University of Liverpool
Διδάκτωρ Κλινικής Ψυχολογίας DClinPsych
University of Liverpool - Πανεπιστήμιο του Liverpool

<MS&&>Όλες οι αιτήσεις για την εγγραφή σε αυτό το μάθημα πρέπει να γίνονται μέσω του Clearing House for Postgraduate Courses in Clinical Psychology (Κέντρο Εκκαθάρισης Μεταπτυχιακών Μαθημάτων Κλινικής Ψυχολογίας) μέσω της ιστοσελίδας: <MW&&>http://www.leeds.ac.uk/chpccp/</MW&&></MS&&>.

Αποφοιτώντας από αυτό το πρόγραμμα, θα είστε επιλέξιμοι για την ιδιότητα του Chartered Clinical Psychologist, που σας επιτρέπει να ασκείτε το επάγγελμα του κλινικού ψυχολόγου στο NHS.

Το περιεχόμενο παρέχει μια θεωρητική εισαγωγή σε ένα ευρύ φάσμα κλινικών προβλημάτων και προσεγγίσεων, μαζί με βασικές κλινικές δεξιότητες και μια ποικιλία πρακτικών εμπειριών. Υπάρχουν θέσεις για έως και 23 εκπαιδευόμενους ανά έτος.

Πρόκειται για ένα τριετές πρόγραμμα πλήρους φοίτησης που προσφέρει κλινική πρακτική άσκηση καθ' όλη τη διάρκεια του έτους, ακαδημαϊκό μάθημα και ερευνητικές απαιτήσεις, συμπεριλαμβανομένης μιας διπλωματικής εργασίας 25.000 λέξεων.

Η σειρά τοποθέτησης φαίνεται στον παρακάτω πίνακα.

Οι τοπικές υπηρεσίες κλινικής ψυχολογίας του NHS στο Merseyside προσφέρουν μια ιδιαίτερα πλούσια ποικιλία εξειδικευμένων τοποθετήσεων και θα σας προτρέπαμε να αποκτήσετε όσο το δυνατόν περισσότερη εμπειρία σε αυτές.

Αυτό θα μπορούσε να περιλαμβάνει:-

• Νοσοκομείο υψηλής ασφάλειας Ashworth

• η κλινική Windsor (εξαρτήσεις)

• το Κέντρο Νευρολογίας και Νευροχειρουργικής Walton

Μπορείτε επίσης να συνεργαστείτε με μεμονωμένους επαγγελματίες σε άλλους τομείς, όπως:-

• οικογενειακή θεραπεία

• παιδιατρικός σύνδεσμος

• αποκατάσταση εγκεφαλικής βλάβης

• τραυματισμός της σπονδυλικής στήλης

• διατροφικές διαταραχές.

Προαιρετικά, μπορείτε να πραγματοποιήσετε δωδεκάμηνη εξειδικευμένη πρακτική άσκηση στο τρίτο έτος. Μπορεί επίσης να είναι δυνατόν να συνδυάσετε δύο από τις μικρότερες τοποθετήσεις σε μια δεύτερη δωδεκάμηνη εξειδικευμένη τοποθέτηση για παιδιά και οικογένειες.

Ευκαιρίες καριέρας

Το διδακτορικό πρόγραμμα στην κλινική ψυχολογία έχει εξαιρετικό ρεκόρ πλήρους απασχόλησης των αποφοίτων, οι οποίοι είναι επιλέξιμοι να εργαστούν ως κλινικοί ψυχολόγοι στο πλαίσιο του NHS. Πρόκειται για ένα αναπτυσσόμενο επάγγελμα και οι απόφοιτοι θα έχουν την ευκαιρία να εργαστούν σε μια ποικιλία διαφορετικών πλαισίων εντός του NHS.

• All Degrees

Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςDoctor of Clinical Psychology, DClinPsych, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Liverpool στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 32 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Liverpool

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Liverpool

Το Πανεπιστήμιο του Λίβερπουλ είναι ένα κρατικά χρηματοδοτούμενο πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην πόλη του Λίβερπουλ της Αγγλίας. Είναι ένα από τα πανεπιστήμια που ίδρυσαν το Russell Group, το N8 Group, το οποίο είναι μια σύμπραξη των οκτώ πιο ερευνητικών πανεπιστημίων της Βόρειας Αγγλίας. Η πλειονότητα των δραστηριοτήτων του πανεπιστημίου λαμβάνει χώρα σε μια ενιαία αστική πανεπιστημιούπολη μόλις πέντε λεπτά με τα πόδια από το κέντρο του Λίβερπουλ.

Λίστα με 627 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Liverpool - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Liverpool

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Κλινική Ψυχολογία": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • 'Day in the life' at the University of Liverpool
  • Find your future at the University of Liverpool
  • Student Experience | University of Liverpool
  • Welcoming you to campus
  • Why choose Liverpool to study Medicine?
  • Realise your potential | University of Liverpool Master's Student Stories

Κλινική Ψυχολογία ClinPsyD Πανεπιστήμιο του Birmingham
(University of Birmingham)
- - - - - Μπέρμιγχαμ Oncampus πλήρους απασχόλησης