Queen Margaret University
Διαγνωστική ακτινογραφία (προ-εγγραφή) MSc
Queen Margaret University - Πανεπιστήμιο Queen Margaret

Οι διαγνωστικοί ακτινογράφοι παρέχουν υπηρεσίες απεικόνισης στα περισσότερα τμήματα ενός νοσοκομείου, συμπεριλαμβανομένων των τμημάτων ατυχημάτων και επειγόντων περιστατικών, των εξωτερικών ιατρείων, των χειρουργείων και των θαλάμων. Οι ακτίνες Χ είναι μια τεχνική απεικόνισης που χρησιμοποιείται από τους διαγνωστικούς ακτινογράφους για την απεικόνιση τραυματισμών ή ασθενειών ή για την παρακολούθηση αλλαγών στο εσωτερικό του σώματος. Οι διαγνωστικοί ακτινολόγοι πραγματοποιούν επίσης ένα πολύ ευρύτερο φάσμα διαδικασιών, το οποίο μπορεί να περιλαμβάνει τεχνικές απεικόνισης διατομής, όπως η υπολογιστική τομογραφία (CT), η μαγνητική τομογραφία (MRI), οι υπέρηχοι και η απεικόνιση με ραδιονουκλίδια (RNI).

Ως φοιτητής σε αυτό το πρόγραμμα σπουδών, θα ολοκληρώσετε έναν αριθμό ενοτήτων που ενσωματώνουν την ανατομία, τη φυσιολογία, την ακτινοδιαγνωστική απεικόνιση, τη φυσική και τον εξοπλισμό, επιτρέποντάς σας να κατανοήσετε τη θεωρία της διαγνωστικής απεικόνισης. Αυτή η θεωρία θα εφαρμοστεί στην πράξη σε εργαστήρια σε κλινικό εργαστήριο, δίνοντάς σας τη δυνατότητα να βιώσετε το ρόλο του διαγνωστικού ακτινοδιαγνώστη, συμπεριλαμβανομένης της επικοινωνίας με ομάδες και με χρήστες υπηρεσιών, πριν από τα μπλοκ πρακτικής άσκησης. Θα πρέπει επίσης να εκπονήσετε διπλωματική εργασία.

Οι ακαδημαϊκές σπουδές είναι μαθητοκεντρικές με την ανάλυση και τη σύνθεση της γνώσης να είναι υψίστης σημασίας. Αναμένεται από εσάς να αναλάβετε τη συνολική ευθύνη για τη μάθησή σας. Οι μέθοδοι διδασκαλίας περιλαμβάνουν κεντρικές διαλέξεις, κλινικά εργαστήρια και φροντιστήρια, σεμινάρια υπό την καθοδήγηση των φοιτητών, ομαδικές συζητήσεις, κλινική παρατήρηση και πρακτική εξάσκηση. Το κατευθυνόμενο εκπαιδευτικό υλικό θα παρέχεται μέσω ενός εικονικού μαθησιακού περιβάλλοντος (Hub) και θα περιλαμβάνει ανάγνωση, κουίζ αυτοαξιολόγησης, βιβλία εργασίας, ερωτήσεις με απαντήσεις και αφηγηματικές διαλέξεις. Οι κλινικές δεξιότητες θα αναπτυχθούν σε πρακτική άσκηση σε ακτινολογικά τμήματα νοσοκομείων της κεντρικής Σκωτίας. Θα χρησιμοποιηθούν διάφορες μέθοδοι αξιολόγησης, όπως διαδικτυακές εξετάσεις, αντικειμενικές δομημένες κλινικές εξετάσεις (ΟΑΣΕ), αυτοαξιολόγηση, εργασίες μαθημάτων, ηλεκτρονικός φάκελος, εξετάσεις viva voce και κλινική αξιολόγηση.

Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςDiagnostic Radiography (Pre-Registration), MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Πτυχίο δεύτερης τάξης με άριστα ή ανώτερο σε οποιοδήποτε επιστημονικό πεδίο. Είναι απαραίτητο όλοι οι υποψήφιοι να έχουν κάποια εμπειρία παρακολούθησης σε κλινικό περιβάλλον. Το μάθημα αυτό δεν είναι κατάλληλο για όσους κατέχουν ήδη προσόντα διαγνωστικής ακτινογραφίας ή ιατρικά προσόντα. Οι υποψήφιοι που θα επιλεγούν θα κληθούν σε συνέντευξη.

Διεθνής: Θα πρέπει να προσκομίσετε αποδεικτικά στοιχεία για την επάρκεια της αγγλικής γλώσσας τουλάχιστον IELTS 6.5, χωρίς κανένα επιμέρους στοιχείο να έχει βαθμολογία μικρότερη από 6.0.

Έλεγχος ποινικού μητρώου: Απαιτείται ικανοποιητικός έλεγχος ποινικού μητρώου.

Δίδακτρα Διαγνωστική ακτινογραφία (προ-εγγραφή) MSc

Channel Islands £11150 έτος 1
Ιρλανδία £11150 έτος 1
Διεθνή £21875 έτος 1

Πρόσθετες πληροφορίες για τα τέλη

2024/25 Προεγγραφή μεταπτυχιακών σπουδών

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Τα τέλη είναι ανά έτος, τα μαθήματα προεγγραφής μας είναι διετή.

Στα αναλυτικά αναφερόμενα τέλη δεν περιλαμβάνονται τυχόν τέλη για διατριβές ή "συμπληρωματικά" τέλη

Αυτά είναι τα τέλη πλήρους φοίτησης για τα μαθήματα Pre-Registration του QMU και ισχύουν για τα ακόλουθα: MSc Dietetics (Pre-Registration), MSc Diagnostic Radiography (Pre-Registration), MSc Occupational Therapy (Pre-Registration), MSc Physiotherapy (Pre-Registration), MSc Podiatry (Pre-Registration), MSc Speech & Language Therapy (Pre-Registration), MSc Therapeutic Radiography (Pre-Registration) και MSc Audiology (Pre-Registration).

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο Queen Margaret στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 10 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο Queen Margaret

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο Queen Margaret

Στην ανατολική πλευρά του Εδιμβούργου βρίσκεται το Πανεπιστήμιο Queen Margaret, όπου οι φοιτητές συγκεντρώνονται για να ακολουθήσουν τη σταδιοδρομία τους στην πανεπιστημιούπολη του Musselburgh. Ως ένα σχετικά νέο πανεπιστήμιο (2007), το ίδρυμα αυτό έχει ήδη κερδίσει σημαντική αναγνώριση της Πανεπιστημιακής Κατάταξης από οργανισμούς όπως το QS, και σημειώνεται ιδιαίτερα για τις σημαντικές ερευνητικές συνεισφορές στους τομείς της Παγκόσμιας Υγείας και Ανάπτυξης και του Λόγου και της Γλώσσας. Όσοι επιλέγουν να σπουδάσουν εδώ μπορούν να αναμένουν καλά χρηματοδοτούμενα τμήματα και εγκαταστάσεις με τις τελευταίες τεχνολογίες, συμπεριλαμβανομένων των υπερσύγχρονων εργαστηρίων τους για όσους σπουδάζουν ιδίως ιατρικούς κλάδους. Το Φοιτητικό Χωριό των 800 φοιτητών τους που βρίσκεται μόλις λίγα λεπτά μακριά από το εμπορικό πάρκο Fort Kinnaird εξασφαλίζει επίσης ότι όσοι φοιτούν έχουν πολλές κοινωνικές ευκαιρίες για να συμπληρώσουν το πολυάσχολο πρόγραμμά τους.

Λίστα με 52 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο Queen Margaret - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

• Ten reasons to choose Queen Margaret University
  • Student Story - Events & Festival Management at Queen Margaret University
  • Interview with student Tommaso Leonelli, BA (Hons) Business Management