University of Chester
Εθνικό βραβείο για το συντονισμό των ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών PgCert
University of Chester - Πανεπιστήμιο του Chester

Το μάθημα αυτό πληροί τις απαιτήσεις κατάρτισης του Κώδικα Πρακτικής για τις Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες (2015), ο οποίος προβλέπει ότι ένας SENCO θα παρέχει ηγεσία και επαγγελματική καθοδήγηση στους συναδέλφους του και θα συνεργάζεται στενά με το προσωπικό, τους γονείς και τους φροντιστές κ.λπ. Προκαλεί τους SENCOs να προωθήσουν προσωποκεντρική, χωρίς αποκλεισμούς πρακτική, στην οποία τα συμφέροντα και οι ανάγκες των μαθητών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή/και αναπηρίες βρίσκονται στο επίκεντρο όλων όσων κάνουν.

Γιατί να σπουδάσετε αυτό το μάθημα μαζί μας;

Στο Chester, το NASENCo αποτελεί επίσης μέρος του μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών στις ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και την αναπηρία.

Το μάθημά μας έχει ως ιδεολογία την ιδέα ότι η προσωποκεντρική, περιεκτική σκέψη που δίνει έμφαση στα ατομικά ενδιαφέροντα και τις ανάγκες των παιδιών, των νέων και των ενηλίκων με ειδικές ανάγκες ή/και αναπηρίες βρίσκεται στο επίκεντρο κάθε πρακτικής. Βασίζεται στην παραδοχή ότι οι γονείς και οι φροντιστές είναι ισότιμοι εταίροι στη διασφάλιση των επιτευγμάτων, της προόδου και της ευημερίας και ότι η χωρίς αξίες κατανόηση του κοινωνικού και οικογενειακού πλαισίου είναι ζωτικής σημασίας για την ανταπόκριση σε ένα παιδί, ένα νεαρό άτομο ή έναν ευάλωτο ενήλικα με SEN.

Οι εργασίες αξιολόγησης περιλαμβάνουν δοκίμια, μια μικρής κλίμακας πρακτική έρευνα, μια αναλυτική μελέτη περίπτωσης και ένα επαγγελματικό χαρτοφυλάκιο με κριτικό σχολιασμό. Θα παρακολουθήσετε δύο Σαββατοκύριακα ανά ενότητα, Παρασκευή βράδυ και Σάββατο. Οι ώρες επικοινωνίας είναι 5-7μμ τις Παρασκευές και 9.30πμ-4.30μμ τα Σάββατα. Θα πρέπει επίσης να πραγματοποιήσετε 184 ώρες μη επαφής με καθοδηγούμενη μελέτη ανά ενότητα.

• All Degrees
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςNational Award for Special Educational Needs Coordination, PgCert, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Οι υποψήφιοι πρέπει να είναι εκπαιδευτικοί με προσόντα (QTS, QTLS ή EYTS) και κατά κανόνα θα εργάζονται στον τομέα των SEN ή θα επιδιώκουν να αποκτήσουν εξειδικευμένες γνώσεις και δεξιότητες SEN ή/και το National SENCO Award. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να αποδεικνύουν την ιδιότητα του ειδικευμένου δασκάλου και κανονικά θα πρέπει να έχουν τουλάχιστον 2:2 άριστα.

Ενδέχεται να καλέσουμε τους υποψηφίους σε τηλεφωνική συνέντευξη κατά τη διάρκεια της διαδικασίας πρόσληψής μας.

Για τους SENCos που είναι νέοι στο ρόλο τους, είναι υποχρεωτικό (στην Αγγλία) να αποκτήσουν το βραβείο εντός τριών ετών από το διορισμό τους.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Chester στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 14 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Chester

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Chester

Το Πανεπιστήμιο του Τσέστερ, όπως υποδηλώνει και το όνομά του, είναι ένα πανεπιστήμιο που βρίσκεται στο Τσέστερ. Το πανεπιστήμιο είναι επίσημα συνδεδεμένο με τη χριστιανική πίστη, αλλά ξεκαθαρίζει στη δήλωση αποστολής του ότι στο πανεπιστήμιό του είναι ευπρόσδεκτοι φοιτητές όλων των θρησκειών ή και καθόλου θρησκείας. Το Τσέστερ λειτουργεί από έξι συνολικά πανεπιστημιουπόλεις, πέντε από τις οποίες βρίσκονται στο Τσέστερ, η άλλη στο Γουόρινγκτον, με το κεντρικό κτίριο της πανεπιστημιούπολης να είναι γνωστό ως Parkgate Road Campus.

Λίστα με 330 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Chester - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Chester

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Σπουδές Εκπαίδευσης": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • Student Life - University of Chester