Queen's University of Belfast
Διδακτορικό στην Εκπαιδευτική, Παιδική και Εφηβική Ψυχολογία (DECAP) PhD
Queen's University of Belfast - Πανεπιστήμιο Queen's του Μπέλφαστ

Το πρόγραμμα DECAP είναι ένα τριετές πρόγραμμα πλήρους φοίτησης που οδηγεί σε επαγγελματικό τίτλο σπουδών στην Εκπαιδευτική, Παιδική και Εφηβική Ψυχολογία. Το πρόγραμμα είναι διαπιστευμένο από τη Βρετανική Ψυχολογική Εταιρεία (BPS) ως προσόν για την απόκτηση της ιδιότητας του Chartered Status και έχει εγκριθεί από το Συμβούλιο Επαγγελμάτων Υγείας και Φροντίδας (HCPC) με σκοπό την εκπαίδευση εκπαιδευτικών ψυχολόγων.

Το πρόγραμμα DECAP χρηματοδοτείται από το Υπουργείο Παιδείας. Στους επιτυχόντες υποψηφίους μπορεί να προσφερθούν υποτροφίες κατάρτισης οι οποίες συνεπάγονται δεσμευτική δέσμευση να υποβάλουν αίτηση για θέσεις εκπαιδευτικής ψυχολογίας στην εκπαιδευτική αρχή της Βόρειας Ιρλανδίας και, αφού λάβουν μια θέση, να εργαστούν ως εκπαιδευτικός ψυχολόγος στην υπηρεσία ψυχολογίας της ΕΑ για μια ελάχιστη περίοδο τριών ετών.

Το πρόγραμμα DECAP είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τους EP στο Ηνωμένο Βασίλειο. Το τριετές μοντέλο χρηματοδότησης δίνει τη δυνατότητα στους φοιτητές/εκπαιδευόμενους να διατηρούν στενούς δεσμούς με τους καθηγητές του προγράμματος και να παρακολουθούν το πανεπιστήμιο και τα τρία έτη του προγράμματος.

Μεταξύ των πλεονεκτημάτων αυτού του μοντέλου χρηματοδότησης και σχεδιασμού μαθημάτων είναι η δυνατότητα παροχής όχι μόνο στενής εποπτείας, συμπεριλαμβανομένης της εποπτείας έρευνας, αλλά και ενός διατροπικού προγράμματος διδασκαλίας που περιλαμβάνει βασική κατάρτιση (και, σε αρκετές πτυχές, προσόντα) σε:

Θεραπεία γνωστικής συμπεριφοράς

Δυναμική αξιολόγηση

Συστημική Οικογενειακή Θεραπεία

Πρόγραμμα γονέων "Απίθανα Χρόνια"

