University of Liverpool
Ανακριτική και Δικαστική Ψυχολογία MSc
University of Liverpool - Πανεπιστήμιο του Liverpool

Το MSc Investigative & Forensic Psychology είναι ένα ετήσιο μεταπτυχιακό πρόγραμμα πλήρους φοίτησης. Πιστοποιείται ετησίως από τη Βρετανική Ψυχολογική Εταιρεία και αναγνωρίζεται ως το πρώτο βήμα προς την απόκτηση της ιδιότητας του Chartered Forensic Psychologist στο Ηνωμένο Βασίλειο για τους φοιτητές που έχουν Graduate Basis for Chartership. Το πρόγραμμα αναγνωρίζεται επίσης από το Συμβούλιο Οικονομικής και Κοινωνικής Έρευνας (ESRC) ως μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών "Μέθοδοι έρευνας" και οι φοιτητές που παρακολουθούν αυτό το πρόγραμμα είναι επιλέξιμοι για τις υποτροφίες 1 3 του ESRC.

Το ΠΜΣ παρέχει στους φοιτητές ένα υψηλής ποιότητας, ισορροπημένο μεταπτυχιακό πρόγραμμα ερευνητικών και ακαδημαϊκών γνώσεων, συμπεριλαμβανομένης της ευαισθητοποίησης σε επαγγελματικά, νομικά και δεοντολογικά ζητήματα, καθώς και πρακτικών, επικοινωνιακών και διανεμητικών δεξιοτήτων στην ερευνητική και εγκληματολογική ψυχολογία. Το πρόγραμμα ακολουθεί μια προσέγγιση τριών επιπέδων.

Οι σπουδαστές ξεκινούν με δομημένες συνεδρίες για εννοιολογικά και θεωρητικά θέματα (συμπεριλαμβανομένης της επιθετικότητας, της σεξουαλικής βίας και της παρέκκλισης, της λήψης αποφάσεων, της ηγεσίας και του άγχους, της μνήμης, της επικοινωνίας και της πειθούς και της ψυχολογίας της δυναμικής του πλήθους).

Στη συνέχεια, εκτιμούν πώς αυτά και τα συναφή ζητήματα μπορούν να εφαρμοστούν στην ιατροδικαστική πρακτική και το νομικό της πλαίσιο (όσον αφορά τη μείωση του εγκλήματος και τις μελέτες παρέμβασης, τις ανακριτικές διαδικασίες, την ιατροδικαστική συνέντευξη, τις δικαστικές διαδικασίες και διαδικασίες, την αξιολόγηση, την επιμέλεια και την αποκατάσταση).

Τέλος, αποκτούν δεξιότητες στην επικοινωνία των γνώσεων και στη διεξαγωγή σχετικής έρευνας για την αξιολόγηση περιπτώσεων ατόμων και οργανισμών.

Γιατί να επιλέξετε Ανακριτική και Δικαστική Ψυχολογία;

• Το μάθημα αυτό είναι μοναδικό, καθώς είναι το μοναδικό αναγνωρισμένο μάθημα MSc του τύπου του σε πανεπιστήμιο του Russell Group. Θεωρείται παγκοσμίως από πολλούς ως το σπίτι της Ερευνητικής Ψυχολογίας.

• Ο αριθμός και το επίπεδο των εξωτερικών επαγγελματιών που παρέχουν βασική κατανόηση των εφαρμογών της πραγματικής ζωής, κάνει το MSc Investigative and Forensic Psychology να διαφέρει από οποιοδήποτε άλλο.

• Το Πανεπιστήμιο του Λίβερπουλ διαθέτει μία από τις μεγαλύτερες αντιπροσωπείες ψυχολόγων στην Ευρώπη, οι οποίοι δραστηριοποιούνται ερευνητικά σε έργα επιβολής του νόμου.

• Η υψηλής ποιότητας διδασκαλία και η μεγάλη έμφαση στις δεξιότητες απασχολησιμότητας σημαίνουν ότι οι φοιτητές μας έχουν γίνει μερικά από τα πιο επιτυχημένα άτομα στον τομέα.

• Το MSc Investigative and Forensic Psychology είναι παγκοσμίως γνωστό και προσελκύει μεγάλο αριθμό διεθνών φοιτητών και επισκεπτών ομιλητών κάθε χρόνο. Σε έναν ολοένα και πιο παγκόσμιο κόσμο είναι σημαντικό να αυξηθεί η ευαισθητοποίηση σχετικά με τον ρόλο που διαδραματίζουν οι πολιτιστικοί παράγοντες στην ψυχολογική λειτουργία και πώς αυτοί μπορεί να διαφέρουν από τα ευρήματα της κύριας δυτικής έρευνας.

• Αυτό το πρόγραμμα MSc Investigative and Forensic Psychology έλαβε τέσσερις επαίνους από τη Βρετανική Ψυχολογική Εταιρεία το 2018.

• All Degrees

Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςInvestigative and Forensic Psychology, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Δίδακτρα Ανακριτική και Δικαστική Ψυχολογία MSc

Διεθνή £23200 έτος 1

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Liverpool στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 32 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Liverpool

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Liverpool

Το Πανεπιστήμιο του Λίβερπουλ είναι ένα κρατικά χρηματοδοτούμενο πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην πόλη του Λίβερπουλ της Αγγλίας. Είναι ένα από τα πανεπιστήμια που ίδρυσαν το Russell Group, το N8 Group, το οποίο είναι μια σύμπραξη των οκτώ πιο ερευνητικών πανεπιστημίων της Βόρειας Αγγλίας. Η πλειονότητα των δραστηριοτήτων του πανεπιστημίου λαμβάνει χώρα σε μια ενιαία αστική πανεπιστημιούπολη μόλις πέντε λεπτά με τα πόδια από το κέντρο του Λίβερπουλ.

Λίστα με 627 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Liverpool - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Liverpool

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Ιατροδικαστική Ψυχολογία": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • 'Day in the life' at the University of Liverpool
  • Find your future at the University of Liverpool
  • Student Experience | University of Liverpool
  • Welcoming you to campus
  • Why choose Liverpool to study Medicine?
  • Realise your potential | University of Liverpool Master's Student Stories

City Centre Campus

Ιατροδικαστική Ψυχολογία MSc Royal Holloway, Πανεπιστήμιο του Λονδίνου
(Royal Holloway, University of London)