University of Birmingham
Παγκόσμιες ενεργειακές τεχνολογίες και συστήματα Masters MSc
University of Birmingham - Πανεπιστήμιο του Birmingham

Αυτό το μάθημα παρέχει τόσο την κατανόηση του τρόπου με τον οποίο αλλάζουν τα ενεργειακά συστήματα, όσο και ποιες τεχνολογίες θα είναι σημαντικές στο μέλλον. Ένα πρόγραμμα με γνώμονα τις προκλήσεις πλαισιώνει τη διεθνώς αναγνωρισμένη καινοτομία στο Ινστιτούτο Ενέργειας του Μπέρμιγχαμ, η οποία εκτείνεται από τη βασική έρευνα μέχρι τη βιομηχανική εφαρμογή .

Τα ενεργειακά συστήματα σε όλο τον κόσμο βρίσκονται σε μεταβατικό στάδιο, με κινητήριες δυνάμεις όπως:

• Περιβαλλοντικές επιπτώσεις, ιδίως η κλιματική αλλαγή και η ποιότητα του αέρα,
  • αύξηση της ζήτησης και παροχή καθολικής πρόσβασης σε αξιόπιστες προμήθειες,
  • αυξανόμενη αστικοποίηση, που ασκεί πίεση στις υποδομές.

Για να επιτευχθούν αυτοί οι στόχοι, αναπτύσσονται νέες τεχνολογίες, αλλά και τα ίδια τα συστήματα αλλάζουν. Χρειάζονται άνθρωποι όχι μόνο για να αναπτύξουν ή να αναπτύξουν μεμονωμένες τεχνολογίες, αλλά και για να κατανοήσουν το πλαίσιο στο οποίο θα λειτουργούν. Αυτό το διεπιστημονικό μάθημα έχει σχεδιαστεί για να καλύψει αυτή την ανάγκη σε παγκόσμιο πλαίσιο.

Το πρόγραμμα υιοθετεί μια συστημική προσέγγιση της παροχής, διανομής και χρήσης της ενέργειας σε όλες τις μορφές της. Το περιεχόμενο των μαθημάτων παρέχεται από τη Σχολή Χημικών Μηχανικών σε συνεργασία με τη Σχολή Φυσικής και Αστρονομίας και τη Σχολή Δημόσιας Διοίκησης και Κοινωνίας, από ερευνητικό προσωπικό που έχει προϋπηρεσία στον ακαδημαϊκό χώρο, τη βιομηχανία και την πολιτική.

Θα μελετήσετε 120 πιστωτικές μονάδες βασικής ύλης για να αποκτήσετε εύρος και βάθος.Εκτός από την εκμάθηση συγκεκριμένων ενεργειακών τεχνολογιών και το σχεδιασμό ενεργειακών συστημάτων, το μάθημα καλύπτει επίσης τα οικονομικά, την πολιτική και τη γεωπολιτική της ενέργειας. Αυτό θα σας επιτρέψει να κατανοήσετε πραγματικά πώς λειτουργούν τα ενεργειακά συστήματα και πώς πρέπει να αλλάξουν για να ανταποκριθούν στους μελλοντικούς στόχους.

Ένα ερευνητικό έργο 60 πιστωτικών μονάδων θα σας δώσει την ευκαιρία να διερευνήσετε σε βάθος θέματα και θα σας επιτρέψει να αναλάβετε έρευνα αιχμής σε πειραματικά, θεωρητικά ή πολιτικά έργα στο πλαίσιο μιας από τις διεθνώς αναγνωρισμένες ερευνητικές ομάδες της Σχολής.

