα της ζωής. Θα είστε σε θέση να εξερευνήσετε τις ιδέες και την περιέργεια που έχουν κυριεύσει το ανθρώπινο γένος από την εποχή που αρχίσαμε να διακοσμούμε τους τοίχους των σπηλαίων μας μέχρι τη στιγμή που εκτοξεύσαμε τους εαυτούς μας πέρα από τη στρατόσφαιρα και στο διάστημα.

Κατά τη διάρκεια του ΠΜΣ θα αναπτύξετε την ικανότητά σας να διατυπώνετε θεολογικά ή φιλοσοφικά επιχειρήματα, θα αποκτήσετε εμπειρία στην ερμηνεία των πηγών και θα εκτιμήσετε περισσότερο την πλούσια ποικιλία των θρησκευτικών εμπειριών στον κόσμο μας. Μερικές βασικές ενότητες θα σας επιτρέψουν να εξερευνήσετε τον θρησκευτικό διάλογο και τις θρησκευτικές συγκρούσεις, να διερευνήσετε τη θεολογία της λογοτεχνίας, του κινηματογράφου και της τηλεόρασης, να συμβάλλετε στη σύγχρονη συζήτηση μεταξύ πιστών και μη πιστών και να ανακαλύψετε τη φιλοσοφία της θρησκείας.

Αυτό το μάθημα αφορά τον κόσμο μας, τη ζωή μας και το νόημα που προσπαθούμε να του δώσουμε. Απευθύνεται σε όσους γοητεύονται από τον κόσμο της θεολογίας και της θρησκείας - είτε πρόκειται για αφοσιωμένους πιστούς, είτε για αμφισβητίες αγνωστικιστές και ένθερμους άθεους. Είναι ιδανικό για όποιον ασχολείται με ένα επάγγελμα που απαιτεί κατανόηση θρησκευτικών, φιλοσοφικών και ηθικών ζητημάτων. Εν ολίγοις, απευθύνεται σε όποιον θέλει να εξερευνήσει τη φύση της ύπαρξης παρέα με ειδικούς.

Το μεταπτυχιακό μας πρόγραμμα Θεολογίας και Θρησκευτικών Σπουδών είναι ιδανικό για κάθε καθηγητή Θρησκευτικών ή Φιλοσοφίας που θέλει να διευρύνει τις γνώσεις του στο αντικείμενο που έχει επιλέξει. Οι γνώσεις και οι δεξιότητες που προωθεί θα ήταν επίσης ιδανικές για οποιονδήποτε ασχολείται με ένα επάγγελμα που απαιτεί να ασχολείται με θρησκευτικά, φιλοσοφικά ή ηθικά ζητήματα.

Θα πρέπει να έχετε αποκτήσει, ή να προβλέπεται να αποκτήσετε, κανονικά προπτυχιακό πτυχίο με άριστα σε θέμα σχετικό με τις ανθρωπιστικές ή κοινωνικές επιστήμες (ή ισοδύναμο).

**

Η αξιολόγηση θα πραγματοποιείται στις ενότητές μας μέσω ποικίλων μορφών, όπως δοκίμια, παρουσιάσεις και χαρτοφυλάκια. Περιλαμβάνει επίσης μια τελική διπλωματική εργασία, η οποία επιτρέπει στους φοιτητές να γίνουν ειδικοί σε ένα θεολογικό θέμα που τους συναρπάζει ιδιαίτερα.

• Others
    • The candidate must attain a minimum of 6 in each component of the IELTS test.
    • The candidate must attain a minimum of 5.5 in each component of the IELTS test.
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςTheology and Religious Studies, MA, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κανονικά αναμένεται να έχετε ή προβλέπεται να έχετε τουλάχιστον πτυχίο Θεολογίας ή συναφούς γνωστικού αντικειμένου με βαθμό άριστα 2,2. Θα εξετάζαμε συναφή θέματα (τόσο σε απλή όσο και σε συνδυασμένη μορφή) που θα περιλάμβαναν: Ανθρωπολογία, Βιβλικές Σπουδές, Κλασικές Σπουδές, Ιστορία, Φιλοσοφία, Πολιτική, Θρησκευτικές Σπουδές και Κοινωνιολογία.

Εάν είστε κάτοχος άλλου πτυχίου με βαθμό 2,2 ή ανώτερο, ανάλογα με το περιεχόμενο, θα σας ζητηθεί να αποδείξετε επαρκείς γνώσεις σχετικά με το περιεχόμενο του προγράμματος. Αυτό θα αξιολογηθεί κατά τη συνέντευξη και την αίτηση.

Δίδακτρα Θεολογία και Θρησκευτικές Σπουδές MA

Αγγλία £7800
Βόρεια Ιρλανδία (Ηνωμένο Βασίλειο) £7800
Σκωτία £7800
Ουαλία £7800
EU £14700
Διεθνή £14700

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο Bishop Grosseteste στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 6 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο Bishop Grosseteste

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο Bishop Grosseteste

Το Πανεπιστήμιο Bishop Grosseteste (BGU) ιδρύθηκε το 1862 και βρίσκεται στο αστικό περιβάλλον της μητροπολιτικής πόλης του Λίνκολν της Αγγλίας. Το BGU ειδικεύεται στην κατάρτιση εκπαιδευτικών στα μονοπάτια κατάρτισης PGCE. Οι επιλογές κατάρτισης κυμαίνονται από Foundation Degrees μέχρι και διδακτορικό επίπεδο, και όλες έχουν ως στόχο να φέρουν τους αποφοίτους τους στον επιθυμητό τομέα εργασίας, είτε πρόκειται για τη διδασκαλία παιδιών σε δημοτικά σχολεία είτε για τη διδασκαλία εξειδικευμένων μαθημάτων σε ιδρύματα εκπαίδευσης ενηλίκων.

Λίστα με 68 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο Bishop Grosseteste - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο Bishop Grosseteste

• Essential Places for Students in Lincoln | Bishop Grosseteste University
  • Welcome to BGU