University Academy 92
Αθλητική δημοσιογραφία (επιταχυνόμενη) BA (Hons)
University Academy 92 - University Academy 92

Το BA (Hons) Sports Journalism είναι ένα συναρπαστικό και συναρπαστικό πρόγραμμα σπουδών που τοποθετεί τις ταχέως μεταβαλλόμενες πρακτικές και δυνατότητες του σημερινού τομέα της δημοσιογραφίας στο ευρύτερο πλαίσιο των σύγχρονων βιομηχανιών των μέσων ενημέρωσης και των ψηφιακών τεχνολογιών.

Οι σπουδαστές θα εξερευνήσουν μια σειρά από θεωρητικά/ακαδημαϊκά θέματα και θα αναπτύξουν πρακτική εμπειρία και τεχνογνωσία σε σχέση με μια σειρά από βασικές δημοσιογραφικές δεξιότητες και τεχνολογικές/τεχνικές ικανότητες. Η εστίαση σε όλη τη διάρκεια είναι η ανάπτυξη ενός ενημερωμένου, σίγουρου, κριτικά σκεπτόμενου και ιδιαίτερα αναστοχαστικού επαγγελματία.

Αυτό το πρόγραμμα Αθλητικής Δημοσιογραφίας στοχεύει:

• Να παρέχει στους φοιτητές ευκαιρίες να γίνουν ικανοί, κριτικοί, με αυτοπεποίθηση, υπεύθυνοι και σκεπτόμενοι χρήστες των ψηφιακών μέσων και των τεχνολογιών επικοινωνίας στο πλαίσιο της προετοιμασίας για μια μελλοντική καριέρα στην αθλητική δημοσιογραφία.
  • Να αποκτήσουν και να τελειοποιήσουν μια σειρά από θεμελιώδεις δεξιότητες (όπως η καταγραφή σημειώσεων, η καταγραφή οπτικοακουστικού υλικού, η συγγραφή κειμένων, η επιμέλεια, η σελιδοποίηση, το διαδικτυακό blogging) που είναι απαραίτητες για τη σύγχρονη αθλητική δημοσιογραφία.
  • Ανάπτυξη και επίδειξη δεξιοτήτων και ικανοτήτων στη χρήση των σύγχρονων κορυφαίων τεχνολογιών, τεχνικών, πακέτων και πλατφορμών παραγωγής και μετα-παραγωγής ψηφιακών μέσων.
  • Σχεδιασμός, ανάπτυξη και διάδοση/δημοσίευση μιας ευρείας ποικιλίας ειδήσεων, ρεπορτάζ, άρθρων, αφιερωμάτων και συνεντεύξεων χρησιμοποιώντας αυτές τις νέες/ενισχυμένες δεξιότητες και ικανότητες.
  • Να εξοικειωθούν με τα νομικά πλαίσια, τους κανονισμούς και τους επαγγελματικούς κώδικες δεοντολογίας που αφορούν την αθλητική δημοσιογραφία και τις εκδόσεις.

Το πτυχίο UA92 υπερβαίνει κατά πολύ την παραδοσιακή ακαδημαϊκή εμπειρία.

Κάθε ακαδημαϊκό έτος, εκτός από τις τέσσερις θεματικές ενότητες, θα μελετάτε μια επιπλέον πιστωτική μονάδα, η οποία επικεντρώνεται αποκλειστικά στον χαρακτήρα και την προσωπική ανάπτυξη. Θα αναλάβετε ένα έργο πραγματικής ζωής, βασισμένο σε ένα ζωντανό σενάριο, το οποίο θα οριστεί από έναν από τους βιομηχανικούς μας εταίρους.

Θα βιώσετε από πρώτο χέρι τα τρέχοντα ζητήματα που αντιμετωπίζει ο κλάδος, θα έχετε την ευκαιρία να εφαρμόσετε τις γνώσεις σας, να αμφισβητήσετε τις προοπτικές σας, να βγείτε από τη ζώνη άνεσής σας και να αναπτύξετε βασικές δεξιότητες απασχολησιμότητας που θα σας προετοιμάσουν για τη μελλοντική σας σταδιοδρομία.