Εμπειρογνωμοσύνη τόσο από όλο το Πανεπιστήμιο όσο και από τον τομέα της ενέργειας θα χρησιμοποιηθεί για την εφαρμογή της προσέγγισής μας στο σχεδιασμό και την ανάλυση των παγκόσμιων ενεργειακών συστημάτων, προσφέροντας στους φοιτητές μια ολοκληρωμένη εκπαιδευτική εμπειρία.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει 120 πιστωτικές μονάδες διδακτέας ύλης, εκ των οποίων οι 110 μονάδες είναι βασικές και οι 10 προαιρετικές, η πλειονότητα των οποίων θα διδαχθεί με εντατικό τρόπο (εβδομαδιαίες ενότητες) και ένα ερευνητικό έργο 60 πιστωτικών μονάδων που θα πραγματοποιηθεί υπό την επίβλεψη ενός από τα μέλη του ακαδημαϊκού προσωπικού της Σχολής. Το βασικό διδακτικό υλικό θα παραδίδεται με τη μορφή διαλέξεων, φροντιστηρίων, σεμιναρίων και εργαστηρίων, με την ενσωμάτωση εμπειρογνωμοσύνης τόσο από άλλες Σχολές του Πανεπιστημίου όσο και από εξωτερικούς επαγγελματίες του ενεργειακού τομέα. Το φθινοπωρινό εξάμηνο θα επικεντρωθεί περισσότερο στη θεωρητική κατανόηση των διεργασιών της ενεργειακής μηχανικής και στις θεμελιώδεις έννοιες της οικονομίας και της πολιτικής. Το εαρινό εξάμηνο θα έχει μια πιο εφαρμοστικοκεντρική προσέγγιση κατά την οποία θα υπάρχουν ευρύτερες εκτιμήσεις για τον τρόπο λειτουργίας των παγκόσμιων ενεργειακών συστημάτων και ευκαιρίες εφαρμογής των γνώσεων που θα αποκτηθούν στο σχεδιασμό μιας πορείας προς ένα συγκεκριμένο ενεργειακό σύστημα για ένα αστικό κέντρο στο εγγύς μέλλον.

• (no subscore less than 6.0)

Οι απαιτήσεις αγγλικής γλώσσας μπορεί να ισχύουν για τους διεθνείς φοιτητές
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςGlobal Energy Technologies and Systems Masters, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Θα πρέπει να έχετε ή να αναμένετε να αποκτήσετε πτυχίο 2:1 Honours από ακαδημαϊκό ίδρυμα του Ηνωμένου Βασιλείου (ή ισοδύναμο τίτλο σπουδών του εξωτερικού) στη μηχανική ή τις φυσικές επιστήμες.

Μπορούν επίσης να ληφθούν υπόψη άριστοι υποψήφιοι με πτυχία στις βιοεπιστήμες και τα οικονομικά, εφόσον αυτά περιλαμβάνουν επαρκές τμήμα μαθηματικών.

Περαιτέρω εξέταση μπορεί να δοθεί σε υποψηφίους με εκτεταμένη, σχετική εμπειρία μετά την απόκτηση πτυχίου.

Κάποιο περιεχόμενο αυτού του μαθήματος θα παραδίδεται από τις κοινωνικές επιστήμες και έτσι η έμφαση στη γραπτή ικανότητα θα είναι πιο έντονη.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Birmingham στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 38 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Birmingham

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Birmingham

Το Πανεπιστήμιο του Μπέρμιγχαμ είναι ένα ερευνητικό πανεπιστήμιο που εδρεύει στο Edgbaston του Μπέρμιγχαμ της Αγγλίας. Στόχος του πανεπιστημίου είναι να βρίσκεται στην αιχμή του δόρατος στην παροχή εκπαίδευσης και το πρόγραμμα σπουδών του να αναδιαμορφώνεται συνεχώς από τις νέες αποκαλύψεις της έρευνας. Η κύρια πανεπιστημιούπολη βρίσκεται σε λογική απόσταση τριών μιλίων από το κέντρο του Μπέρμιγχαμ, το οποίο δεν αργεί να προσεγγιστεί με λεωφορείο, αν ο φοιτητής αποφασίσει ότι θα ήθελε να περάσει εκεί μέρος του ελεύθερου χρόνου του.

Λίστα με 469 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Birmingham - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Birmingham

• Life as an international student at Birmingham
  • Why do students choose to study at the University of Birmingham? We asked some!
  • BA Social Work: Student feedback
  • 61 Questions with English student Charlotte
  • Students from Turkey at the University of Birmingham

Περιβαλλοντική Μηχανική MEng (Hons) Πανεπιστήμιο του Nottingham