Cardiff Metropolitan University
Ρομποτική και τεχνητή νοημοσύνη PgCert
Cardiff Metropolitan University - Πανεπιστήμιο Cardiff Metropolitan

Μισθός όλων των αποφοίτων Ηνωμένου Βασιλείου σε (κυρίως προπτυχιακοί φοιτητές)

Διάμεσος μισθός £23859 £19123 £20996
Εύρος 25-75 εκατοστημόρια £19362 - £27716 £13372 - £24754 £14943 - £27676

Σε αυτό το μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών στη Ρομποτική και την Τεχνητή Νοημοσύνη (ΤΝ), θα αναπτύξετε προηγμένες δεξιότητες σε σύνθετα και βασικά θέματα της ρομποτικής υπηρεσιών, της βιομηχανικής και της κοινωνικής ρομποτικής. Θα μελετήσετε τις τελευταίες εξελίξεις αιχμής στον τομέα - όπως τεχνικές μηχανικής μάθησης, ρομποτική όραση και ομιλία και τρισδιάστατη μοντελοποίηση. Στη συνέχεια θα εφαρμόσετε τις γνώσεις σας στο σχεδιασμό και την ανάπτυξη εξελιγμένων αυτόνομων ευφυών εφαρμογών, τρισδιάστατων σχεδίων και συστημάτων φυσικής ρομποτικής.

Θα αναπτύξετε επίσης ισχυρές διοικητικές και ηγετικές δεξιότητες, καθώς και μια σφαιρική εκτίμηση του οικονομικού, νομικού, κοινωνικού, ηθικού και περιβαλλοντικού πλαισίου της ρομποτικής. Επιπλέον, υπάρχουν ευκαιρίες για βραχυπρόθεσμα ταξίδια κινητικότητας για επισκέψεις σε παγκόσμιους ηγέτες της βιομηχανίας και σύντομες βιομηχανικές ή ακαδημαϊκές πρακτικές ασκήσεις, οι οποίες συχνά μπορούν να αποδειχθούν πολύ χρήσιμες για την εξασφάλιση μελλοντικής απασχόλησης στο Ηνωμένο Βασίλειο και παγκοσμίως. Οι γνώσεις σε επίπεδο εμπειρογνωμόνων για τη ρομποτική, την τεχνητή νοημοσύνη και τη μηχανική μάθηση είναι ιδιαίτερα επιθυμητές στη βιομηχανία, ενώ υπάρχουν επίσης ευκαιρίες για περαιτέρω έρευνα και διδακτορικές σπουδές.

Το ΠΜΣ στη Ρομποτική και την Τεχνητή Νοημοσύνη είναι στενά συνδεδεμένο με το Κέντρο Ρομποτικής EUREKA - ένα από τα 11 εξειδικευμένα κέντρα στο Ηνωμένο Βασίλειο και το μοναδικό κέντρο στην Ουαλία με μοναδική εστίαση στην κοινωνική ρομποτική και τη ρομποτική υπηρεσιών (προφίλ από το Τμήμα Διεθνούς Εμπορίου της κυβέρνησης του Ηνωμένου Βασιλείου, σελ. 11). Το Κέντρο Ρομποτικής EUREKA είναι επίσης το μοναδικό πανεπιστημιακό κέντρο στην Ουαλία στο χάρτη του δικτύου καινοτομίας KTN Robotics & AI Network Map για τις "Ειδικές ικανότητες και τεχνολογίες". Οι φοιτητές έχουν τη δυνατότητα να πραγματοποιήσουν πρακτική άσκηση στο Κέντρο ή σε συνεργαζόμενους οργανισμούς για να αποκτήσουν βιομηχανική ή ερευνητική εμπειρία στη ρομποτική και την ΤΝ.

Το πρόγραμμα στοχεύει στη διαπίστευση Chartered IT Professional Accreditation (CITP) από το Chartered Institute of IT (BCS), με σκοπό την πλήρη κάλυψη των ακαδημαϊκών απαιτήσεων για την εγγραφή ως Chartered IT Professional στο Ηνωμένο Βασίλειο. Επιδιώκει επίσης να καλύψει τις περαιτέρω μαθησιακές απαιτήσεις για την εγγραφή ως Chartered Engineer (CEng). Το Συμβούλιο Μηχανικών καθορίζει τις συνολικές απαιτήσεις για τη Διαπίστευση Προγραμμάτων Ανώτατης Εκπαίδευσης (AHEP) στον τομέα της μηχανικής, σύμφωνα με το UK Standard for Professional Engineering Competence (UK-SPEC).

