University of Liverpool
Σύγχρονες γλώσσες και πολιτισμοί MRes
University of Liverpool - Πανεπιστήμιο του Liverpool

Αυτό το πρόγραμμα MRes παρέχει μια εξατομικευμένη και εστιασμένη εισαγωγή στη μεταπτυχιακή έρευνα, επιτρέποντάς σας να αναπτυχθείτε ως ανεξάρτητος ερευνητής με την υποστήριξη των ειδικών μας στις σύγχρονες γλώσσες και πολιτισμούς. Παρέχει μια αυστηρή επισκόπηση της τρέχουσας κατάστασης της επιστήμης στον τομέα που επιλέξατε, σας καθοδηγεί μέσω ενός προγράμματος κατευθυνόμενης και εξατομικευμένης ανάγνωσης στην επιλογή ενός εφικτού ερευνητικού έργου και σας επιτρέπει να ολοκληρώσετε ένα ουσιαστικό ερευνητικό έργο.

Γιατί Τμήμα Σύγχρονων Γλωσσών και Πολιτισμών; Εισαγωγή στις Σύγχρονες Γλώσσες και Πολιτισμούς

Είμαστε ένα μικρό τμήμα που διατηρεί μια ποικιλία πολύ διακριτών τομέων ισχύος στην έρευνα. Προσφέρουμε προγράμματα προσαρμοσμένα στον καθένα και υποστηριζόμενα από στενή επαφή φοιτητή-επόπτη. Όλα αυτά εκτυλίσσονται σε μια φιλική και υποστηρικτική ατμόσφαιρα.

Διατηρούμε υψηλό βαθμό διεπιστημονικής δραστηριότητας, με φοιτητές και προσωπικό από όλους τους κλάδους να αλληλεπιδρούν μέσω των ιδρυματικών ερευνητικών κέντρων, των ερευνητικών ομάδων και των σεμιναρίων.

Οι αιτήσεις είναι ευπρόσδεκτες τόσο για σπουδές πλήρους όσο και μερικής απασχόλησης. Οι μεταπτυχιακοί φοιτητές αποτελούν αναπόσπαστο μέρος της ερευνητικής μας κουλτούρας και ενθαρρύνονται να συμμετέχουν σε συνέδρια, εργαστήρια και σειρές σεμιναρίων. Επιπλέον, έχουμε ομάδες ανάγνωσης και ένα τακτικό πρόγραμμα σεμιναρίων με τη συμμετοχή κορυφαίων επιστημόνων που επισκέπτονται το ίδρυμα. Διαθέτουμε μια ενεργή και ζωντανή ερευνητική κοινότητα, με το προσωπικό να ασχολείται με την έρευνα σε ένα ευρύ φάσμα γλωσσικών περιοχών, όπως τα βασκικά, τα καταλανικά, τα κινέζικα, τα γαλλικά, τα γερμανικά, τα ιταλικά, τα πορτογαλικά και τα ισπανικά. Τα ερευνητικά ενδιαφέροντα κυμαίνονται από τα μεσαιωνικά χειρόγραφα έως τη σύγχρονη κυβερνολογοτεχνία και καλύπτουν ένα ευρύ γεωγραφικό φάσμα, με το προσωπικό να εργάζεται σε αμερικανικά, λατινοαμερικανικά, καραϊβικά, αφρικανικά και ινδικά πλαίσια καθώς και σε ευρωπαϊκά.

Φιλοξενούμε μια σειρά επιστημονικών περιοδικών, μεταξύ των οποίων: Bulletin of Hispanic Studies, Bulletin of Latin American Research και Migrations and Identities. Διατηρούμε στενές σχέσεις με το ηλεκτρονικό περιοδικό ανοικτής πρόσβασης Modern Languages Open, καθώς και με ορισμένες εξέχουσες σειρές βιβλίων.

Ανασκόπηση της έρευνας

Οι ερευνητικές μας δραστηριότητες είναι σε γενικές γραμμές οργανωμένες γύρω από τέσσερις ερευνητικές ομάδες:

• Εικόνα, ήχος και απόδοση
  • Σύγκρουση, μνήμη και κληρονομιά
  • Τόπος, χώρος και ένταξη
  • Ιστορίες των μέσων ενημέρωσης: Από το χειρόγραφο στο ψηφιακό

Το προσωπικό συμμετέχει επίσης στενά στα ακόλουθα ερευνητικά κέντρα:

• Κέντρο για τη Μελέτη της Διεθνούς Δουλείας (CSIS)
  • Κέντρο Μεσαιωνικών και Αναγεννησιακών Σπουδών (CMRS)
  • Ερευνητικό κέντρο για τους κόσμους του δέκατου όγδοου αιώνα (ECW).

• All Degrees
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςModern Languages and Cultures, MRes, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Liverpool στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 32 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Liverpool

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Liverpool

Το Πανεπιστήμιο του Λίβερπουλ είναι ένα κρατικά χρηματοδοτούμενο πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην πόλη του Λίβερπουλ της Αγγλίας. Είναι ένα από τα πανεπιστήμια που ίδρυσαν το Russell Group, το N8 Group, το οποίο είναι μια σύμπραξη των οκτώ πιο ερευνητικών πανεπιστημίων της Βόρειας Αγγλίας. Η πλειονότητα των δραστηριοτήτων του πανεπιστημίου λαμβάνει χώρα σε μια ενιαία αστική πανεπιστημιούπολη μόλις πέντε λεπτά με τα πόδια από το κέντρο του Λίβερπουλ.

Λίστα με 627 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Liverpool - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Liverpool

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Σύγχρονες Γλώσσες": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • 'Day in the life' at the University of Liverpool
  • Find your future at the University of Liverpool
  • Student Experience | University of Liverpool
  • Welcoming you to campus
  • Why choose Liverpool to study Medicine?
  • Realise your potential | University of Liverpool Master's Student Stories

City Centre Campus

Σύγχρονες γλώσσες (μετάφραση) MLang Πανεπιστήμιο του Essex
(University of Essex)