Καθοδήγηση αλληλεπίδρασης μέσω βίντεο

****Εργασίες μαθήματος:** Υποβολή δοκιμίων και χαρτοφυλακίου**

Απαιτείται η απόδειξη βαθμολογίας IELTS* 7,0, με βαθμολογία τουλάχιστον 6,5 σε οποιοδήποτε συστατικό, ή ισοδύναμου τίτλου αποδεκτού από το Πανεπιστήμιο. (*Εκτελέστηκε εντός των τελευταίων 2 ετών).Απαιτείται η απόδειξη βαθμολογίας IELTS* 7,0, με βαθμολογία τουλάχιστον 6,5 σε οποιοδήποτε στοιχείο, ή ισοδύναμου τίτλου αποδεκτού από το Πανεπιστήμιο. (*Έγινε εντός των τελευταίων 2 ετών). Οι διεθνείς φοιτητές που επιθυμούν να υποβάλουν αίτηση στο Queen's University Belfast (και για τους οποίους τα αγγλικά δεν είναι η πρώτη τους γλώσσα), πρέπει να είναι σε θέση να αποδείξουν ότι γνωρίζουν καλά τα αγγλικά, προκειμένου να επωφεληθούν πλήρως από τις σπουδές ή την έρευνά τους. Οι υπήκοοι χωρών εκτός ΕΟΧ πρέπει επίσης να πληρούν τις μεταναστευτικές απαιτήσεις του UK Visas and Immigration (UKVI) όσον αφορά την αγγλική γλώσσα για σκοπούς θεώρησης. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις απαιτήσεις αγγλικής γλώσσας για υπηκόους του ΕΟΧ και μη υπηκόους ΕΟΧ βλέπε: www.qub.ac.uk/EnglishLanguageReqs.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη χρηματοδότηση και τις υποτροφίες για μεταπτυχιακές σπουδές, ανατρέξτε στη διεύθυνση http://www.qub.ac.uk/Study/PostgraduateStudy/FundingandScholarships/.
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςDoctorate in Educational, Child and Adolescent Psychology (DECAP), PhD, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν πτυχίο Ψυχολογίας με βαθμό άριστα 2,1 ή ισοδύναμο πτυχίο αποδεκτό από το Πανεπιστήμιο. Οι υποψήφιοι που έχουν αποκτήσει πτυχίο Ψυχολογίας με μεταπτυχιακές σπουδές μπορούν να ληφθούν υπόψη εφόσον προσκομίσουν αποδεικτικά στοιχεία σπουδών στην Ψυχολογία επιπέδου 2.1. Ο τίτλος σπουδών πρέπει να είναι τέτοιος ώστε ο υποψήφιος να είναι ή να είναι επιλέξιμος για την απόκτηση της βάσης για την εγγραφή του ως μέλους του British Psychological Society (BPS) κατά την ημερομηνία λήξης της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων. Οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν προϋπηρεσία (βλ. δικτυακό τόπο της DECAP- η είσοδος σε αυτό το πρόγραμμα είναι ανταγωνιστική). Οι υποψήφιοι με διεθνείς τίτλους σπουδών, ή όταν το GBC είναι αβέβαιο, θα πρέπει να ζητήσουν επιβεβαίωση του καθεστώτος τους από την BPS μέχρι τη συνέντευξη, δηλαδή μέχρι τον Φεβρουάριο του 2022. Καταληκτική ημερομηνία για την εγγραφή τον Σεπτέμβριο του 2022 είναι η Παρασκευή 7 Ιανουαρίου 2022 στις 4.00 μ.μ. Παρακαλείστε να υποβάλετε αίτηση απευθείας στη Σχολή Ψυχολογίας.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο Queen's του Μπέλφαστ στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 30 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο Queen's του Μπέλφαστ

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο Queen's του Μπέλφαστ

Το Πανεπιστήμιο Queen's του Μπέλφαστ (QUB) είναι ένα δημόσιο ίδρυμα που απολαμβάνει διεθνούς φήμης για το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου λειτουργίας του ως εκπαιδευτικού κέντρου, και αυτό αντικατοπτρίζεται σήμερα στις εντυπωσιακές κατατάξεις των Πανεπιστημίων του από τους Times Higher Education και την QS. Με τη σημαντική φήμη του πανεπιστημίου για την ερευνητική του προβολή και τα ακαδημαϊκά του αποτελέσματα, καθώς και με τη ζωή στην πόλη που προσφέρει η πρωτεύουσα της Ιρλανδίας, το QUB αξίζει να το λάβει υπόψη του κάθε φοιτητής που ελπίζει να διαπρέψει στον τομέα του και παράλληλα να δημιουργήσει όμορφες αναμνήσεις κατά τη διάρκεια αυτής της προσπάθειας.

Λίστα με 326 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο Queen's του Μπέλφαστ - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Διδακτορικό στην Εκπαιδευτική, Παιδική και Εφηβική Ψυχολογία (DECAP) PhD Πανεπιστήμιο Queen's του Μπέλφαστ
(Queen's University of Belfast)
- - - - - Μπέλφαστ Oncampus πλήρους απασχόλησης