Lancaster University
Στατιστική και επιχειρησιακή έρευνα MRes
Lancaster University - Πανεπιστήμιο Lancaster

Αυτό το πρόγραμμα προσφέρει μια πρωτοποριακή προσέγγιση στη στατιστική και την επιχειρησιακή έρευνα, η οποία αναπτύχθηκε σε συνεργασία με κορυφαίους βιομηχανικούς εταίρους. Συνήθως υπάρχουν πάνω από δέκα πλήρως χρηματοδοτούμενες θέσεις ετησίως.

Η συνεργασία με τους βιομηχανικούς εταίρους μας, όπως η BT, η IBM και η AstraZeneca, διασφαλίζει ότι παράγουμε μια γενιά ερευνητών υψηλής εξειδίκευσης, προετοιμασμένων για καριέρα στον ακαδημαϊκό ή βιομηχανικό χώρο.

Ξεκινώντας με ένα MRes, το οποίο παρέχει μια ισχυρή βάση και την ανάπτυξη ερευνητικών δεξιοτήτων, θα προσδιορίσετε ένα θέμα και θα σχεδιάσετε τη διδακτορική σας έρευνα. Θα αναπτύξετε επίσης ένα ευρύ φάσμα δεξιοτήτων που θα περιλαμβάνει: προηγμένη επίλυση προβλημάτων, προγραμματισμό και ένα ευρύ φάσμα δεξιοτήτων παρουσίασης και διάδοσης.

Τα υπόλοιπα τρία χρόνια θα αφιερωθούν στην εκπόνηση του διδακτορικού έργου υπό την καθοδήγηση κατάλληλων εποπτικών ομάδων, ενώ παράλληλα θα λάβουν μέρος σε διάφορα προγράμματα κατάρτισης και θα πραγματοποιήσουν επισκέψεις σε κορυφαία πανεπιστήμια παγκοσμίως.

**Εργασίες και εξετάσεις**

Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςStatistics and Operational Research, MRes, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Πτυχίο 1ης τάξης Hons (Ηνωμένο Βασίλειο ή ισοδύναμο) σε προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών με σημαντικό μαθηματικό περιεχόμενο.

Μπορούμε επίσης να εξετάσουμε μη τυποποιημένους υποψηφίους, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας για πληροφορίες.

Ενδέχεται να σας ζητήσουμε να προσκομίσετε έναν αναγνωρισμένο τίτλο σπουδών αγγλικής γλώσσας, ανάλογα με την εθνικότητά σας και το πού έχετε σπουδάσει στο παρελθόν.

Συνήθως απαιτείται εξέταση IELTS (Academic) με συνολική βαθμολογία τουλάχιστον 6,5 και τουλάχιστον 6,0 σε κάθε στοιχείο της εξέτασης. Εξετάζουμε επίσης και άλλα προσόντα αγγλικής γλώσσας.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο Lancaster στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 34 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο Lancaster

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο Lancaster

Το Πανεπιστήμιο του Λάνκαστερ ιδρύθηκε το 1964 και βρίσκεται στο αγροτικό περιβάλλον του Λάνκαστερ. Η πανεπιστημιούπολη παρέχει μια σειρά από ανέσεις για τους φοιτητές της, όπως τράπεζες και ταχυδρομείο. Από ακαδημαϊκής άποψης, όλα τα μαθήματα και τα προγράμματα αυτού του πανεπιστημίου είναι διαπιστευμένα και εγκεκριμένα από το MARP, διασφαλίζοντας ότι τα προγράμματα σπουδών που παρέχονται εδώ είναι υψηλού επιπέδου. Όσον αφορά τις εγκαταστάσεις, οι φοιτητές έχουν πρόσβαση σε διάφορους χώρους μελέτης και αναψυχής που προορίζονται για τη βελτίωση της ευεξίας τους, όπως μαθήματα διαλογισμού και τάι τσι, καθώς και περιπάτους στο δάσος.

Λίστα με 452 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο Lancaster - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο Lancaster

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Επιχειρησιακή Έρευνα": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • Things to know before you come to Lancaster University
  • Why did you come to Lancaster to study a postgraduate degree?
  • Things I wish I knew before coming to Lancaster University
  • 40 Questions with Lancaster University student Erin
  • My Favourite Spots in Lancaster

Μαθηματικά, επιχειρησιακή έρευνα και στατιστική με ένα έτος σπουδών στο εξωτερικό MMORS Πανεπιστήμιο του Cardiff