University of the Highlands and Islands
Φιλοσοφία, πολιτική και οικονομικά BA (Hons)
University of the Highlands and Islands - Πανεπιστήμιο των Highlands and Islands

Αυτό το διεπιστημονικό πρόγραμμα προσφέρει τη μοναδική ευκαιρία να μελετήσετε τρεις από τις σημαντικότερες πραγματικότητες που επηρεάζουν τη ζωή των ανθρώπων. Το ολοκληρωμένο πρόγραμμα στοχεύει στην ανάλυση των βασικών χαρακτηριστικών σε κάθε τομέα.

Οικονομία: Θα εξετάσετε πώς συμπεριφέρονται και αλληλεπιδρούν οι οικονομικοί παράγοντες (άτομα, νοικοκυριά και επιχειρήσεις) και οι αγορές και πώς επηρεάζονται από οικονομικά χαρακτηριστικά όπως ο πληθωρισμός, η οικονομική ανάπτυξη και η ανεργία, καθώς και η νομισματική και δημοσιονομική πολιτική. Πολιτική: Θα εξετάσετε πώς η πολιτική διαμορφώνει τη ζωή μας και πώς οργανώνεται διαφορετικά σε όλο τον κόσμο. Θα εξερευνήσετε τις διάφορες μορφές διακυβέρνησης που λειτουργούν σε φυλές, σύγχρονες τοπικές και εθνικές κυβερνήσεις, θεσμούς, κυρίαρχα κράτη και σε διεθνές επίπεδο. Φιλοσοφία: Η φιλοσοφία επιδιώκει να κατανοήσει και να αμφισβητήσει κριτικά τις ιδέες σχετικά με τη φύση της πραγματικότητας, τις αξίες και τις εμπειρίες, που παίζουν διάχυτο ρόλο στην κατανόηση του κόσμου και του εαυτού μας. Θα μελετηθούν προβληματικές έννοιες, όπως η ύπαρξη, ο λόγος, η αλήθεια κ.λπ. καθώς αποτελούν σημαντικές πραγματικότητες σε κάθε τομέα της ανθρώπινης εμπειρίας. Άλλες έννοιες ανήκουν σε τομείς της σκέψης και της πρακτικής, όπως η τέχνη και η πολιτική: σε αυτό το πρόγραμμα, θα εξερευνήσετε αυτές τις ιδέες και έννοιες και τον τρόπο με τον οποίο επηρεάζουν την κοινωνία.

Παρακαλείστε να σημειώσετε ότι το UHI North Highland, το UHI Outer Hebrides και το UHI West Highland άλλαξαν τις ονομασίες τους σε UHI North, West και Hebrides. Αυτό δεν θα επηρεάσει την επιλογή των μαθημάτων σας ή τον τρόπο και τον τόπο σπουδών σας.

Απαιτήσεις προσόντων

Πρέπει να περιλαμβάνει: Α στα Μαθηματικά Α στη Φυσική Οι γενικές σπουδές και η κριτική σκέψη δεν γίνονται δεκτές. Εάν σας γίνει προσφορά, θα πρέπει να επιτύχετε επιτυχία στην πρακτική εξέταση σε όλα τα επιστημονικά μαθήματα που αποτελούν μέρος της προσφοράς.

Συνήθως περιλαμβάνει τη Χημεία και τη Βιολογία. Απαιτούνται επίσης κανονικά δύο Advanced Highers (τουλάχιστον A/B) που περιλαμβάνουν Βιολογία ή/και Χημεία. Εάν μόνο μία από τις επιστήμες Βιολογία και Χημεία προσφέρεται στο Advanced Higher, απαιτείται βαθμός Α στην εν λόγω επιστήμη. Οι υποψήφιοι που προσφέρουν μόνο ένα από τα μαθήματα Χημείας και Βιολογίας στο Higher απαιτείται να εξεταστούν στο τελευταίο έτος μαζί με το Advanced Higher στο πρώτο, και να επιτύχουν βαθμούς A τόσο στο Advanced Higher όσο και στο Higher. Τα Αγγλικά και τα Μαθηματικά πρέπει να έχουν βαθμό 2 Standard Grade (ή ισοδύναμο Intermediate 2). Τα σκωτσέζικα προσόντα μπορούν να εξεταστούν σε περισσότερες από μία συνεδριάσεις.

Απαιτήσεις αγγλικής γλώσσας

Βαθμός Πρόσθετα Στοιχεία
IELTS (Academic) 6

με κανένα στοιχείο κάτω από 5,5

PTE Academic 58

58 μέσος όρος με 51 σε κάθε στοιχείο

TOEFL (iBT) 80

Ελάχιστο 80 ή περισσότερο με ελάχιστο 18 σε κάθε τμήμα

Αυτό το μάθημα δεν είναι επί του παρόντος διαθέσιμο για διεθνείς φοιτητές (συμπεριλαμβανομένων των υπηκόων της ΕΕ/ΕΟΧ και των Ελβετών χωρίς καθεστώς εγκατάστασης ή προεγκατάστασης στο Ηνωμένο Βασίλειο) που χρειάζονται χορηγία θεώρησης Student Route για σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο.
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςPhilosophy, Politics and Economics, BA (Hons), εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Δίδακτρα Φιλοσοφία, πολιτική και οικονομικά BA (Hons)

Channel Islands £9250 έτος 1
Ιρλανδία £9250 έτος 1
EU £14988 έτος 1
Διεθνή £14988 έτος 1

Πρόσθετες πληροφορίες για τα τέλη

Για πληροφορίες σχετικά με τα τέλη των μαθημάτων ανατρέξτε στην καρτέλα Τέλη/χρηματοδότηση στη σελίδα μαθημάτων του πανεπιστημιακού ιστότοπου.

.

• έτος 2

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο των Highlands and Islands

Το University of the Highlands and Islands προσφέρει στους φοιτητές του την ευκαιρία να σπουδάσουν σε ένα από τα 13 κολέγια ή ερευνητικά κέντρα του. Για όσους δεν έχουν την ελευθερία να εγγραφούν στην εκπαίδευση πλήρους φοίτησης, αυτό το πανεπιστήμιο προσφέρει επίσης μια σειρά επιλογών σε ευέλικτη βάση μερικής ή ηλεκτρονικής φοίτησης. Με αυτό το δεδομένο, 7 από τα 13 ιδρύματά του προσφέρουν υπηρεσία παιδικής μέριμνας, η οποία είναι χρήσιμη για να μπορέσουν οι γονείς να συνεχίσουν το πτυχίο τους. Όσον αφορά την ερευνητική δραστηριότητα, το University of the Highlands and Islands επικεντρώνεται κυρίως στις επιστήμες της Μηχανικής, των Ανθρωπιστικών Επιστημών, της Κοινωνίας και της Υγείας.

Λίστα με 166 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο των Highlands and Islands - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Φιλοσοφία (με έτος θεμελίωσης) BA (Hons) Πανεπιστήμιο του Winchester
(The University of Winchester)
82% 0% 15% £16700 115 Γουίντσεστερ Oncampus πλήρους απασχόλησης