Swansea University
Γεωγραφία και Γεωπληροφορική BSc (Hons)
Swansea University - Πανεπιστήμιο Swansea

Η γεωπληροφορική αποτελεί ζωτικό συστατικό της οικονομίας της γνώσης και της εποχής της πληροφορίας. Από την περιβαλλοντική μοντελοποίηση έως τη δορυφορική τηλεπισκόπηση, οι νέες τεχνολογίες έχουν φέρει επανάσταση στην προσέγγισή μας στα γεωγραφικά προβλήματα.

Γιατί Swansea;

• 7η θέση στο Ηνωμένο Βασίλειο όσον αφορά την ικανοποίηση από το πρόγραμμα σπουδών [Guardian University Guide, 2021]

• Top 10 στο Ηνωμένο Βασίλειο για τον αντίκτυπο της έρευνας [Πλαίσιο άσκησης έρευνας, 2014-2021]

• Top 200 στην Παγκόσμια Κατάταξη Ακαδημαϊκών Θεμάτων 2021 (Shanghai Ranking)

Αν έχετε πάθος με την πληροφορική, τη γεωγραφία ή τα μαθηματικά, το πρόγραμμα BSc στη γεωγραφία και τη γεωπληροφορική είναι μια εξαιρετική επιλογή. Οι πρακτικές, αριθμητικές και υπολογιστικές δεξιότητες που θα μάθετε θα σας εφοδιάσουν για ένα ευρύ φάσμα σταδιοδρομίας στη διαχείριση του περιβάλλοντος, τη γεωδαισία, τη διατήρηση, τη χαρτογράφηση και τη χαρτογραφία και τη γεωπληροφορική.

Βρισκόμαστε σε ιδανική θέση για να προσφέρουμε εξαιρετικές ευκαιρίες εργασίας πεδίου. Σε μικρή απόσταση με το αυτοκίνητο από την πρώτη χαρακτηρισμένη περιοχή εξαιρετικού φυσικού κάλλους του Ηνωμένου Βασιλείου, τη χερσόνησο Gower, θα έχετε εύκολη πρόσβαση στα Brecon Beacons, την αγροτική δυτική Ουαλία και τα αστικά και βιομηχανικά τοπία της Νότιας Ουαλίας. Θα έχετε επίσης την ευκαιρία να πραγματοποιήσετε εργασίες πεδίου στο εξωτερικό σε προορισμούς όπως η Αυστρία, το Βερολίνο, το Μαλαισιανό Βόρνεο, η Μαγιόρκα ή το Βανκούβερ.

Μέσω αυτού του πτυχίου, θα εξερευνήσετε επίκαιρα θέματα όπως τα παγκόσμια πρότυπα και η δυναμική της βλάστησης, η Γη από το Διάστημα, η παγκόσμια περιβαλλοντική αλλαγή και τα παγετώδη περιβάλλοντα και διεργασίες, η κλιματική αλλαγή, η τεκτονική των πλακών και η παγκόσμια γεωφυσική.

Θα διδάσκεστε στα υπερσύγχρονα εργαστήρια φυσικών επιστημών αξίας 4,2 εκατομμυρίων λιρών, σε ένα ζωντανό και φιλικό τμήμα που κατατάσσεται στην 8η θέση στο Ηνωμένο Βασίλειο για τον αντίκτυπο της έρευνας (REF 2014) και στην 20η θέση για την ποιότητα της έρευνας (Times & Sunday Times University Guide 2018). Θα έχετε πρόσβαση στο εργαστήριο υπολογιστών υψηλών επιδόσεων για την επεξεργασία και ερμηνεία δορυφορικών δεδομένων παρατήρησης της Γης και GIS, σε φασματόμετρο μάζας σταθερής αναλογίας ισοτόπων, σε θάλαμο κλιματικών δοκιμών, σε εξοπλισμό μαγνητικού χαρακτηρισμού ορυκτών και σε αυτόματο αναλυτή οργανικού άνθρακα.

