Royal College of Art (Βασιλικό Κολλέγιο Τέχνης) : Κατατάξεις

Το Royal College of Art (RCA) ιδρύθηκε το 1837 και βρίσκεται στο αστικό περιβάλλον του Λονδίνου, με πανεπιστημιουπόλεις στο South Kensington, στο Battersea και στο White City. Το RCA είναι ένα αποκλειστικά μεταπτυχιακό ίδρυμα Τέχνης και Σχεδιασμού και προσφέρει ιδιαίτερα εκτεταμένη υποστήριξη σε όσους φοιτητές επιθυμούν να σταδιοδρομήσουν στην έρευνα, γεγονός που καθίσταται δυνατό από το Γραφείο RKEI. Για όσους δεν επιθυμούν να ακολουθήσουν αυτό το μονοπάτι, το πανεπιστήμιο παρέχει επίσης έναν ποικίλο κατάλογο θεμάτων, καθώς και υποστήριξη για τις νεοσύστατες επιχειρήσεις που ιδρύονται από τους φοιτητές του.

Τελευταίες ενημερώσεις κατάταξης για Βασιλικό Κολλέγιο Τέχνης
  • Μαρτίου 2024: Scimago Institutions : ανακοίνωσε τα τελευταία αποτελέσματα από με το Βασιλικό Κολλέγιο Τέχνης στη θέση 4101.
  • Ιουλίου 2023: Νέα έκδοση του Webometrics Ιστός Κατάταξης των Πανεπιστημίων. Βασιλικό Κολλέγιο Τέχνης κατάταξη #2888.
  • Μαρτίου 2023: QS World Κατατάξεις Πανεπιστημίων ανά Γνωστικό Αντικείμενο (Business & Management Studies), ενημέρωση. Το Βασιλικό Κολλέγιο Τέχνης επιτυγχάνει θέση 1.

[Δημοσίευση 06 Μαρτίου, 2024]
    Webometrics Ιστός Κατάταξης των Πανεπιστημίων
    [Δημοσίευση 31 Ιουλίου, 2023]

Σχετικά με το Βασιλικό Κολλέγιο Τέχνης

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ

• Είναι ένα ιδανικό πανεπιστήμιο για καλλιτέχνες καθώς η πανεπιστημιούπολη είναι γεμάτη από δημιουργικές προσωπικότητες, σύμφωνα με τους φοιτητές. Η δυνατότητα να εργάζεσαι ανάμεσα σε άτομα με τις ίδιες ιδέες βγάζει τον καλύτερο εαυτό στα έργα σου!
  • Όσον αφορά τα επιτεύγματα κατάταξης, το RCA έχει καταταγεί στην 1η θέση παγκοσμίως από την QS World University Rankings.
  • Η ανατροφοδότηση από τους διδάσκοντες είναι πάντα εποικοδομητική, αναφέρουν οι φοιτητές. Πολλοί το βρίσκουν αυτό σημαντικό σε ένα περιβάλλον όπου δεν υποτίθεται ότι υπάρχουν σωστές ή λανθασμένες απαντήσεις, όπου πολλές σχολές τέχνης αποτυγχάνουν.

CONS

• Οι μαθητές προειδοποιούν ότι εδώ πρέπει να πληρώνετε μόνοι σας για τα υλικά σας, κάτι που πρέπει να λάβετε υπόψη σας πριν σχεδιάσετε τα σχέδιά σας.
  • Δεν υπάρχουν πολλές λέσχες, γεγονός που έχει αρνητικό αντίκτυπο στην κοινωνική εμπειρία σε σύγκριση με άλλες σχολές και πανεπιστήμια.

Βασικά στοιχεία

United States:
Ινδία:
Δημοκρατία της Κίνας:
Hong Kong (Special Administrative Region of China):
Καναδάς:
Ιαπωνία:
Αυστραλία:
Μαλαισία:
Σαουδική Αραβία:
Ισραήλ:
Μεξικό:
Ταϊλάνδη:
Τουρκία:
Ελβετία:
Ρωσία:
Βραζιλία:
Χιλή:
Νορβηγία:
Λίβανος:
Ιράν:
Σιγκαπούρη:
Πακιστάν:
Ινδονησία:

Βασιλικό Κολλέγιο Τέχνης : Χάρτης

άλλα πανεπιστήμια σε Λονδίνο:

Συχνές ερωτήσεις

Το Βασιλικό Κολλέγιο Τέχνης κατατάσσεται στη θέση #140 σε Αγγλία σε σύνολο 112 αξιολογήσεων πανεπιστημίων. Δες τις κατατάξεις συνολικά 382 πανεπιστημίων σε Αγγλία.

Το Βασιλικό Κολλέγιο Τέχνης κατατάσσεται #33 σε Λονδίνο στη συνολική βαθμολογία μας. Δες τις κατατάξεις για 90 πανεπιστήμια σε Λονδίνο.

Το Βασιλικό Κολλέγιο Τέχνης συγκαταλέγεται σε Scimago Institutions Rankings, Webometrics Ranking Web of Universities Δες τις 3 κατατάξεις του Βασιλικό Κολλέγιο Τέχνης.

Το Βασιλικό Κολλέγιο Τέχνης έφτασε #2888 σε Webometrics Ιστός Κατάταξης των Πανεπιστημίων. Αυτή είναι η υψηλότερη κατάταξη του πανεπιστημίου σε 112 κατατάξεις που υπάρχουν στο website μας. Δες όλες τις κατατάξεις για το Βασιλικό Κολλέγιο Τέχνης.

Το Βασιλικό Κολλέγιο Τέχνης κατάφερε να αποσπάσει την υψηλότερη βαθμολογία σε Εικαστικές Τέχνες. Κατατάσσεται #1 σε QS World Κατατάξεις Πανεπιστημίων ανά Γνωστικό Αντικείμενο (History of Art, Architecture & Design). Δες όλες τις κατατάξεις εκπαιδευτικών ενοτήτων του Βασιλικό Κολλέγιο Τέχνης.

Ένας μεγάλος αριθμός πανεπιστημιακών κατατάξεων συμπεριλαμβάνει έρευνες μεταξύ ακαδημαϊκών σχετικά με τη φήμη. Στις 112 κατατάξεις πανεπιστημίων, το Βασιλικό Κολλέγιο Τέχνης κατατάσσεται #33 μεταξύ των πανεπιστημίων σε Λονδίνο και #140 μεταξύ πανεπιστημίων σε Αγγλία. Δες όλες τις κατατάξεις του Βασιλικό Κολλέγιο Τέχνης.

Στις μετα-κατατάξεις μας (meta ranking), το Βασιλικό Κολλέγιο Τέχνης κατατάσσεται #140 μεταξύ όλων των πανεπιστημίων σε Αγγλία και University of Oxford κατατάσσεται #1. Δες όλες τις κατατάξεις των πανεπιστημίων στην πόλη: Λονδίνο. Εκτός από τις κατατάξεις, μπορείς επίσης να διαβάσεις και τις κριτικές / αξιολογήσεις από φοιτητές που σπούδασαν σ' αυτά τα πανεπιστήμια.