University of Oxford
Παγκόσμια διακυβέρνηση και διπλωματία MSc
University of Oxford - Πανεπιστήμιο του Oxford

Αυτό το εννεάμηνο μεταπτυχιακό πρόγραμμα διερευνά ένα ευρύ φάσμα θεμάτων πολιτικής που σχετίζονται με τους θεσμούς και τις διαδικασίες της παγκόσμιας διακυβέρνησης και της διπλωματίας - σε διεθνές, υπερεθνικό, κρατικό και εθνικό επίπεδο. Το πρόγραμμα σας εφοδιάζει με τα απαραίτητα εφόδια για να κατανοήσετε και να εξηγήσετε την παγκόσμια διακυβέρνηση και διπλωματία και σας προετοιμάζει για μια σταδιοδρομία σε αυτούς τους τομείς και όχι μόνο.

Στόχοι του μαθήματος

Εστιάζοντας στους θεσμούς και τις διαδικασίες της παγκόσμιας διακυβέρνησης και διπλωματίας, το ΠΜΣ στην Παγκόσμια Διακυβέρνηση και Διπλωματία δίνει τη δυνατότητα στους φοιτητές όχι μόνο να αναπτύξουν μια συνολική εικόνα της παγκόσμιας πολιτικής, αλλά και να εξειδικευτούν σε επίκαιρες πτυχές και να συνεισφέρουν πρωτότυπα με βάση τη δική τους έρευνα.

Δομή του μαθήματος

Παρακολουθείτε ένα μάθημα βάσης, δύο μαθήματα επιλογής από έναν κατάλογο επιλογών, ένα μάθημα για τις μεθόδους έρευνας και γράφετε μια διατριβή.

Το βασικό μάθημα είναι ένα μάθημα δύο εξαμήνων που διαρκεί 16 εβδομάδες και καλύπτει θεμελιώδη ζητήματα παγκόσμιας διακυβέρνησης και διεθνούς διπλωματίας.

Τα μαθήματα επιλογής καλύπτουν σημαντικές πτυχές της παγκόσμιας διακυβέρνησης ή/και της διπλωματίας. Κάθε επιλογή αποτελείται από οκτώ δίωρα σεμινάρια.

Υπάρχει ένα υποχρεωτικό μάθημα δύο εξαμήνων για τις ποιοτικές και ποσοτικές μεθόδους έρευνας στις κοινωνικές επιστήμες.

Τέλος, θα ερευνήσετε και θα συγγράψετε μια διπλωματική εργασία υπό την καθοδήγηση ενός επιβλέποντα καθηγητή, η οποία θα υποβληθεί προς το τέλος του τελευταίου εξαμήνου.

Κατά τη διάρκεια των μαθημάτων, θα επωφεληθείτε από μια σειρά διαλέξεων ολομέλειας και άλλων εκδηλώσεων. Οι ομιλητές συζητούν σημαντικά θέματα παγκόσμιας διακυβέρνησης και διπλωματίας ή/και παρέχουν παρουσιάσεις με βάση την έρευνα και στη συνέχεια συζήτηση.

Για περισσότερες πληροφορίες, συμπεριλαμβανομένου του εγχειριδίου μαθημάτων και περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τις προσφορές μαθημάτων, επισκεφθείτε τη σελίδα μαθημάτων στον ιστότοπο του τμήματος.

Διδασκαλία και μάθηση

Το μεγαλύτερο μέρος της διδασκαλίας του τμήματος πραγματοποιείται σε μικρές τάξεις, ώστε να ενθαρρύνεται η ενεργός συμμετοχή και να μπορούν οι φοιτητές να μαθαίνουν ο ένας από τον άλλο. Οι μορφές διδασκαλίας ποικίλλουν και περιλαμβάνουν διαλέξεις, σεμινάρια, εργαστήρια και παρουσιάσεις φοιτητών. Τα αναγνώσματα για ένα σεμιναριακό μάθημα είναι συνήθως της τάξης των πέντε έως επτά άρθρων ή 100-150 σελίδων ανά εβδομάδα.

Οι φοιτητές και το προσωπικό ασχολούνται με πάθος με την έρευνα για τις μεταπτυχιακές διατριβές, οι οποίες πρέπει να υποβληθούν στα τέλη Μαΐου ή στις αρχές Ιουνίου. Ο/οι γενικός/οί επιβλέπων/ες της διατριβής σας θα σας υποστηρίξει/ουν στην ακαδημαϊκή σας ανάπτυξη και θα τους συναντάτε τακτικά. Επιπλέον, θα έχετε έναν κολεγιακό σύμβουλο, τον οποίο μπορείτε να συμβουλεύεστε για θέματα που αφορούν την προσωπική σας ευημερία.

• (no subscore less than 6.0)
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςGlobal Governance and Diplomacy, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Oxford στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 39 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Oxford

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Oxford

Το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης είναι ένα διάσημο ερευνητικό πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην Οξφόρδη της Αγγλίας και είναι το παλαιότερο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο στον κόσμο. Αποτελείται από 39 εν μέρει αυτόνομες συστατικές σχολές, έξι ιδιωτικές αίθουσες και μια ποικιλία ακαδημαϊκών τμημάτων που χωρίζονται σε τέσσερα τμήματα: Ανθρωπιστικές επιστήμες, Μαθηματικές, Φυσικές και Βιολογικές Επιστήμες, Ιατρικές Επιστήμες και Κοινωνικές Επιστήμες.

Λίστα με 389 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Oxford - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Oxford

• Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Εγκληματολογία MSc Πανεπιστήμιο του Staffordshire
(Staffordshire University)
- - - £16750 - Στόουκ ον Τρεντ Oncampus πλήρους απασχόλησης