University of Reading
Λογοθεραπεία MSc
University of Reading - Πανεπιστήμιο του Reading

Το MSc Speech and Language Therapy είναι αναγνωρισμένο από το Health Care Professionals Council, με μια ειδικά κατασκευασμένη κλινική του NHS και ανεξάρτητη κλινική στις εγκαταστάσεις του, και απευθύνεται σε φοιτητές που επιθυμούν να καταρτιστούν ως λογοθεραπευτές.

Αυτό το μάθημα συνδυάζει τη θεωρητική γνώση με την κλινική πρακτική και θα αποκτήσετε πρακτική εμπειρία από την αρχή..

• Foundation / Pathway Courses
    • Graduate Degrees Arts and Humanities/Economic and Social Science Subjects
    • Graduate Degrees Science/Life Science Subjects
    • Undergraduate Degrees Arts and Humanities/Economic and Social Science Subjects
    • Undergraduate Degrees Science/Life Science Subjects
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςSpeech and Language Therapy, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

IELTS: 80 συνολικά, χωρίς κανένα στοιχείο κάτω από 7,5 TOEFL: Ελάχιστη βαθμολογία 118/120

Κανονικά, καλό προπτυχιακό πτυχίο με άριστα (καλός βαθμός 2,1 ή ανώτερος) ή ισοδύναμο πτυχίο από πανεπιστήμιο εκτός Ηνωμένου Βασιλείου, σε συναφή τομέα όπως η γλωσσολογία, η ψυχολογία, οι ιατρικές επιστήμες ή η εκπαίδευση. Άλλα θέματα πτυχίου θα εξετάζονται κατά περίπτωση. Όλοι οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν λάβει το προπτυχιακό τους πτυχίο πριν υποβάλουν αίτηση. Αποδεικτικά στοιχεία πρόσφατων σπουδών απαιτούνται συνήθως εάν το πρώτο πτυχίο ή μεταπτυχιακό πτυχίο ολοκληρώθηκε πριν από πέντε και πλέον έτη, όπως ένα σχετικό προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό μάθημα, ένα μάθημα πρόσβασης ή συναφή προσόντα για την επιμόρφωση, ή σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να σας ζητήσουμε να ολοκληρώσετε μια εργασία ως μέρος της διαδικασίας επιλογής.

Πρέπει να έχετε ολοκληρώσει το προπτυχιακό σας πτυχίο και αυτό να έχει απονεμηθεί μέχρι την καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων (οι υποψήφιοι που δεν έχουν το τελικό πτυχίο τους λόγω του μποϊκοτάζ βαθμολόγησης και αξιολόγησης ενθαρρύνονται να επικοινωνήσουν μαζί μας πριν υποβάλουν την αίτησή τους). Απαραίτητη είναι η άμεση, συνεχής εμπειρία στην εργασία με πελάτες με δυσκολίες επικοινωνίας (ιδανικά σε διάφορες ομάδες πελατών). Η εμπειρία εργασίας με ενήλικες και παιδιά είναι πλεονέκτημα. Οι υποψήφιοι πρέπει να επιδεικνύουν καλή κατανόηση του ρόλου του λογοθεραπευτή και να έχουν κάποια εργασιακή εμπειρία στη λογοθεραπεία. Η διαδικασία υποβολής αιτήσεων περιλαμβάνει συνέντευξη.

Λόγω της δημοτικότητας του MSc Speech and Language Therapy και του περιορισμένου αριθμού ατόμων που μπορούμε να δεχτούμε, συνιστούμε να υποβάλλετε αίτηση όσο το δυνατόν νωρίτερα για να αποφύγετε την απογοήτευση.

Πρέπει να έχουμε λάβει τουλάχιστον μία συστατική επιστολή πριν από την προθεσμία υποβολής αιτήσεων. Βεβαιωθείτε ότι διαθέτετε αρκετό χρόνο στον κριτή σας για να υποβάλει την αναφορά του πριν από την προθεσμία.

Προκειμένου να διασφαλιστεί η εξέταση της αίτησης συμμετοχής τον Σεπτέμβριο του 2024, η πλήρης αίτηση πρέπει να υποβληθεί έως τα μεσάνυχτα της 31ης Ιανουαρίου 2024.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Reading στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 29 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Reading

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Reading

Το Πανεπιστήμιο του Ρέντινγκ είναι ένα δημόσια χρηματοδοτούμενο πανεπιστήμιο στο Ρέντινγκ του Μπέρκσαϊρ της Αγγλίας. Το Ρέντινγκ διαθέτει τέσσερις μεγάλες πανεπιστημιουπόλεις: την London Road και την Whiteknights campus που βρίσκονται στο ίδιο το Ρέντινγκ, ενώ η Greenlands campus βρίσκεται στις όχθες του ποταμού Τάμεση. Η τέταρτη πανεπιστημιούπολη είναι γνωστή ως Iskandar Puteri, στη Μαλαισία.

Λίστα με 375 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Reading - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Reading

11905
  • Student Life at the University of Reading
  • Should you bother coming to a University Open Day?
  • What's it like to study Maths at the University of Reading?
  • 9 Things Nobody Tells You About Uni | University of Reading
  • Studying English Language and Linguistics with the University of Reading
  • Economics Master’s Degrees at the University of Reading

University of Reading