Swansea University
Ουαλικά: Γλώσσα, δίκαιο και πολιτική με ένα έτος στη βιομηχανία BA (Hons)
Swansea University - Πανεπιστήμιο Swansea

Υπάρχει μεγάλη ζήτηση για πτυχιούχους που διαθέτουν εξελιγμένες επικοινωνιακές δεξιότητες και οι οποίοι επίσης κατανοούν θέματα όπως το νομικό καθεστώς της ουαλικής γλώσσας, τα γλωσσικά δικαιώματα, τις επιρροές στην ουαλική γλώσσα σήμερα και τον τρόπο αποτελεσματικού σχεδιασμού για το μέλλον της γλώσσας.

Σύμφωνα με τα λόγια του Επιτρόπου Ουαλικής Γλώσσας: "Υπάρχει σήμερα σημαντική ζήτηση στους τομείς της περίθαλψης και της υγείας, της δημόσιας διοίκησης, των αστυνομικών δυνάμεων και των οργανώσεων του τρίτου τομέα. Το μάθημα αυτό πρέπει να χαιρετιστεί ως ένα βήμα προς τη δημιουργία του εργατικού δυναμικού του μέλλοντος".

Το μάθημα BA Welsh: Language, Law and Policy περιλαμβάνει ενότητες όπως:

Πολυπολιτισμικότητα και ουαλική γλώσσα: Η ενότητα αυτή εξετάζει πώς αναπτύχθηκαν οι ιδέες για τη γλώσσα, τον πολιτισμό και το έθνος τους τελευταίους αιώνες. Εξετάζουμε συγκεκριμένα την αύξηση της ποικιλομορφίας σήμερα και τους τρόπους αντιμετώπισής της. Εξετάζουμε πώς η ουαλική γλώσσα συμπεριλαμβάνεται και αποκλείεται από τις συζητήσεις για τη διαφορετικότητα και τι είδους Ουαλία μπορεί να φανταστεί κανείς στο μέλλον. Η ουαλική γλώσσα χθες και σήμερα: Στο πρώτο μέρος της ενότητας, θα εξετάσουμε τις κύριες περιόδους της ιστορίας και της ανάπτυξης της ουαλικής γλώσσας από την περίοδο του Βρυθωνισμού έως την περίοδο της Μέσης Ουαλίας. Στο δεύτερο μέρος της ενότητας, θα μελετήσουμε τις κοινωνικές επιρροές στην ουαλική γλώσσα. Ιδιαίτερη προσοχή δίνεται στο χειρισμό και την ερμηνεία των δεδομένων της απογραφής. Με την ανάπτυξη της ουαλικής εκπαίδευσης, της τεχνολογίας και της μετανάστευσης, ποιες είναι οι προκλήσεις και οι ευκαιρίες για την ουαλική γλώσσα σήμερα; Με την επιρροή της αγγλικής γλώσσας στην ουαλική γλώσσα, τι είδους ουαλική γλώσσα είναι "τυπική" σήμερα;

Καθεστώς της ουαλικής γλώσσας:

Πρόκειται για μια ενότητα που προσφέρει μια ιστορική επισκόπηση του νομικού καθεστώτος της ουαλικής γλώσσας. Αρχικά, η ουαλική γλώσσα αναλύεται ως γλώσσα διακυβέρνησης και δικαίου από τον Μεσαίωνα έως την πρώιμη σύγχρονη περίοδο. Στη συνέχεια, οι φοιτητές θα εξετάσουν τις εκστρατείες του δέκατου ένατου αιώνα για την αποκατάσταση της γλώσσας στα δικαστήρια, πριν εξετάσουν λεπτομερώς τους γλωσσικούς νόμους του εικοστού αιώνα το 1942, το 1967 και το 1993. Θα εξεταστεί σε ποιο βαθμό κατάφεραν να αποκαταστήσουν την ουαλική γλώσσα στη ζωή της επίσημης Ουαλίας τον εικοστό αιώνα. Θα διδαχθείτε από καθηγητές που συμβουλεύουν και συνεργάζονται με την ουαλική κυβέρνηση σε θέματα όπως τα παραπάνω. Μεταξύ του προσωπικού του Τμήματος υπάρχουν ποιητές, διάσημοι συγγραφείς και νικητές του διαγωνισμού "Βιβλίο της Χρονιάς". Υπάρχει ένα γενικό ποσοστό ικανοποίησης 100% μεταξύ των φοιτητών του Τμήματος Ουαλικής Γλώσσας, Swansea. Αυτό λένε μερικοί από τους φοιτητές μας για το Τμήμα Ουαλικής Γλώσσας του Πανεπιστημίου Swansea: "Η απόφαση να σπουδάσω στο Πανεπιστήμιο Swansea ήταν η καλύτερη απόφαση της ζωής μου. Ο χρόνος μου στο πανεπιστήμιο ήταν αξέχαστος, τόσο όσον αφορά τις σπουδές μου όσο και την κοινωνική μου ζωή. Όσον αφορά το Τμήμα Ουαλικής Γλώσσας, είναι τόσο υποστηρικτικό. Ανά πάσα στιγμή, μπορώ να στείλω email σε ένα μέλος του προσωπικού ή να πάω στο γραφείο τους και θα είναι πρόθυμοι να αφιερώσουν χρόνο για να συνεργαστούν μαζί μου". (Rebecca Morgan) "Το γεγονός ότι βρίσκομαι σε ένα σπιτικό τμήμα, σε μια τόσο ζωντανή και ενδιαφέρουσα πόλη, σε απόσταση δέκα λεπτών από τις παραλίες του Gower, κάνει το Swansea ένα υπέροχο πανεπιστήμιο για να σπουδάσω. Θα ήταν δύσκολο να σκεφτεί κανείς ένα καλύτερο μέρος". (Heather Muse)

• All Degrees
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςCymraeg: Iaith, Cyfraith a Pholisi gyda Blwyddyn mewn Diwydiant, BA (Hons), εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο Swansea στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 29 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο Swansea

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο Swansea

Το Πανεπιστήμιο Swansea ιδρύθηκε το 1920 και βρίσκεται στη μεγάλη πόλη Swansea της Ουαλίας. Υπάρχουν δύο πανεπιστημιουπόλεις, η Singleton Park Campus, η οποία βρίσκεται ανάμεσα σε ζωντανό πάρκο και βοτανικούς κήπους, με θέα την παραλία του Swansea Bay. Το Bay Campus από την άλλη πλευρά βρίσκεται στην παραλία στην ανατολική πλευρά του Swansea. Εκτός από την ακαδημαϊκή πλευρά της ζωής εδώ, οι φοιτητές επωφελούνται επίσης από τα πολυάριθμα μουσικά φεστιβάλ που λαμβάνουν χώρα σε όλη τη Swansea κάθε χρόνο, εξασφαλίζοντας ευκαιρίες για να βγείτε και να διασκεδάσετε στον ελεύθερο χρόνο σας.

Λίστα με 442 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο Swansea - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

• Studying at Swansea University
  • What is it like studying at Swansea University?
  • Swansea University: Rachel Huggins on her first-class degree in Mental Health Nursing
  • Why students choose Swansea University
  • My Swansea University Journey to Final Year // Wayne
  • Sport at Swansea University #SportSwansea