University of Bedfordshire
Εκπαίδευση (Ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες) MA
University of Bedfordshire - Πανεπιστήμιο του Bedfordshire

Αυτό το μεταπτυχιακό πρόγραμμα έχει σχεδιαστεί για επαγγελματίες που ασκούν το επάγγελμα, ή όσους ενδιαφέρονται για την έρευνα, στις ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και την αναπηρία (SEND) - συνήθως σε σχολεία, στον τομέα της δια βίου μάθησης και σε πανεπιστήμια.

Η σπονδυλωτή δομή του σας επιτρέπει να εξατομικεύσετε την επιλογή των ενοτήτων σας και να προχωρήσετε με τον ρυθμό που σας ταιριάζει καλύτερα, με μια τελική φάση που επικεντρώνεται στην εκπαιδευτική έρευνα μέσω μιας διπλωματικής εργασίας.

Το ΠΜΣ "Εκπαίδευση" σας εμπλέκει με βασικά ζητήματα της εκπαίδευσης και στοχεύει να ενθαρρύνει την τεκμηριωμένη πρακτική σας, καθώς κάνετε άμεσες και ουσιαστικές συνδέσεις μεταξύ του μαθήματος και των δικών σας εμπειριών και φιλοδοξιών.

Το μάθημα σας βοηθά να διευρύνετε τις γνώσεις σας για τις εκπαιδευτικές ιδέες και τα ερευνητικά ευρήματα, καθώς προσδιορίζετε και αιτιολογείτε συστάσεις για περαιτέρω δράση. Αυτό σας φέρνει σε καλύτερη θέση για να αναπτύξετε το έργο σας ως επαγγελματίας στην τάξη ή ως διευθυντής σχολείου.

Διατίθενται ενδιάμεσα προσόντα:

Πιστοποιητικό μεταπτυχιακών σπουδών - 60 πιστωτικές μονάδες σε επίπεδο Μάστερ

Μεταπτυχιακό δίπλωμα - 120 πιστωτικές μονάδες σε επίπεδο Master

Γιατί να επιλέξετε αυτό το μάθημα;

• Σπουδάστε σε ένα αρθρωτό μάθημα που έχει σχεδιαστεί για επαγγελματίες στις ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και αναπηρίες (ΕΑΕΑ), το οποίο σας επιτρέπει να συγκεντρώσετε πιστωτικές μονάδες με το ρυθμό που σας ταιριάζει, με αξιολογήσεις που βασίζονται στις ανάγκες που αφορούν ειδικά το ρόλο σας στον εκπαιδευτικό σας οργανισμό.
  • Εξερευνήστε τη διαδικασία της διδασκαλίας, της μαθησιακής υποστήριξης ή/και της εκπαιδευτικής ηγεσίας, εστιάζοντας σε προσωπικά, ακαδημαϊκά και επαγγελματικά ενδιαφέροντα που σχετίζονται με το εκπαιδευτικό σας πλαίσιο
  • Να αναπτύξετε την κατανόηση των μορφών αξιολόγησης με έμφαση στη διαπραγμάτευση για την υποστήριξη τόσο των ατομικών όσο και των οργανωτικών αναγκών.
  • Να αποκομίσετε οφέλη από την ανάληψη πρωτογενούς έρευνας που θα ενημερώνει την τρέχουσα πρακτική σας, καθώς και να αποκτήσετε τις απαραίτητες ερευνητικές δεξιότητες για να συμμετάσχετε σε μελλοντική έρευνα και να προχωρήσετε σε διδακτορικό ή πρόγραμμα EdD.
  • ωφεληθείτε από ένα πρόγραμμα σπουδών που παρέχει μια σαφή πορεία εξέλιξης μετά την ολοκλήρωση της αρχικής εκπαίδευσης εκπαιδευτικών (ITE), αναπτύσσει τόσο εσάς όσο και τον οργανισμό στον οποίο εργάζεστε, και θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως βάση για περαιτέρω σπουδές σε διδακτορικό επίπεδο (Ph.D. και EdD).

Θα ολοκληρώσετε μια σειρά αξιολογήσεων, πολλές από τις οποίες μπορείτε να προσαρμόσετε στα υπάρχοντα ή αναπτυσσόμενα ενδιαφέροντα και την εμπειρία σας. Θα πραγματοποιήσετε αρκετές προφορικές παρουσιάσεις, οι οποίες όχι μόνο θα βελτιώσουν την ικανότητά σας να παρουσιάζετε πληροφορίες με επαγγελματικό και συνεκτικό τρόπο, αλλά και θα επιτρέψουν την ανταλλαγή έρευνας και εμπειριών μεταξύ της ομάδας. Οι γραπτές αξιολογήσεις περιλαμβάνουν χαρτοφυλάκια, μελέτες περιπτώσεων, δοκίμια και βιβλιογραφικές ανασκοπήσεις. Θα αναπτύξετε τις ερευνητικές σας δεξιότητες καθ' όλη τη διάρκεια του μαθήματος και θα τις εφαρμόσετε σε μια τελική εφαρμοσμένη εργασία ή διατριβή.

• Foundation / Pathway Courses

Για πληροφορίες σχετικά με τη χρηματοδότηση μεταπτυχιακών σπουδών, επισκεφθείτε τη διεύθυνση: https://www.beds.ac.uk/howtoapply/postgraduatestudy/postgraduate-fees-and-funding
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςEducation (Special Educational Needs), MA, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Οι υποψήφιοι θα πρέπει να έχουν καλό προπτυχιακό πτυχίο σε επίπεδο Honours ή ισοδύναμο. Οι υποψήφιοι θα πρέπει επίσης να είναι εν ενεργεία εκπαιδευτικοί ή άλλοι εκπαιδευτικοί που εργάζονται στον τομέα της παροχής ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών σε σχολεία ή άλλα εκπαιδευτικά ιδρύματα.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Bedfordshire στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 16 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Bedfordshire

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Bedfordshire

Το Πανεπιστήμιο του Bedfordshire είναι ένα δημόσιο πανεπιστήμιο που βρίσκεται στο Bedfordshire και το Buckinghamshire της Αγγλίας. Μία από τις κύριες πανεπιστημιουπόλεις, στο Luton, φιλοξενεί τις σχολές του πανεπιστημίου για τις επιχειρήσεις, τα μέσα ενημέρωσης, την τέχνη και το σχεδιασμό, τις θετικές επιστήμες, την πληροφορική, τη νομική, την ψυχολογία και τις κοινωνικές επιστήμες. Η πανεπιστημιούπολη του Bedford απέχει μόλις είκοσι λεπτά με τα πόδια από το κέντρο της πόλης και φιλοξενεί τις σχολές Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Φυσικής Αγωγής, Αθλητισμού και Επιστημών Άσκησης και Τουρισμού.

Λίστα με 306 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Bedfordshire - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Bedfordshire

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Σπουδές Εκπαίδευσης": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • Help and advice: Student life