Θα διδαχθείτε από ακαδημαϊκούς διεθνούς φήμης, όπως η καθηγήτρια Tavi Murray, η πρώτη γυναίκα που τιμήθηκε με το Πολικό Μετάλλιο από την Βασίλισσα, ο καθηγητής Adrian Luckman, ο οποίος έχει επιτύχει παγκόσμια κάλυψη από τα μέσα ενημέρωσης για την έρευνά του σχετικά με την κλιματική αλλαγή, ο καθηγητής Peter North, ο οποίος έλαβε διεθνή κάλυψη για το έργο του με τη NASA, και ο καθηγητής Siwan Davies, το έργο του οποίου επικεντρώνεται στις δραματικές αλλαγές στο κλίμα μας.

"Μου άρεσε πραγματικά η ποικιλία των διαφορετικών θεμάτων που προσέφερε το πτυχίο γεωγραφίας. Η φροντίδα και το πάθος που είχαν οι καθηγητές ήταν αισθητή. Η εκδρομή στο Sikkim ήταν καταπληκτική και έμαθα τόσες πολλές δεξιότητες στο ταξίδι αυτό που με βοήθησαν πολύ στο μέλλον &quot,

• Louie Vaughan, BSc Geography

Εγγυόμαστε ότι θα σας γίνει μια υπό όρους προσφορά για ένα πρόγραμμα σπουδών στο Πανεπιστήμιο Swansea. Ισχύουν οι απαιτήσεις για το θέμα. Παρακαλούμε ελάτε στην επόμενη Ημέρα Ανοιχτών Διαλέξεων ή επικοινωνήστε μαζί μας για περισσότερες πληροφορίες.

Απαιτήσεις προσόντων

Το ελάχιστο πρότυπο εισαγωγής μας είναι 38 μονάδες συνολικά, οι οποίες περιλαμβάνουν: 6 στα Μαθηματικά* σε ανώτερο επίπεδο 6 στη Φυσική σε ανώτερο επίπεδο 6 σε ένα τρίτο μάθημα σε ανώτερο επίπεδο *Τα προγράμματα σπουδών "Ανάλυση και προσεγγίσεις μαθηματικών" ή "Εφαρμογές και ερμηνεία" θα γίνονται δεκτά σε υψηλότερο επίπεδο χωρίς προτίμηση.

• All Degrees

Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςGeography and Geo-Informatics, BSc (Hons), εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Δίδακτρα Γεωγραφία και Γεωπληροφορική BSc (Hons)

EU £19100 έτος 1
Διεθνή £19100 έτος 1
Channel Islands £19100 έτος 1
Ιρλανδία £19100 έτος 1

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο Swansea στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 29 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο Swansea

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο Swansea

Το Πανεπιστήμιο Swansea ιδρύθηκε το 1920 και βρίσκεται στη μεγάλη πόλη Swansea της Ουαλίας. Υπάρχουν δύο πανεπιστημιουπόλεις, η Singleton Park Campus, η οποία βρίσκεται ανάμεσα σε ζωντανό πάρκο και βοτανικούς κήπους, με θέα την παραλία του Swansea Bay. Το Bay Campus από την άλλη πλευρά βρίσκεται στην παραλία στην ανατολική πλευρά του Swansea. Εκτός από την ακαδημαϊκή πλευρά της ζωής εδώ, οι φοιτητές επωφελούνται επίσης από τα πολυάριθμα μουσικά φεστιβάλ που λαμβάνουν χώρα σε όλη τη Swansea κάθε χρόνο, εξασφαλίζοντας ευκαιρίες για να βγείτε και να διασκεδάσετε στον ελεύθερο χρόνο σας.

Λίστα με 442 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο Swansea - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

• Studying at Swansea University
  • What is it like studying at Swansea University?
  • Swansea University: Rachel Huggins on her first-class degree in Mental Health Nursing
  • Why students choose Swansea University
  • My Swansea University Journey to Final Year // Wayne
  • Sport at Swansea University #SportSwansea