The University of Manchester
Ιστορία της επιστήμης, της τεχνολογίας και της ιατρικής MSc
The University of Manchester - Πανεπιστήμιο του Manchester

Μισθός όλων των αποφοίτων Ηνωμένου Βασιλείου σε (κυρίως προπτυχιακοί φοιτητές)

Εύρος 25-75 εκατοστημόρια £30122 - £40073 £20370 - £39639 £22368 - £42249

Το διδασκόμενο ΠΜΣ στην Ιστορία της Επιστήμης, της Τεχνολογίας και της Ιατρικής (HSTM) επικεντρώνεται σε βασικά θέματα από τον 19ο αιώνα έως σήμερα και δίνει στους φοιτητές μια κριτική προοπτική σε παγκόσμιες προκλήσεις όπως

• Η ιστορία της κλιματικής αλλαγής
  • Ερωτήματα σχετικά με την εμπιστοσύνη και την εμπειρογνωμοσύνη
  • Η σχέση μεταξύ της τεχνολογίας της πληροφορίας και της κοινωνίας
  • Επιστήμη, φυλή και αυτοκρατορία
  • Η πολιτική της δημόσιας υγείας και η πρόσβαση στην ιατρική περίθαλψη
  • Το πτυχίο επικεντρώνεται στις ανθρωπιστικές δεξιότητες, αλλά μπορεί να εξεταστεί με επιτυχία από φοιτητές με οποιοδήποτε επιστημονικό υπόβαθρο.

Το ευέλικτο πρόγραμμα σπουδών μας προσφέρει ευρύ φάσμα και επιλογές στην ιστορία της επιστήμης, της τεχνολογίας και της ιατρικής, επιτρέποντάς σας να προσαρμόσετε τις σπουδές σας στα ενδιαφέροντά σας.

Η νέα επιλογή πρακτικής άσκησης σας επιτρέπει να αποκτήσετε μεταβιβάσιμες δεξιότητες για την απασχόληση, συνεργαζόμενοι με μουσεία, φιλανθρωπικά ιδρύματα, οργανισμούς πολιτικής και φορείς πολιτιστικής κληρονομιάς.

Θα γίνετε ολοκληρωμένο μέλος μιας ερευνητικής κοινότητας με ειδικές εγκαταστάσεις και ένα ζωντανό πρόγραμμα σεμιναρίων.

Θα διδαχθείτε και θα συνεργαστείτε με προσωπικό παγκόσμιας εμβέλειας, η τεχνογνωσία του οποίου περιλαμβάνει πολιτικές, κοινωνικές και πολιτισμικές προσεγγίσεις στην ιστορία της επιστήμης, της τεχνολογίας και της ιατρικής, τόσο από εθνική όσο και από παγκόσμια σκοπιά.

Διαπιστευμένο από το Γενικό Φαρμακευτικό Συμβούλιο (GPhC) προκειμένου να προχωρήσει στην προ-εγγραφική εκπαίδευση φαρμακοποιού και στη συνέχεια να εγγραφεί ως φαρμακοποιός. Επισημαίνεται ότι το 5ετές ολοκληρωμένο πρόγραμμα σπουδών MPharm περιλαμβάνει εκπαίδευση προ-εγγραφής.

Δασμολόγιο UCAS των αποδεκτών φοιτητών για αυτό το μάθημα

• All other courses
    • Manchester Business School East - Undergraduate Degrees
    • Manchester Business School - Graduate Degrees
    • (no subscore less than 6.0)
    • (no subscore less than 6.0)
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςHistory of Science, Technology and Medicine, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Απαιτείται πτυχίο ανώτερης κατηγορίας ή ισότιμο πτυχίο του εξωτερικού σε κατάλληλο επιστημονικό πεδίο, το οποίο μπορεί να περιλαμβάνει ανθρωπιστικές ή θετικές επιστήμες. Θα πρέπει να προσκομίσετε αναλυτικές βαθμολογίες ή σχέδια σπουδών που να υποδεικνύουν την επίδοση στο πιο σχετικό περιεχόμενο μαθημάτων.

Οι υποψήφιοι μπορούν επίσης να γίνουν δεκτοί με βάση αποδεικτικά στοιχεία εναλλακτικών σπουδών, έρευνας ή επαγγελματικής εμπειρίας που ανταποκρίνονται στις κεντρικές απαιτήσεις του Πανεπιστημίου.

Το μάθημα αυτό είναι επίσης διαθέσιμο για φοιτητές ιατρικής, τόσο από το Πανεπιστήμιο του Μάντσεστερ όσο και από άλλα πανεπιστήμια του Ηνωμένου Βασιλείου, μετά την ολοκλήρωση του τρίτου έτους σπουδών τους. Για τους φοιτητές του St Andrews, αυτό περιλαμβάνει το τριετές πρόγραμμα σπουδών καθώς και τα επόμενα ένα ή δύο έτη που θα περάσουν στο Μάντσεστερ. Οι φοιτητές Ιατρικής με διαβαθμισμένη φοίτηση πρέπει να έχουν περάσει όλες τις αξιολογήσεις με την πρώτη προσπάθεια (αν είναι τριτοετείς) ή να μην έχουν αποτύχει στο τρίτο έτος αν είναι τεταρτοετείς.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Manchester στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Κατατάξεις του πανεπιστημίου Πανεπιστήμιο του Manchester σε σχετικές θεματικές κατατάξεις.

Κοινωνικές & Ανθρωπιστικές Σπουδές

CUG The Complete University Guide - Ανά Γνωστικό Αντικείμενο
    [Δημοσίευση 08 Ιουνίου, 2023]
    The Guardian Πίνακες Κατάταξης Πανεπιστημίων βάσει Γνωστικού Αντικειμένου
    [Δημοσίευση 09 Σεπτεμβρίου, 2023]
    URAP Κατάταξη Πανεπιστημίου βάσει Ακαδημαϊκής Απόδοσης - ανά Τομέα
    [Δημοσίευση 22 Ιουλίου, 2023]
    QS World Κατατάξεις Πανεπιστημίων ανά Γνωστικό Αντικείμενο
    [Δημοσίευση 22 Μαρτίου, 2023]

Προβολή του συνόλου των 40 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Manchester

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Manchester

Το Πανεπιστήμιο του Μάντσεστερ είναι ένα ερευνητικό πανεπιστήμιο που χρηματοδοτείται από το δημόσιο και έχει ως όραμα την προώθηση της εκπαίδευσης, της γνώσης και της σοφίας για το καλό της κοινωνίας. Η κύρια τοποθεσία του Πανεπιστημίου του Μάντσεστερ φιλοξενεί την πλειονότητα των σχολών του και αναφέρεται από τους φοιτητές του ως "η πανεπιστημιούπολη", αν και στην πραγματικότητα το Μάντσεστερ δεν έχει πανεπιστημιούπολη, αλλά αντίθετα είναι διάσπαρτο σε όλη την πόλη του Μάντσεστερ.

Λίστα με 622 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Manchester - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Manchester

• What makes Manchester special?
  • International students | Aranzazu Carmona Orbezo
  • Chendrawaty Indah Jopoetro: international student profile - The Indonesian Society
  • Fiona’s story: Equity and Merit Scholarships at The University of Manchester
  • The University of Manchester welcomes our new students