University of Oxford
University of Oxford - Πανεπιστήμιο του Oxford

Το Διδακτορικό Δίπλωμα στην Ιστορία (Οικονομική και Κοινωνική Ιστορία) είναι ένα προηγμένο ερευνητικό πτυχίο, το οποίο απονέμεται με βάση την επιτυχή ολοκλήρωση μιας ατομικής ερευνητικής διατριβής και μιας προφορικής εξέτασης.

Η οικονομική και κοινωνική ιστορία είναι η μελέτη των οικονομικών δραστηριοτήτων και της κοινωνικής οργάνωσης στο ιστορικό παρελθόν. Εάν σκέφτεστε να υποβάλετε αίτηση για ένα διδακτορικό δίπλωμα που ερευνά την οικονομική και κοινωνική ιστορία, θα πρέπει να εξετάσετε εάν το προτεινόμενο θέμα σας εμπίπτει στο πεδίο της οικονομικής και κοινωνικής ιστορίας ή εάν θα ήταν καταλληλότερο να υποβάλετε αίτηση για το διδακτορικό δίπλωμα στην Ιστορία.

Εάν σπουδάζετε με πλήρη φοίτηση, αναμένεται να υποβάλετε τη διατριβή σας τρία ή το πολύ τέσσερα χρόνια από την ημερομηνία εισαγωγής σας. Εάν σπουδάζετε με μερική απασχόληση, θα πρέπει να υποβάλετε τη διατριβή σας έξι ή το πολύ οκτώ έτη από την ημερομηνία εισαγωγής σας.

Θα πρέπει να παρακολουθείτε και να συνεισφέρετε σε δύο εβδομαδιαία ερευνητικά σεμινάρια: το απογευματινό ερευνητικό σεμινάριο της Τρίτης και το μεσημεριανό σεμινάριο μεταπτυχιακών φοιτητών της Τετάρτης. Θα πρέπει επίσης να παρακολουθήσετε το Ετήσιο Εργαστήριο Μεταπτυχιακών Φοιτητών στην Οικονομική και Κοινωνική Ιστορία την πρώτη εβδομάδα της περιόδου Trinity, στο οποίο οι φοιτητές MSc και MPhil παρουσιάζουν τις εργασίες τους για τη διατριβή τους. Σας ενθαρρύνουμε να συμμετάσχετε στο ευρύ φάσμα άλλων ερευνητικών σεμιναρίων, συνεδρίων και εργαστηρίων που διοργανώνονται από τη σχολή και το τμήμα. Ο επιβλέπων καθηγητής σας θα σας συμβουλεύσει σχετικά με το ποια σεμινάρια θα είναι πιο ωφέλιμα για τον ερευνητικό τομέα που έχετε επιλέξει. Θα έχετε επίσης πρόσβαση σε εξειδικευμένα εκπαιδευτικά μαθήματα που προσφέρονται από τις βιβλιοθήκες Bodleian και τις υπηρεσίες πληροφορικής. Μπορείτε να παρακολουθήσετε οποιεσδήποτε διαλέξεις, σε όλο το Πανεπιστήμιο, που επιθυμείτε (με την επιφύλαξη τυχόν ειδικών περιορισμών), και ενθαρρύνουμε τους φοιτητές να επωφεληθούν από αυτό και να εξερευνήσουν τομείς εκτός του συγκεκριμένου ερευνητικού τους θέματος.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις σπουδές μερικής απασχόλησης

Η σχολή είναι σε θέση να προσφέρει το διδακτορικό δίπλωμα DPhil τόσο με πλήρη όσο και με μερική φοίτηση. Παρακαλείστε να σημειώσετε ότι τυχόν δημοσιευμένες στατιστικές σχετικά με τα ποσοστά αποδοχής δεν αποτελούν ένδειξη ότι οι υποψήφιοι έχουν περισσότερες πιθανότητες αποδοχής σε καθεστώς μερικής απασχόλησης. Όλες οι αιτήσεις DPhil αξιολογούνται μαζί και συγκρίνονται μεταξύ τους, ανεξάρτητα από τον τρόπο φοίτησης.

Τα ερευνητικά πτυχία της σχολής δεν είναι διαθέσιμα εξ αποστάσεως. Παρόλο που δεν υπάρχει απαίτηση να διαμένουν στην Οξφόρδη, οι ερευνητές φοιτητές μερικής απασχόλησης πρέπει να παρευρίσκονται τακτικά στο Πανεπιστήμιο (ιδίως κατά τη διάρκεια του εξαμήνου: Οκτώβριο και Νοέμβριο, μέσα Ιανουαρίου έως μέσα Μαρτίου και τέλη Απριλίου έως μέσα Ιουνίου) για επίβλεψη, μελέτη, ερευνητικά σεμινάρια και εκπαίδευση δεξιοτήτων. Οι ημερομηνίες παρουσίας θα καθοριστούν κατόπιν αμοιβαίας συμφωνίας με τον επιβλέποντα καθηγητή σας.

Δεν μπορούμε να χορηγήσουμε φοιτητική βίζα για σπουδές μερικής απασχόλησης, καθώς τα πρότυπα σπουδών δεν είναι συμβατά με τους κανονισμούς του Υπουργείου Εσωτερικών σχετικά με την παρακολούθηση της παρουσίας. Ωστόσο, μπορεί να υπάρχουν άλλες επιλογές και θα πρέπει να επικοινωνήσετε με το γραφείο υποδοχής για να το συζητήσετε.

• (no subscore less than 6.0)
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςHistory (History of Science and Medicine & Economic and Social History), DPhil, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Oxford στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 39 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Oxford

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Oxford

Το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης είναι ένα διάσημο ερευνητικό πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην Οξφόρδη της Αγγλίας και είναι το παλαιότερο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο στον κόσμο. Αποτελείται από 39 εν μέρει αυτόνομες συστατικές σχολές, έξι ιδιωτικές αίθουσες και μια ποικιλία ακαδημαϊκών τμημάτων που χωρίζονται σε τέσσερα τμήματα: Ανθρωπιστικές επιστήμες, Μαθηματικές, Φυσικές και Βιολογικές Επιστήμες, Ιατρικές Επιστήμες και Κοινωνικές Επιστήμες.

Λίστα με 389 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Oxford - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Oxford

• Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Ιστορία (Ιστορία της Επιστήμης και της Ιατρικής & Οικονομική και Κοινωνική Ιστορία) DPhil Πανεπιστήμιο του Oxford
(University of Oxford)
- - - - - Οξφόρδη Oncampus πλήρους απασχόλησης