University of Oxford
Μαθηματική μοντελοποίηση και επιστημονικός υπολογισμός MSc
University of Oxford - Πανεπιστήμιο του Oxford

Αυτό το μονοετές πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών παρέχει κατάρτιση στην εφαρμογή των μαθηματικών σε ένα ευρύ φάσμα προβλημάτων της επιστήμης και της τεχνολογίας. Έμφαση δίνεται στη διατύπωση προβλημάτων, στις αναλυτικές και αριθμητικές τεχνικές για την επίλυσή τους και στον υπολογισμό χρήσιμων αποτελεσμάτων.

Ο κύκλος σπουδών περιλαμβάνει τόσο διδασκόμενα μαθήματα όσο και διπλωματική εργασία. Για να ολοκληρώσετε τον κύκλο σπουδών, πρέπει να συμπληρώσετε 12 μαθήματα. Συνήθως θα συγκεντρώσετε τέσσερις μονάδες σε μαθήματα κορμού, δύο μονάδες σε ειδικά θέματα, δύο μονάδες σε μελέτες περιπτώσεων και τέσσερις μονάδες στη διπλωματική εργασία. Επιπλέον, θα παρακολουθείτε συνήθως μαθήματα μαθηματικής μοντελοποίησης, πρακτικής αριθμητικής ανάλυσης και πρόσθετων δεξιοτήτων κατά τη διάρκεια του εξαμήνου Michaelmas.

Μαθήματα κορμού (συνήθως συσσωρευμένα τέσσερις μονάδες)

Υπάρχουν τέσσερα μαθήματα κορμού που πρέπει να ολοκληρώσετε (μία μονάδα το καθένα), τα οποία συνήθως αποτελούνται από 24 διαλέξεις, μαθήματα και μια γραπτή εξέταση. Υπάρχει ένα μάθημα μαθηματικών μεθόδων και ένα μάθημα αριθμητικής ανάλυσης τόσο στο εξάμηνο Michaelmas όσο και στο εξάμηνο Hilary.

Ειδικά θέματα (που συνήθως συγκεντρώνουν δύο μονάδες)

Πρέπει να επιλέξετε ένα ειδικό θέμα στον τομέα της μοντελοποίησης και ένα στον τομέα των υπολογισμών (μία μονάδα το καθένα). Υπάρχουν περίπου 25 μαθήματα ειδικού θέματος για να επιλέξετε, τα οποία κατανέμονται στο πρώτο και δεύτερο ακαδημαϊκό εξάμηνο και το καθένα αποτελείται συνήθως από 16 διαλέξεις και ένα μίνι σχέδιο. Τα θέματα που καλύπτονται περιλαμβάνουν μαθηματική βιολογία, ρευστομηχανική, μεθόδους διαταραχών, τα μαθηματικά των δεδομένων, αριθμητική βελτιστοποίηση και επιστημονικό υπολογισμό.

Μελέτες περίπτωσης (που συνήθως συγκεντρώνουν δύο μονάδες)

Πρέπει να εκπονήσετε τουλάχιστον μία μελέτη περίπτωσης στη μαθηματική μοντελοποίηση και μία στην επιστημονική πληροφορική (μία μονάδα έκαστη). Τα μαθήματα αυτά πραγματοποιούνται στο εξάμηνο Hilary και συνήθως αποτελούνται από ομαδική εργασία, προφορική παρουσίαση (μόνο για τη μαθηματική μοντελοποίηση) και γραπτή έκθεση.

Διπλωματική εργασία (τέσσερις μονάδες)

Θα χρειαστεί να γράψετε μια διατριβή περίπου 40 έως 50 σελίδων. Αυτή συνήθως εκπονείται στο τρίτο εξάμηνο (Trinity Term) και κατά τη διάρκεια των μεγάλων διακοπών. Δεδομένου ότι υπάρχει ένα άλλο ΠΜΣ που επικεντρώνεται ειδικά στη μαθηματική χρηματοοικονομική, το ΠΜΣ στη Μαθηματική και Υπολογιστική Χρηματοοικονομική, δεν σας επιτρέπεται να εκπονήσετε διπλωματική εργασία σε αυτόν τον τομέα.

.

• (no subscore less than 6.0)
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςMathematical Modelling and Scientific Computing, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Oxford στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 39 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Oxford

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Oxford

Το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης είναι ένα διάσημο ερευνητικό πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην Οξφόρδη της Αγγλίας και είναι το παλαιότερο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο στον κόσμο. Αποτελείται από 39 εν μέρει αυτόνομες συστατικές σχολές, έξι ιδιωτικές αίθουσες και μια ποικιλία ακαδημαϊκών τμημάτων που χωρίζονται σε τέσσερα τμήματα: Ανθρωπιστικές επιστήμες, Μαθηματικές, Φυσικές και Βιολογικές Επιστήμες, Ιατρικές Επιστήμες και Κοινωνικές Επιστήμες.

Λίστα με 389 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Oxford - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Oxford

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Μαθηματική Μοντελοποίηση": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Μαθηματικά MMath Πανεπιστήμιο του Dundee
(University of Dundee)
- - - £19600 - Νταντί Oncampus πλήρους απασχόλησης