Loughborough University of Technology
Επιστήμη και μηχανική πολυμερών MSc
Loughborough University of Technology - Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Loughborough

Η επιστήμη και η μηχανική των πολυμερών είναι ένας ταχέως εξελισσόμενος τομέας με σημαντικές επιπτώσεις στον τρόπο ζωής μας. Μας επιτρέπει να αναπτύσσουμε ολοένα και πιο εξελιγμένα υλικά που να ανταποκρίνονται στις ανάγκες της κοινωνίας και του πλανήτη. Σε αυτό το πρόγραμμα, θα μάθετε πώς κατασκευάζονται τα πολυμερή, πώς συμπεριφέρονται και θα χρησιμοποιήσετε σύγχρονες τεχνικές για τη δημιουργία νέων και προηγμένων υλικών.

Το μεταπτυχιακό μας πρόγραμμα Πολυμερικής Επιστήμης και Μηχανικής έχει αποκτήσει διεθνή φήμη ως ένα από τα πιο ολοκληρωμένα και εμπεριστατωμένα προγράμματα ειδίκευσης σε αυτόν τον τομέα. Με διδασκαλία από μια ομάδα διεθνών εμπειρογνωμόνων, το πρόγραμμα αυτό θα σας δώσει μια πλούσια κατανόηση της χημείας, των ιδιοτήτων, της επεξεργασίας, του χαρακτηρισμού και της εφαρμογής των πολυμερών.

Με έμφαση στις βασικές δομές και ιδιότητες των πολυμερών, που σχετίζονται με τη χρήση τους σε παραδοσιακές και αναδυόμενες βιομηχανικές εφαρμογές, αυτό το διεπιστημονικό πρόγραμμα καλύπτει την πιο πρόσφατη επιστήμη και τεχνολογία των πολυμερών υλικών, συμπεριλαμβανομένων των πτυχών της νανοτεχνολογίας και των βιοϋλικών.

Θα εκτεθείτε στην αιχμή της επιστήμης των πολυμερών, η οποία θα σας προετοιμάσει για μια συναρπαστική καριέρα στη βιομηχανία ή την έρευνα. Γεφυρώνοντας το χάσμα μεταξύ των φυσικών επιστημών, θα αποκτήσετε κατανόηση των ατομικών και μοριακών δομών των πολυμερών για να κατανοήσετε τη συμπεριφορά τους. Θα εξερευνήσετε επίσης τις εφαρμογές τους για να επιτύχετε βελτιωμένες επιδόσεις ή νέα προϊόντα.

Βοηθώντας σας να φτάσετε στην αιχμή της έρευνας των πολυμερών, αυτό το πρόγραμμα σπουδών υποστηρίζεται από εξοπλισμό τελευταίας τεχνολογίας, συμπεριλαμβανομένου του μοναδικού εργοστασίου επεξεργασίας πολυμερών και του εργαστηρίου σύνθεσης πολυμερών, του κορυφαίου παγκοσμίως Κέντρου Χαρακτηρισμού Υλικών Loughborough (LMCC) και της εγκατάστασης STEMLab αξίας 17 εκατομμυρίων λιρών.

• All other courses
    • Foundation / Pathway Courses
    • MSc Media and Cultural Analysis, BSc Business and Management
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςPolymer Science and Engineering, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Loughborough στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 30 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Loughborough

Σχετικά με το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Loughborough

Το Πανεπιστήμιο του Loughborough ιδρύθηκε το 1909 και βρίσκεται στην ομώνυμη πόλη, ανάμεσα στο Leicester και το Nottingham. Το πανεπιστήμιο λειτουργεί σε δύο διαφορετικές πανεπιστημιουπόλεις, η μία στο Loughborough και η άλλη στο Λονδίνο. Στην κύρια πανεπιστημιούπολη του Loughborough οι φοιτητές απολαμβάνουν πρόσβαση σε σύγχρονες εγκαταστάσεις, όπως το προηγμένο ερευνητικό εργαστήριο SSEHS, τη βιβλιοθήκη Pilkington, καθώς και πολυάριθμες επιλογές για σνακ και εστιατόρια σε όλη την πανεπιστημιούπολη.

Λίστα με 234 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Loughborough - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Loughborough

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Επιστήμη και Τεχνολογία Πολυμερών": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • Loughborough has the Best Student Experience in the UK
  • Why study a postgraduate degree with Loughborough University?
  • Exchange students’ experiences of studying at Loughborough University School of Business & Economics
  • Ask our students - Postgraduate Virtual Open Day
  • One word to describe the Loughborough University experience
  • Vlog: Q&A with Loughborough University students