Teesside University
Ψηφιακή εγκληματολογία και έρευνα στον κυβερνοχώρο MSc
Teesside University - Πανεπιστήμιο Teesside

Με σαφή εστίαση στην εγκληματολογία και τις πρακτικές του κλάδου, το MSc Digital Forensics and Cyber Investigations σας εφοδιάζει με τις γνώσεις και τις δεξιότητες για να γίνετε επαγγελματίας ψηφιακός ή κυβερνοαναλυτής ή ερευνητής.

Η ψηφιακή εγκληματολογία αποτελεί βασικό μέρος των σπουδών σας, παράλληλα με πτυχές της επιστήμης των υπολογιστών. Εφαρμόζετε βασικές αρχές της επιστήμης των υπολογιστών στο πλαίσιο μιας έρευνας στον κυβερνοχώρο, εξετάζοντας πώς μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τη συλλογή, εξέταση και ερμηνεία ψηφιακών αποδεικτικών στοιχείων. Δίνεται μεγάλη έμφαση στην ερμηνεία ακατέργαστων ψηφιακών δεδομένων και στην ανάπτυξη δεξιοτήτων αντίστροφης μηχανικής.

Στις πρακτικές συνεδρίες, χρησιμοποιείτε το λογισμικό και τις πρακτικές του κλάδου, κατανοώντας τις πτυχές της νοημοσύνης των αποδεικτικών στοιχείων και της νοημοσύνης που αποκτάται από την εξέταση του υλικού. Το ειδικό εργαστήριο ψηφιακής εγκληματολογίας σας παρέχει πρόσβαση σε εγκληματολογικό λογισμικό που χρησιμοποιείται παγκοσμίως από επαγγελματίες του κλάδου για τη διερεύνηση ψηφιακών συσκευών, συμπεριλαμβανομένων μορφών κινητών συσκευών (κινητά τηλέφωνα, ταμπλέτες, μη επανδρωμένα αεροσκάφη). Χρησιμοποιείτε επίσης το εργαστήριο οχημάτων για να εξετάσετε Sat Nav και αυτοκίνητα που συνδέονται με wifi. Χρησιμοποιείτε το σπίτι της σκηνής εγκλήματος για ψηφιακές έρευνες σε συσκευές όπως έξυπνα ηχεία και έξυπνα βιντεοκουδούνια.

Το ρυθμιστικό τοπίο στον τομέα της ψηφιακής εγκληματολογίας αλλάζει. Σε συνεργασία με τους σημερινούς επαγγελματίες της ψηφιακής και εγκληματολογικής βιομηχανίας, αυτό το μάθημα εξετάζει τις βασικές ικανότητες που χρειάζεστε στον κλάδο της ψηφιακής εγκληματολογίας και σας εκθέτει στο φάσμα των διαθέσιμων επαγγελματικών σταδιοδρομιών. Ενσωματώνουμε τη γνώση του ISO 17025 στο πρόγραμμα σπουδών, παρέχοντάς σας νομική και δικαστική εκπαίδευση με τη χρήση των εγκαταστάσεων της δικαστικής αίθουσας αντιγράφων μας.

Συνεργαζόμαστε στενά με τις τοπικές αστυνομικές δυνάμεις - Durham Constabulary, Cleveland Police και North Yorkshire Police. Το Durham Constabulary είναι ένας από τους στρατηγικούς μας εταίρους, ο οποίος προσφέρει ευκαιρίες για ερευνητικά έργα. Ο σχεδιασμός του μαθήματος προσφέρει μια ευέλικτη μέθοδο μελέτης της ψηφιακής εγκληματολογίας και της έρευνας στον κυβερνοχώρο για υφιστάμενους επαγγελματίες που μπορούν να την ολοκληρώσουν παράλληλα με την καθημερινή τους εργασία.

Οι επιτυχόντες απόφοιτοι είναι εφοδιασμένοι με τις γνώσεις και τις δεξιότητες που απαιτούνται για να γίνουν επαγγελματίες ψηφιακοί ή κυβερνοαναλυτές ή ερευνητές. Είστε ιδιαίτερα απασχολήσιμοι στους τομείς της ασφάλειας υπολογιστών και της εγκληματολογικής έρευνας. Διαθέτετε επίσης τις κατάλληλες γνώσεις σε προηγμένες τεχνικές δεξιότητες για να βρείτε δουλειά σε μια σειρά άλλων επαγγελμάτων, όπως σε κυβερνητικούς οργανισμούς, υπηρεσίες ασφαλείας και στον χρηματοπιστωτικό τομέα, σε οργανισμούς εγκληματολογικών επιστημών, στην αστυνομία, στην Υπηρεσία Εισπράξεων και Τελωνείων της Αυτού Μεγαλειότητας και στα εμπορικά πρότυπα.

Επισκεφθείτε τον ιστότοπο του Πανεπιστημίου Teesside για περισσότερες πληροφορίες, συμπεριλαμβανομένων των λεπτομερειών για την εγγραφή τον Ιανουάριο.

Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςDigital Forensics and Cyber Investigation, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Δίδακτρα Ψηφιακή εγκληματολογία και έρευνα στον κυβερνοχώρο MSc

Ιρλανδία £6695 έτος 1
EU £14000 έτος 1
Διεθνή £14000 έτος 1

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο Teesside στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 18 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο Teesside

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο Teesside

Το Πανεπιστήμιο Teesside ιδρύθηκε το 1929 και βρίσκεται στο περιβάλλον της μεγάλης πόλης Middlesbrough. Το ίδρυμα αυτό είναι ιδιαίτερα ενεργό όσον αφορά την ερευνητική δραστηριότητα, επενδύοντας σημαντικά κεφάλαια στα έξι κέντρα του, καθένα από τα οποία είναι αφιερωμένο στους δικούς του ξεχωριστούς τομείς μελέτης. Για τους φοιτητές που είναι λάτρεις του αθλητισμού, υπάρχει επίσης μεγάλη ποικιλία σύγχρονων εγκαταστάσεων για να ικανοποιήσουν τις ανάγκες σας για άσκηση.

Λίστα με 220 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο Teesside - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο Teesside

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Ψηφιακή Εγκληματολογία": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • Teesside University Students’ Union