Το πρόγραμμα αυτό υπόκειται σε επικύρωση για την είσοδο τον Σεπτέμβριο του 2022 και οι παρεχόμενες πληροφορίες ενδέχεται να αλλάξουν. Όλα τα νέα προγράμματα στο Πανεπιστήμιο πρέπει να υποβάλλονται σε επικύρωση, σκοπός της οποίας είναι να διασφαλιστεί ότι το προτεινόμενο πρόγραμμα είναι ευθυγραμμισμένο με την αποστολή του Πανεπιστημίου και ότι το περιεχόμενό του αντανακλά τα κατάλληλα επίπεδα ακαδημαϊκών προτύπων και ποιότητας .

Βαθμολόγηση & χρόνος μελέτης

Απαιτήσεις αγγλικής γλώσσας

Βαθμός Πρόσθετα Στοιχεία
IELTS (Academic) 6

Κανένα στοιχείο δεν είναι χαμηλότερο από 5,5. Απαιτείται ακαδημαϊκή εξέταση IELTS.

PTE Academic 52

Κανένα στοιχείο χαμηλότερο από 51

TOEFL (iBT) 72

Απαιτείται TOEFL Internet.

Cambridge English Advanced

Ελάχιστο 169 (κανένα στοιχείο κάτω από 162)

Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςRobotics and Artificial Intelligence, PgCert, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν πτυχίο με βαθμό άριστα τουλάχιστον 2:2 ή ισοδύναμο σε συναφή τομέα, π.χ. ρομποτική, τεχνητή νοημοσύνη, επιστήμη των υπολογιστών, πληροφοριακά συστήματα, μαθηματικά ή κατάλληλη ειδικότητα μηχανικού.

Η συνάφεια καθορίζεται από τον διευθυντή του προγράμματος με βάση το πιστοποιητικό σπουδών του υποψηφίου και, εφόσον απαιτείται, μέσω συνέντευξης.

Η ισοδυναμία καθορίζεται με:

Διεθνές Γραφείο για υποψηφίους εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Ο Διευθυντής του προγράμματος για τους υποψηφίους που παρουσιάζουν επαγγελματικά προσόντα, όπως από το BCS. Ο εν λόγω υποψήφιος θα περάσει από συνέντευξη από τον διευθυντή του προγράμματος για να διαπιστωθεί η καταλληλότητά του.

Δίδακτρα Ρομποτική και τεχνητή νοημοσύνη PgCert

Ιρλανδία £1140
Αγγλία £1140
Βόρεια Ιρλανδία (Ηνωμένο Βασίλειο) £1140
Σκωτία £1140
Ουαλία £1140

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο Cardiff Metropolitan στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 17 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο Cardiff Metropolitan

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο Cardiff Metropolitan

Το Μητροπολιτικό Πανεπιστήμιο του Κάρντιφ, γνωστό και ως CardiffMet, ιδρύθηκε το 1976 στη μικρή πόλη του Κάρντιφ της Ουαλίας. Αυτό το πανεπιστήμιο διαθέτει περισσότερα από 1.000 δωμάτια φοιτητικής εστίας και είναι υπερήφανο που η διαμονή εδώ είναι κάτι περισσότερο από ένα απλό μέρος για να κοιμηθεί κανείς. Όσοι μένουν στο χώρο έχουν πρόσβαση σε συχνές και δωρεάν κοινωνικές εκδηλώσεις που λαμβάνουν χώρα σε κοντινή απόσταση, διασφαλίζοντας ότι όσοι σπουδάζουν εδώ έχουν εξίσου πολλές ευκαιρίες να κάνουν επαφές όσο και να επιτύχουν ακαδημαϊκά.

Λίστα με 183 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο Cardiff Metropolitan - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

• Student Life in Cardiff - Cardiff Metropolitan University - Living in Cardiff as a student
  • Cardiff Metropolitan University International Video
  • Advice for Cardiff Met Applicants from Nigerian Students