Οι εμπειρίες αυτές συμβάλλουν καθοριστικά στην ανάπτυξη μεταβιβάσιμων δεξιοτήτων και βασικών ικανοτήτων, όπως η ηγεσία, η ανθεκτικότητα και η ευημερία, η επικοινωνία, η επίλυση προβλημάτων και η ομαδική εργασία. Για να σας βοηθήσει να παρακολουθείτε την πρόοδό σας και να βελτιώνετε περαιτέρω τις δεξιότητές σας, θα συναντάτε τακτικά τον προσωπικό σας προπονητή ανάπτυξης καθ' όλη τη διάρκεια των ετών 1 και 2.

**Δεν υπάρχουν παραδοσιακές εξετάσεις στο τέλος της χρονιάς*** Αξιολογείστε στο πλαίσιο κάθε θεματικής ενότητας - επομένως, το μαθαίνετε και μετά το αποδεικνύετε. Οι μέθοδοι αξιολόγησης περιλαμβάνουν ατομικές και ομαδικές εργασίες, οι οποίες διεξάγονται σε διάφορες μορφές που σχετίζονται με το αντικείμενό σας. Αυτό μπορεί να περιλαμβάνει τη συγγραφή δοκιμίου ή την παραγωγή έκθεσης, την παρουσίαση ευρημάτων ή τη δημιουργία οπτικοακουστικών έργων. Η πρακτική αξιολόγηση προτιμάται όπου είναι δυνατόν, για παράδειγμα, οι σπουδαστές του τμήματος ΜΜΕ και Επικοινωνίας παράγουν ένα Podcast ή οι σπουδαστές του τμήματος Αθλητικής Προπονητικής διεξάγουν μια προπονητική συνεδρία. Θα έχετε την ευκαιρία να μάθετε, να αναπτύξετε και να επιδείξετε ένα ευρύ φάσμα πρακτικών και εφαρμοσμένων δεξιοτήτων και ικανοτήτων. *Για τους φοιτητές Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής θα δώσετε κάποιες εξετάσεις στο πλαίσιο των μαθημάτων σας για να αποκτήσετε τις απαραίτητες απαλλαγές από το ACCA.

Εκτός από την εκπλήρωση των ακαδημαϊκών κριτηρίων, εάν η πρώτη σας γλώσσα δεν είναι η αγγλική, μπορεί να σας ζητηθεί αναγνωρισμένος τίτλος σπουδών αγγλικής γλώσσας. Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό εάν δεν είστε υπήκοος χώρας με πλειοψηφία αγγλόφωνων χωρών ή εάν δεν έχετε ολοκληρώσει πτυχίο στα αγγλικά. Εάν είστε διεθνής φοιτητής, προκειμένου να λάβετε φοιτητική βίζα Tier 4, απαιτείται να αποδείξετε ότι διαθέτετε το κατάλληλο επίπεδο γνώσης της αγγλικής γλώσσας για σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο.
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςSports Journalism (Accelerated), BA (Hons), εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Δίδακτρα Αθλητική δημοσιογραφία (επιταχυνόμενη) BA (Hons)

Ιρλανδία £11100 έτος 1
EU £21699 έτος 1
Διεθνή £21699 έτος 1

Πρόσθετες πληροφορίες για τα τέλη

Τα τέλη υπόκεινται σε ετήσιες αλλαγές

Σχετικά με το University Academy 92

Η Πανεπιστημιακή Ακαδημία 92 (UA92) είναι ένας πάροχος εκπαίδευσης στην αγγλική περιφέρεια του Μάντσεστερ που προσφέρει αποκλειστικά μορφές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Αυτές περιλαμβάνουν προπτυχιακά πτυχία και μια σειρά από πιστοποιήσεις που έχουν τη δυνατότητα να οδηγήσουν τον εκπαιδευόμενο στο πανεπιστήμιο της επιλογής του.

Λίστα με 28 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του University Academy 92 - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του University Academy 92

Αθλητική δημοσιογραφία με ολοκληρωμένο έτος θεμελίωσης BA (Hons) Πανεπιστήμιο του Sunderland
(University of Sunderland)