The University of Warwick
Ευφυή συστήματα παραγωγής MSc
The University of Warwick - Πανεπιστήμιο του Warwick

Το ΠΜΣ μας στα Ευφυή Συστήματα Παραγωγής έχει σχεδιαστεί για να αναπτύξει μηχανικούς που θα είναι σε θέση να διαδραματίσουν αποτελεσματικό ρόλο στην ανάπτυξη και τη διαχείριση των μελλοντικών συστημάτων παραγωγής. Πρόκειται για τα μελλοντικά συστήματα που εκμεταλλεύονται την ανάπτυξη των κυβερνο-φυσικών τεχνολογιών, τα οποία στην καθομιλουμένη είναι γνωστά ως Βιομηχανία 4.0, έξυπνο εργοστάσιο ή εργοστάσιο του μέλλοντος. Καθώς τα εργοστάσια γίνονται πιο έξυπνα, οι χώρες σε όλο τον κόσμο έχουν αρχίσει να εισάγουν πρωτοβουλίες σε κρατικό επίπεδο για την προώθηση της ψηφιακής μεταποίησης και της Βιομηχανίας 4.0, και υπάρχει παγκόσμια ανάγκη για μηχανικούς εξοπλισμένους με την κατανόηση και τις δεξιότητες για να προωθήσουν αυτές τις πρωτοβουλίες.

Στο WMG, εργαζόμαστε στην αιχμή του δόρατος των αναδυόμενων τεχνολογιών, και μέσω της συνεργασίας Ε&Α με βιομηχανικούς εταίρους προωθούμε τη μεταφορά της γνώσης σε νέους τομείς. Ως ενεργός παγκόσμιος παίκτης στην έρευνα για την κατασκευή στον κυβερνοχώρο, το WMG είναι σε θέση να προωθήσει την ανάπτυξη δεξιοτήτων σε αυτόν τον τομέα.

Ως φοιτητής των Ευφυών Συστημάτων Παραγωγής, θα επωφεληθείτε από μεγάλο μέρος της δυναμικής έρευνας που διεξάγεται στο WMG στους τομείς της ψηφιακής παραγωγής, του ψηφιακού κύκλου ζωής, των συστημάτων αυτοματισμού και της ρομποτικής. Θα κατανοήσετε σε βάθος τους τρόπους με τους οποίους τα χαρακτηριστικά των προϊόντων και της ζήτησης επηρεάζουν το σχεδιασμό και τη λειτουργία των συστημάτων παραγωγής και θα μάθετε μια σειρά από σχετικές επιστημονικές μεθόδους για τη διάγνωση προβλημάτων στο σχεδιασμό, την υλοποίηση και τη λειτουργία των συστημάτων παραγωγής. Και, στο τέλος του μεταπτυχιακού κύκλου σπουδών, θα είστε σε θέση να αιτιολογήσετε την περίπτωση υιοθέτησης των κυβερνοτεχνολογιών ως μέσο για τη βελτίωση της απόδοσης των συστημάτων παραγωγής.

Αυτό το μάθημα συνδυάζει τη δημιουργία αξίας με τη στρατηγική ανάπτυξη σε ένα περιβάλλον παραγωγής, παρέχοντάς σας τις πιο πρόσφατες τεχνικές και διαδικασίες παραγωγής. Εργαζόμαστε στην αιχμή των αναδυόμενων τεχνολογιών και μέσω συνεργατικής Ε&Α με βιομηχανικούς εταίρους προωθούμε τη μεταφορά της γνώσης σε νέους τομείς.

Το μάθημα αυτό θα δώσει στους σπουδαστές την ευκαιρία να αποκτήσουν συγκεκριμένες τεχνικές δεξιότητες, κυρίως στη μοντελοποίηση/προσομοίωση με τη βοήθεια υπολογιστή. Για το σκοπό αυτό, όλοι οι σπουδαστές θα έχουν πρόσβαση σε λογαριασμούς με την πλατφόρμα 3D Experience της Dassault Systems, η οποία χρησιμοποιείται από πολλές κορυφαίες εταιρείες αυτοκινητοβιομηχανίας και αεροδιαστημικής.

Ως φοιτητής μπορείτε επίσης να επωφεληθείτε από τη συμμετοχή σας στο Smart Factory Innovation Hub του WMG - έναν κόμβο μεταφοράς γνώσης για επαγγελματίες της βιομηχανίας που παρέχεται από το High Value Manufacturing Catapult και υποστηρίζεται από την ομάδα Automation Systems Group του WMG.

Ουσιαστικά, αυτό το μάθημα συνδυάζει τη δημιουργία αξίας με τη στρατηγική ανάπτυξη σε ένα περιβάλλον παραγωγής, παρέχοντάς σας τις πιο πρόσφατες τεχνικές και διαδικασίες παραγωγής.

Θα αναπτύξετε την κατανόηση των εννοιών των συστημάτων μηχανικής παραγωγής και τις δεξιότητες ανάλυσης, σχεδιασμού και εφαρμογής αυτών των συστημάτων στην πράξη. Θα αποκτήσετε επίσης κατανόηση της στρατηγικής και επιχειρησιακής διαχείρισης και θα μάθετε πώς να εφαρμόζετε την τεχνολογία, τα εργαλεία ποιότητας και τις ειδικές τεχνικές για τη βελτίωση των λειτουργιών.

Καθ' όλη τη διάρκεια του έτους, θα εισαχθείτε σε διαδικασίες, τεχνολογίες και υλικά κατασκευής τελευταίας τεχνολογίας στην παγκοσμίου κλάσης αίθουσα μηχανικής και στο Διεθνές Ινστιτούτο για την κατασκευή νανοσύνθετων υλικών.

• Foundation / Pathway Courses
    • Undergraduate Degrees Arts
    • Undergraduate Degrees Business, Computer and Social Studies
    • Undergraduate Degrees Faculty of Sciences excepting MORSE
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςIntelligent Manufacturing Systems, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Warwick στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 37 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Warwick

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Warwick

Το Πανεπιστήμιο του Warwick, συχνά συντομευμένο ως Warw, είναι ένα ερευνητικό πανεπιστήμιο που χρηματοδοτείται από την κυβέρνηση και βρίσκεται στα εξωτερικά όρια του Κόβεντρι της Αγγλίας. Με το βλέμμα στραμμένο στο μέλλον, το Warw σκοπεύει να καθιερωθεί μέχρι το 2030 ως ένα από τα εξαιρετικά πανεπιστήμια του κόσμου, συμβάλλοντας στη μεταμόρφωση της περιοχής, της χώρας και του κόσμου για συλλογικό καλό μέσω της εφαρμογής της έρευνας. Η κύρια πανεπιστημιούπολη του πανεπιστημίου βρίσκεται μεταξύ του Κόβεντρι και του Γουόργουικσαϊρ σε σχεδόν τρία τετραγωνικά χιλιόμετρα καταπράσινης δασικής έκτασης.

Λίστα με 313 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Warwick - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Warwick

• Was social life important to you when choosing university?
  • Why Warwick?
  • Wellbeing at Warwick: What support is available?
  • English at the University of Warwick
  • Living off-campus at Warwick - a student's perspective
  • Campus life at the University of Warwick

Manufacturing Engineering MEng (Hons) Πανεπιστήμιο του Nottingham