University of Suffolk
Δημιουργική και κριτική γραφή MA
University of Suffolk - Πανεπιστήμιο του Suffolk

Μισθός όλων των αποφοίτων Ηνωμένου Βασιλείου σε (κυρίως προπτυχιακοί φοιτητές)

Εύρος 25-75 εκατοστημόρια £24239 - £33607 £19237 - £30298 £22054 - £34375

Το ΠΜΣ στη Δημιουργική και Κριτική Γραφή στο Πανεπιστήμιο του Suffolk σας προσφέρει την ευκαιρία να επικεντρωθείτε στο πάθος σας για τη δημιουργική γραφή, ενώ παράλληλα θα ασχοληθείτε με τις πιο σύγχρονες συζητήσεις στην κριτική θεωρία. Στο πρόγραμμα σπουδών, θα αναπτύξετε δεξιότητες ως δημιουργικός συγγραφέας, αναγνώστης και ερευνητής, διευρύνοντας τις γνώσεις σας σχετικά με την παραγωγή και την πρόσληψη της λογοτεχνίας υπό την επίβλεψη εξειδικευμένων ακαδημαϊκών και βραβευμένων συγγραφέων.

Οι σπουδές στο ΠΜΣ στη Δημιουργική και Κριτική Γραφή είναι μια εμπειρία χωρίς αποκλεισμούς και με επίκεντρο τον σπουδαστή. Το πρόγραμμα στοχεύει να καλλιεργήσει την ανάπτυξή σας ως κριτικού, στοχαστικού μελετητή και να ενισχύσει τις ικανότητές σας ως δημιουργικού στοχαστή και επικοινωνιολόγου. Εδώ θα μάθετε πώς να τροφοδοτείτε τις ιδέες σας μέσα σε ένα εμπνευσμένο μαθησιακό περιβάλλον που σας υποστηρίζει στην παραγωγή ενός σημαντικού όγκου εργασίας επαγγελματικών προδιαγραφών. Το πρόγραμμα σπουδών παρέχεται ως ευέλικτο πρόγραμμα, το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σπουδές πλήρους και μερικής φοίτησης. Εργαστείτε με το δικό σας ρυθμό καθώς εξερευνάτε μια σειρά από καθιερωμένα και εξελισσόμενα λογοτεχνικά είδη, όπως η ιστορική μυθοπλασία, τα απομνημονεύματα και η παιδική λογοτεχνία.

Το μεταπτυχιακό είναι κατάλληλο για όσους επιθυμούν να αναπτύξουν τις δεξιότητές τους ως συγγραφείς και κριτικοί στοχαστές. Είναι επίσης σχεδιασμένο για να υποστηρίξει άτομα σε διάφορα επαγγελματικά πλαίσια, όπως η διδασκαλία, οι εκδόσεις, η επιμέλεια και η επαγγελματική συγγραφή, καθώς και όσους επιδιώκουν να βελτιώσουν τις δεξιότητες ζωής ή να προχωρήσουν σε σπουδές διδακτορικού επιπέδου.

Απαιτήσεις αγγλικής γλώσσας

Βαθμός Πρόσθετα Στοιχεία
IELTS (Academic) 7

Το IELTS 7.0 (με ελάχιστο 6.5 σε κάθε στοιχείο) απαιτείται επιπλέον του GCSE για την αγγλική γλώσσα, όταν τα αγγλικά δεν είναι η πρώτη γλώσσα των μαθητών.

Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςCreative and Critical Writing, MA, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Τουλάχιστον πτυχίο δεύτερης τάξης με άριστα σε συναφή, συναφή επιστημονική περιοχή. Οι φοιτητές που δεν διαθέτουν αυτά τα τυπικά προσόντα αλλά έχουν σημαντική σχετική επαγγελματική και βιοτική εμπειρία θα ενθαρρύνονται να υποβάλουν αίτηση.

Οι υποψήφιοι πρέπει να υποβάλουν μαζί με την αίτησή τους ένα σύντομο (1.500 - 2.000 λέξεις) δείγμα πρόσφατου, αδημοσίευτου συγγραφικού έργου (δημιουργικού ή κριτικού), καθώς και μια προσωπική δήλωση που θα περιλαμβάνει τους λόγους για τους οποίους υποβάλλουν την αίτησή τους, τις εμπειρίες της ζωής τους και τα είδη λογοτεχνίας που φιλοδοξούν να γράψουν.

Δίδακτρα Δημιουργική και κριτική γραφή MA

Αγγλία £944
Βόρεια Ιρλανδία (Ηνωμένο Βασίλειο) £944
Σκωτία £944
Ουαλία £944
Channel Islands £944

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Suffolk στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 8 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Suffolk

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Suffolk

Το University of Suffolk είναι ένα δημόσια χρηματοδοτούμενο ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που βρίσκεται τόσο στο Suffolk όσο και στο Norfolk, στην περιοχή East Anglia της Αγγλίας. Υπάρχουν τέσσερις πανεπιστημιουπόλεις που λειτουργούν από αυτό το πανεπιστήμιο στο Suffolk, συμπεριλαμβανομένων εκείνων του Lowestoft, του Bury St Edmunds και του Ipswich. Οι φοιτητές παρακολουθούν επίσης μια τοποθεσία που βρίσκεται στο Νόρφολκ, γνωστή ως πανεπιστημιούπολη Great Yarmouth. Οι υποψήφιοι μπορούν να περιμένουν ένα πανεπιστήμιο προσανατολισμένο στην καριέρα, με παραδοσιακές προσφορές πτυχίων Φιλελευθέρων Τεχνών. Όσον αφορά την απόλαυση του ελεύθερου χρόνου σας, έχετε πρόσβαση σε μια ποικίλη επιλογή καλά χρηματοδοτούμενων και οργανωμένων συλλόγων και εταιρειών που λαμβάνουν χώρα στην πανεπιστημιούπολη, με υψηλά επίπεδα συμμετοχής.

Λίστα με 79 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Suffolk - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Suffolk

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Δημιουργική Γραφή": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • University of Suffolk 360 - University Life