University of Oxford
Εγκληματολογία και Ποινική Δικαιοσύνη MSc
University of Oxford - Πανεπιστήμιο του Oxford

Το ΠΜΣ στην Εγκληματολογία και την Ποινική Δικαιοσύνη είναι ένα διεγερτικό και απαιτητικό πρόγραμμα, που περιλαμβάνει εντατική μάθηση σε μικρές ομάδες, και θα σας εφοδιάσει με μια προηγμένη κατανόηση του εγκλήματος και της ποινικής δικαιοσύνης, περιλαμβάνοντας μαθήματα εγκληματολογικής θεωρίας, μελέτης της ποινικής δικαιοσύνης και κατάρτισης στον ερευνητικό σχεδιασμό και τη μεθοδολογία.

Το ΠΜΣ στην Εγκληματολογία και την Ποινική Δικαιοσύνη προσφέρεται τόσο με πλήρες ωράριο (ένα έτος) όσο και με μερικό ωράριο (δύο έτη). Το πτυχίο και οι προσδοκίες και για τους δύο τρόπους σπουδών είναι εξίσου αυστηρές. Οι φοιτητές μερικής φοίτησης παρακολουθούν τα μαθήματά τους μαζί με τους φοιτητές πλήρους φοίτησης, αλλά κατανεμημένα σε δύο έτη για να εξυπηρετήσουν τις επαγγελματικές και προσωπικές συνθήκες.

Το ΠΜΣ αποτελείται από υποχρεωτικά μαθήματα, μαθήματα επιλογής και διπλωματική εργασία.

Οι σπουδαστές πλήρους φοίτησης αναμένεται να αφιερώνουν περίπου 40 ώρες σπουδών κάθε εβδομάδα κατά τη διάρκεια του εξαμήνου και να κάνουν κάποιες περαιτέρω σπουδές κατά τη διάρκεια των διακοπών. Κατά τη διάρκεια των δύο πρώτων εξαμήνων θα σας συμβουλεύσουμε να κατανέμετε το χρόνο σας μεταξύ του βασικού μαθήματος και των άλλων μαθημάτων σας ως εξής:

Τουλάχιστον δέκα ώρες εβδομαδιαίως προετοιμασία για το βασικό μάθημα

Τουλάχιστον οκτώ ώρες εβδομαδιαίως προετοιμασία για κάθε επιλογή/υποχρεωτικό μάθημα

Τεσσεράμισι έως έξι ώρες την εβδομάδα σε σεμινάρια (90 λεπτά για κάθε μάθημα).

Οι φοιτητές μερικής απασχόλησης θα πρέπει να αναλάβουν ανάλογο φόρτο εργασίας.

Ο φοιτητής μερικής απασχόλησης έχει το ακόλουθο πρόγραμμα:

Έτος 1:

Michaelmas Term: Σχεδιασμός έρευνας και συλλογή δεδομένων (υποχρεωτικό),

Hilary Term: Ένα μάθημα επιλογής

Όρος Trinity: (υποχρεωτικό)

Έτος 2:

Εξάμηνο Μιχαήλ: δύο μαθήματα επιλογής

Εξάμηνο Hilary: δύο μαθήματα επιλογής

Όρος Trinity: Ακαδημαϊκές δεξιότητες (συνιστάται).

Για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το ΠΜΣ μερικής φοίτησης, ανατρέξτε στην ιστοσελίδα του ΠΜΣ μερικής φοίτησης.

Υποχρεωτικά μαθήματα

Τα υποχρεωτικά μαθήματα διεξάγονται σε εβδομαδιαία βάση κατά τη διάρκεια των δύο πρώτων εξαμήνων: Εγκληματολογικές Θεωρίες και Ποινική Δικαιοσύνη στα εξάμηνα Michaelmas και Hilary και Σχεδιασμός Έρευνας και Συλλογή Δεδομένων στο εξάμηνο Michaelmas. Ένα ακόμη υποχρεωτικό (αλλά μη εξεταζόμενο) μάθημα διεξάγεται εβδομαδιαίως στο τρίτο εξάμηνο.

Εγκληματολογικές θεωρίες και ποινική δικαιοσύνη

Το μάθημα αρχίζει με τη διερεύνηση των βασικών οριζόντιων θεμάτων της φυλής, του φύλου και των παγκόσμιων προσεγγίσεων στην εγκληματολογία. Το μάθημα αναπτύσσει την κατανόηση των οργανωτικών κατηγοριών και των κεντρικών ισχυρισμών μιας σειράς σύγχρονων εγκληματολογικών προοπτικών του εγκλήματος και του κοινωνικού ελέγχου. Θα σας δώσει τα εφόδια να αναγνωρίσετε τα κύρια προβλήματα, ερωτήματα, διχοτομίες και ιδέες που έχουν διαμορφώσει τη σύγχρονη εγκληματολογική σκέψη, να κατανοήσετε τη φύση της "θεωρίας" και της "εξήγησης" στην εγκληματολογία και να εκτιμήσετε και να ασκήσετε κριτική στην ιστορία και την ανάπτυξη της εγκληματολογικής σκέψης.

Το μάθημα διερευνά την εγκληματολογική και παγκόσμια κατανόηση των θεσμών και των διαδικασιών της ποινικής δικαιοσύνης και της ποινικής δικαιοσύνης. Το μάθημα σας εισάγει στην έρευνα σχετικά με αυτές τις διαδικασίες, τις υποκείμενες ανταγωνιστικές θεωρητικές προοπτικές τους, καθώς και τα σύγχρονα ζητήματα και τις αντιπαραθέσεις στην ποινική δικαιοσύνη και την τιμωρία. Το μάθημα σας ενθαρρύνει να σκεφτείτε το ρόλο του κράτους/του ποινικού δικαίου στη ρύθμιση της ανθρώπινης συμπεριφοράς και τη θέση και τους περιορισμούς των παρεμβάσεων της ποινικής δικαιοσύνης στην παραγωγή ασφαλών κοινωνιών.

.

• (no subscore less than 6.0)
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςCriminology and Criminal Justice, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Oxford στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 39 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Oxford

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Oxford

Το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης είναι ένα διάσημο ερευνητικό πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην Οξφόρδη της Αγγλίας και είναι το παλαιότερο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο στον κόσμο. Αποτελείται από 39 εν μέρει αυτόνομες συστατικές σχολές, έξι ιδιωτικές αίθουσες και μια ποικιλία ακαδημαϊκών τμημάτων που χωρίζονται σε τέσσερα τμήματα: Ανθρωπιστικές επιστήμες, Μαθηματικές, Φυσικές και Βιολογικές Επιστήμες, Ιατρικές Επιστήμες και Κοινωνικές Επιστήμες.

Λίστα με 389 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Oxford - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Oxford

• Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Ανθρώπινα δικαιώματα και ποινική δικαιοσύνη LLM Πανεπιστήμιο του Aberdeen
(University of Aberdeen)
- - - £23800 - Αμπερντίν Oncampus πλήρους απασχόλησης