University of Leeds
Χημική και Ενεργειακή Μηχανική BEng (Hons)
University of Leeds - Πανεπιστήμιο του Leeds

Οι ενεργειακές ανάγκες του παγκόσμιου πληθυσμού αυξάνονται συνεχώς, με την πιο κοινή πηγή ενέργειας να είναι τα ορυκτά καύσιμα. Αυτές οι πηγές ενέργειας παράγουν διοξείδιο του άνθρακα, το οποίο τελικά οδηγεί στην κλιματική αλλαγή. Τα ορυκτά καύσιμα πρέπει να καίγονται πιο αποτελεσματικά και καθαρά, ενώ ταυτόχρονα πρέπει να αναπτυχθούν ανανεώσιμες και βιώσιμες πηγές ενέργειας.

Σε αυτό το πτυχίο Χημικών και Ενεργειακών Μηχανικών, θα αναπτύξετε τις δεξιότητες που απαιτούνται για να εργαστείτε στη χημική, ενεργειακή και συναφή βιομηχανία. Θα μάθετε θεμελιώδεις επιστημονικές και μαθηματικές έννοιες, όπως η μοντελοποίηση διεργασιών, η θερμοδυναμική και η επιστήμη των υλικών, αλλά θα αποκτήσετε επίσης εξειδικευμένες γνώσεις και δεξιότητες σε θέματα όπως οι διεργασίες καύσης και οι τεχνολογίες ανανεώσιμων πηγών ενέργειας.

Τα κυριότερα σημεία του μαθήματος

• Τα μαθήματά μας διαμορφώνονται από την κορυφαία παγκοσμίως έρευνα που διεξάγουμε σε τομείς όπως τα προηγμένα υλικά μηχανικής, η καινοτόμος κατασκευή και τα βιώσιμα συστήματα.

• Κατά τη διάρκεια της εργασίας σας θα έχετε πρόσβαση σε εξειδικευμένες εγκαταστάσεις και εργαστήρια.

• Οι θεωρητικές μας ενότητες υποστηρίζονται από εκτεταμένες πρακτικές συνεδρίες στο εργαστήριο, που σας επιτρέπουν να εκτελέσετε πειράματα που ενισχύουν την ύλη που διδαχθήκατε στις διαλέξεις.

• Για την υποστήριξη της διδασκαλίας χρησιμοποιούνται μικρές ομάδες διδασκαλίας, ώστε να λαμβάνετε τακτική ανατροφοδότηση από το ακαδημαϊκό προσωπικό που σας βοηθά να επιλύσετε τυχόν προβλήματα που μπορεί να έχετε με ένα συγκεκριμένο θέμα.

• Graduate Degrees taught
    • no components less than 6.0
    • Graduate Degrees research
    • no components less than 5.5
    • No components less than 5.5
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςChemical and Energy Engineering, BEng (Hons), εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

• έτος 2

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Leeds στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 34 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Leeds

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Leeds

Το Πανεπιστήμιο του Leeds είναι ένα ερευνητικό πανεπιστήμιο που χρηματοδοτείται από την κυβέρνηση και εδρεύει στο Leeds του West Yorkshire της Αγγλίας. Η κύρια πανεπιστημιούπολη βρίσκεται περίπου ένα μίλι βόρεια του κέντρου της πόλης του Λιντς και είναι επίσης κοντά στις δημοφιλείς φοιτητικές γειτονιές Hyde Park, Woodhouse και Headingley.

Λίστα με 368 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Leeds - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Leeds

• Being a Postgraduate International Student at the University of Leeds
  • Biology | Undergraduate Degrees at University of Leeds