The University of Edinburgh
Διεθνείς Σχέσεις και Διεθνές Δίκαιο MA (Hons)
The University of Edinburgh - Πανεπιστήμιο του Edinburgh

Σε αυτό το συνδυασμένο πρόγραμμα σπουδών, θα εξετάσετε την προέλευση και την εξέλιξη του κρατικού συστήματος και τη μεταβαλλόμενη φύση της κρατικής εξουσίας.

Θα μάθετε για τις κινητήριες δυνάμεις πίσω από τη διεθνή συνεργασία και τις συγκρούσεις και θα εξερευνήσετε την ασφάλεια και την ευημερία στο διεθνές σύστημα.

Οι νομικές συνιστώσες αυτού του προγράμματος περιλαμβάνουν την εκμάθηση των γενικών αρχών που διέπουν διάφορους τομείς του διεθνούς δικαίου. Θα μάθετε πώς να τις εφαρμόζετε σε συγκεκριμένες καταστάσεις και στα πραγματικά περιστατικά διαφόρων υποθέσεων.

Στο έτος 1 θα εισαχθείτε στις βασικές αρχές των διεθνών σχέσεων και του διεθνούς δικαίου. Θα συνεχίσετε με πιο θεωρητικές έννοιες σε όλους τους δύο τομείς στο έτος 2.

Στα έτη 3 και 4, επιλέγετε από μια σειρά εξειδικευμένων μαθημάτων που σας επιτρέπουν να εμβαθύνετε τις γνώσεις και την κατανόησή σας στα δύο γνωστικά αντικείμενα. Θα εξετάσετε την αλληλεπίδραση μεταξύ τους, καθώς και θα προσαρμόσετε το πτυχίο σας στις ανάγκες της σταδιοδρομίας σας.

Απαιτήσεις προσόντων

Το ελάχιστο πρότυπο εισαγωγής μας είναι 38 μονάδες συνολικά, οι οποίες περιλαμβάνουν: 6 στα Μαθηματικά* σε ανώτερο επίπεδο 6 στη Φυσική σε ανώτερο επίπεδο 6 σε ένα τρίτο μάθημα σε ανώτερο επίπεδο *Τα προγράμματα σπουδών "Ανάλυση και προσεγγίσεις μαθηματικών" ή "Εφαρμογές και ερμηνεία" θα γίνονται δεκτά σε υψηλότερο επίπεδο χωρίς προτίμηση.

Πρέπει να περιλαμβάνει: Α στα Μαθηματικά Α στη Φυσική Οι γενικές σπουδές και η κριτική σκέψη δεν γίνονται δεκτές. Εάν σας γίνει προσφορά, θα πρέπει να επιτύχετε επιτυχία στην πρακτική εξέταση σε όλα τα επιστημονικά μαθήματα που αποτελούν μέρος της προσφοράς.

Συνήθως περιλαμβάνει τη Χημεία και τη Βιολογία. Απαιτούνται επίσης κανονικά δύο Advanced Highers (τουλάχιστον A/B) που περιλαμβάνουν Βιολογία ή/και Χημεία. Εάν μόνο μία από τις επιστήμες Βιολογία και Χημεία προσφέρεται στο Advanced Higher, απαιτείται βαθμός Α στην εν λόγω επιστήμη. Οι υποψήφιοι που προσφέρουν μόνο ένα από τα μαθήματα Χημείας και Βιολογίας στο Higher απαιτείται να εξεταστούν στο τελευταίο έτος μαζί με το Advanced Higher στο πρώτο, και να επιτύχουν βαθμούς A τόσο στο Advanced Higher όσο και στο Higher. Τα Αγγλικά και τα Μαθηματικά πρέπει να έχουν βαθμό 2 Standard Grade (ή ισοδύναμο Intermediate 2). Τα σκωτσέζικα προσόντα μπορούν να εξεταστούν σε περισσότερες από μία συνεδριάσεις.

Απαιτήσεις αγγλικής γλώσσας

Βαθμός Πρόσθετα Στοιχεία
IELTS (Academic) 6.5

Συνολικά 65 με τουλάχιστον 5,5 σε κάθε στοιχείο.

TOEFL (iBT) 92

Σύνολο 92 με τουλάχιστον 20 σε κάθε στοιχείο (συμπεριλαμβανομένης της Home Edition). Δεν δεχόμαστε το TOEFL MyBest Score για να καλύψουμε τις απαιτήσεις μας όσον αφορά την αγγλική γλώσσα.

Cambridge English Advanced

Συνολικά 176 με τουλάχιστον 162 σε κάθε στοιχείο

Cambridge English Proficiency

Συνολικά 176 με τουλάχιστον 162 σε κάθε στοιχείο

Trinity ISE

ISE II με διακρίσεις και στις τέσσερις συνιστώσες

PTE Academic 62

Συνολικά 62 με τουλάχιστον 54 σε κάθε στοιχείο

Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςInternational Relations and International Law, MA (Hons), εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Δίδακτρα Διεθνείς Σχέσεις και Διεθνές Δίκαιο MA (Hons)

Channel Islands £9250 έτος 1
Ιρλανδία £9250 έτος 1
EU £24500 έτος 1
Διεθνή £24500 έτος 1

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Edinburgh στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 38 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Edinburgh

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Edinburgh

Το Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου βρίσκεται στην ομώνυμη πόλη της Σκωτίας και είναι ένα από τα παλαιότερα πανεπιστήμια σε ολόκληρο το Ηνωμένο Βασίλειο, καθώς άνοιξε το 1583. Το πανεπιστήμιο απολαμβάνει μεγάλη φήμη για τη συμβολή του στις διεθνείς ερευνητικές προσπάθειες, γεγονός που αντικατοπτρίζεται στην ένταξή του στην ομάδα Russell, στο Universitas 21 και στο Una Europa. Το Εδιμβούργο προσφέρει στους κατοίκους του μια ιστορική αλλά και σύγχρονη πόλη, με έντονη νυχτερινή ζωή, αξιόπιστες δημόσιες συγκοινωνίες και φιλικούς ντόπιους.

Λίστα με 686 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Edinburgh - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Central area campus

Νομικές σπουδές και πολιτική MA (Hons) Πανεπιστήμιο του Aberdeen
87% 5% 5% £21900 £20800 194 Αμπερντίν Oncampus πλήρους απασχόλησης