Reaseheath College
Διαχείριση ζωολογικών κήπων (Top-Up) BSc (Hons)
Reaseheath College - Reaseheath College

Ονειρεύεστε μια συναρπαστική και ικανοποιητική καριέρα στον κλάδο των ζωολογικών κήπων; Αποκτήστε τη σχετική με τον κλάδο εμπειρία και τις επαγγελματικές δεξιότητες που χρειάζεστε στο UCR. Αυτό το μονοετές πρόγραμμα σπουδών είναι μια ευκαιρία για τους βιολόγους ζωολογικών κήπων και τους επιστήμονες των ζώων να εξειδικευτούν περαιτέρω και να βελτιώσουν τις δεξιότητές τους που απέκτησαν από τις σπουδές επιπέδου 5 (ή ισοδύναμο), οι οποίες περιλαμβάνουν εξειδικευμένες εφαρμοσμένες ενότητες που επικεντρώνονται σε είδη που φιλοξενούνται σε ζωολογικές συλλογές.

Το διδακτικό προσωπικό μας έχει πολυετή εμπειρία στην εργασία σε ποικίλους ρόλους που προσφέρουν οι ζωολογικοί κήποι και μεταφέρει αυτό το πάθος και τις γνώσεις του στην τάξη. Βασικό στοιχείο του προγράμματος σπουδών είναι η εκπόνηση προπτυχιακής διπλωματικής εργασίας, η οποία σας δίνει τη δυνατότητα να ερευνήσετε έναν τομέα της ζωολογίας που σας ενδιαφέρει και να αναπτύξετε ένα ευρύ φάσμα μεταβιβάσιμων δεξιοτήτων.

Ο ζωολογικός μας κήπος στην πανεπιστημιούπολη φιλοξενεί πάνω από 1.000 ζώα και 125 είδη, όπως λεμούριους με ουρά δαχτυλιδιού, σκαντζόχοιρους, σκύλους ρακούν, βίδρες, ταπίρ, καπιμπάρα, κουκουβάγιες, γεράκια, δράκους με γενειάδα, βασιλικούς φιδούς, βατράχια με βελάκια και θαλάσσια ψάρια, για να αναφέρουμε μερικά από αυτά.

Χαρακτηριστικά μαθήματος

• Ευκαιρίες για εθελοντές στο ζωολογικό μας κήπο
  • Εκτροφή εξωτικών ζώων
  • Διατροφή στο ζωολογικό κήπο
  • Εκπαίδευση για τη διατήρηση του ζωολογικού κήπου
  • Λογισμικό ZIMS (Zoological Information Management Systems)
  • Ευκαιρία συμμετοχής σε μαθήματα πεδίου στο εξωτερικό σε διάφορες περιοχές της Αφρικής και της Ευρώπης

Επιλογές καριέρας

• Φύλακας ζωολογικού κήπου
  • Επιμελητής
  • Βιολόγος διατήρησης
  • Ληξίαρχος
  • Υπεύθυνος εκπαίδευσης ή ενημέρωσης για τη διατήρηση
  • Σύμβουλος ζώων
  • Επιστημονική έρευνα
  • Πρόοδος σε μεταπτυχιακές ή διδακτορικές σπουδές

Στο πρόγραμμα αυτό χρησιμοποιείται μεγάλη ποικιλία μεθόδων αξιολόγησης. Αυτές είναι σχεδιασμένες για να αναπτύξουν μια σειρά από δεξιότητες και γνώσεις που σχετίζονται με τον κλάδο. Η διπλωματική εργασία αξιολογείται μέσω γραπτής πρότασης και επιστημονικού άρθρου που αντιπροσωπεύει την έρευνα που διεξήγαγε ο φοιτητής. Άλλες αξιολογήσεις περιλαμβάνουν ένα σχέδιο διαχείρισης ειδών για τις ενότητες Βιολογία και Διατήρηση, ένα χαρτοφυλάκιο σχεδιασμού περιφράξεων, μια μικροδιδασκαλία για την Εκπαίδευση Διατήρησης, εκθέσεις και μελέτες περιπτώσεων, σεμινάρια και ένα αξιολογημένο εργαστήριο για τον Εμπλουτισμό Συμπεριφοράς.

Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςZoo Management (Top-Up), BSc (Hons), εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Δίδακτρα Διαχείριση ζωολογικών κήπων (Top-Up) BSc (Hons)

EU £13000 έτος 1
Channel Islands £9250 έτος 1
Διεθνή £13000 έτος 1

Πρόσθετες πληροφορίες για τα τέλη

Στους φοιτητές μπορεί να προσφερθεί η ευκαιρία να συμμετάσχουν τόσο σε εγχώριες όσο και σε υπερπόντιες ευκαιρίες μάθησης με τις οποίες θα ενισχύσουν την εμπειρία μάθησης στην τάξη. Αυτές μπορεί να περιλαμβάνουν ευκαιρίες μελέτης ζωολογικών συλλογών στην Ευρώπη, καθώς και την πραγματοποίηση μαθημάτων διατήρησης σε περιοχές όπως η Αφρική και το Ηνωμένο Βασίλειο.

Η κύρια έμφαση που δίνεται σε αυτά τα μαθήματα πεδίου είναι η ανάπτυξη επαγγελματικών δεξιοτήτων που σχετίζονται με τη βιομηχανία και η εφαρμογή των γνώσεων των φοιτητών σε ένα νέο, ενθαρρυντικό αλλά και απαιτητικό περιβάλλον. Το κόστος των μαθημάτων πεδίου κυμαίνεται από 500 έως 1000 λίρες Αγγλίας (Ηνωμένο Βασίλειο και Ευρώπη) και από 2.200 έως 2.800 λίρες Αγγλίας (Αφρική). Σημειώστε ότι η ακριβής τιμολόγηση όλων των μαθημάτων πεδίου υπόκειται σε αλλαγές, ανάλογα με τη διαθεσιμότητα και την πρόσληψη προσωπικού.

Οι σπουδαστές μπορούν επίσης να αγοράσουν τα δικά τους προσωπικά αντίγραφα των συνιστώμενων κειμένων για να βοηθηθούν στις σπουδές τους. Πλήρης κατάλογος των συνιστώμενων κειμένων διατίθεται πριν από την εγγραφή. Ωστόσο, η βιβλιοθήκη της πανεπιστημιούπολής μας διαθέτει επαρκή αποθέματα όλων των σημαντικών κειμένων για την υποστήριξη της μάθησης των φοιτητών, συχνά σε μορφή ηλεκτρονικού βιβλίου, και επομένως δεν επιβάλλεται η αγορά κειμένων.

Κόστος εξοπλισμού Κοστούμι λέβητα: £20-£30 Ή πουκάμισο UCR Polo (£12)/Φούτερ UCR (£16) παντελόνι εργασίας (£15-£20) Μπότες με χαλύβδινα δάχτυλα: από 30 £ Παλτό εργαστηρίου: £13-£20 USB drive: από £5

Οι τιμές του εξοπλισμού ενδέχεται να αλλάξουν ανάλογα με τον έμπορο λιανικής πώλησης

Σχετικά με το Reaseheath College

Το Reaseheath College είναι ένα εκπαιδευτικό ίδρυμα που ειδικεύεται σε μαθήματα και προγράμματα που βασίζονται στη γη, κυρίως σε επίπεδο περαιτέρω εκπαίδευσης. Το κολέγιο εδρεύει στα αγροτικά περίχωρα του Nantwich, στην αγγλική κομητεία Cheshire. Ο κύριος χώρος της πανεπιστημιούπολης είναι αυτός του Reaseheath, αλλά το κολέγιο λειτουργεί επίσης από τις δορυφορικές του τοποθεσίες στο Wirral, στο Church Farm και στο Croft End Equestrian Centre.

Λίστα με 17 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Reaseheath College - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Reaseheath College

• What can I expect from the student life at Reaseheath?
  • Meet our Students - Lucy Terry, Technical Baccalaureate in Equine Management
  • Meet our Graduates - Zoe Lemarechal, Foundation Degree in Agriculture
  • Student Vlog | Abbie discusses her Animal Management course at University Centre Reaseheath
  • Reaseheath College Foundation students on work experience