Brunel University
Εργοθεραπεία (προεγγραφή) MSc
Brunel University - Πανεπιστήμιο Brunel

Η Εργοθεραπεία στο Brunel είναι ένα από τα μεγαλύτερα, μακροβιότερα και πιο αναγνωρισμένα προγράμματα στον κόσμο. Στην πραγματικότητα, είμαστε η αρχική "Σχολή Εργοθεραπείας του Λονδίνου", η οποία ιδρύθηκε το 1934. Έτσι, αν είστε θετικός, παρακινητής, καλός στο να βρίσκετε λύσεις σε προβλήματα και αναζητάτε μια καριέρα που να σας ανταμείβει και να κάνει πραγματικά τη διαφορά στη ζωή των ανθρώπων, τότε αυτό θα μπορούσε να είναι το μάθημα για εσάς.

Το ΠΜΣ Εργοθεραπεία (Προεγγραφή) παρέχει μια διαδρομή επιπέδου μάστερ για να γίνετε εργοθεραπευτής. Το μάθημα ενσωματώνει τη θεωρία με την πράξη. Το κτίριό μας Mary Seacole είναι ειδικά κατασκευασμένο για εργοθεραπεία και φυσιοθεραπεία. Οι αίθουσες αντικατοπτρίζουν το είδος του κλινικού περιβάλλοντος στο οποίο θα εργαστείτε ως εργοθεραπευτής. Εδώ θα μάθετε τις πρακτικές σας δεξιότητες, ώστε να είστε σίγουροι και έμπειροι εγκαίρως για την πρώτη σας πρακτική άσκηση.

Οι καθηγητές μας εξακολουθούν να δραστηριοποιούνται στον τομέα τους και έχουν στενούς δεσμούς με συναδέλφους τους στο NHS, στις κοινωνικές υπηρεσίες και στις εθελοντικές οργανώσεις σε όλο το Λονδίνο. Αυτό σημαίνει ότι θα έχετε την ευκαιρία να πραγματοποιήσετε τις 1.000 ώρες πρακτικής άσκησης σε διάφορα περιβάλλοντα, συμπεριλαμβανομένων μερικών από τα κορυφαία νοσοκομεία του κόσμου, όπως το Εθνικό Νοσοκομείο Νευρολογίας στο Queens Square και το Imperial Hospital.

Το πρόγραμμα είναι διαπιστευμένο από το Royal College of Occupational Therapists (RCOT), το Health and Care Professions Council (HCPC) και το Αμερικανικό Συμβούλιο Διαπίστευσης για την Εκπαίδευση στην Εργοθεραπεία (ACOTE)*. Είναι αναγνωρισμένο από την Παγκόσμια Ομοσπονδία Εργοθεραπείας.

Όταν αποφοιτήσετε από αυτό το πρόγραμμα, θα είστε επιλέξιμοι για:

Αίτηση εγγραφής στο Συμβούλιο Επαγγελμάτων Υγείας και Φροντίδας (HCPC)

Συμμετοχή στις εθνικές εξετάσεις πιστοποίησης των ΗΠΑ που διοργανώνονται από το National Board for Certification in Occupational Therapy (NBCOT).

Υποβάλετε αίτηση για ένταξη στο British Association of Occupational Therapists/Royal College of Occupational Therapists

Απαιτήσεις αγγλικής γλώσσας

Βαθμός Πρόσθετα Στοιχεία
IELTS (Academic) 7

με όχι λιγότερο από 6,5 σε κάθε υποτμήμα

Institution's Own Test

με τουλάχιστον 65% σε κάθε υποενότητα

PTE Academic 64

με τουλάχιστον 58 σε κάθε υποενότητα

TOEFL (iBT) 100

με όχι λιγότερο από 20 σε όλους τους τομείς

Κάθε χρόνο το Πανεπιστήμιο Brunel του Λονδίνου προσφέρει πάνω από 600 υποτροφίες, υποτροφίες και εκπτώσεις σε φοιτητές από την ημεδαπή, την ΕΕ και το εξωτερικό. Για να υποβάλετε αίτηση θα πρέπει να έχετε λάβει προσφορά σε ένα από τα προγράμματά μας και να έχετε υποβάλει τη σχετική αίτηση. Επισκεφθείτε τον ιστότοπό μας για να μάθετε περισσότερα. https://www.brunel.ac.uk/scholarships
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςOccupational Therapy (pre-registration), MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατά τη στιγμή της υποβολής της αίτησης, πρέπει να έχετε ολοκληρώσει ή να προβλέπεται να ολοκληρώσετε ένα πτυχίο πρώτου βαθμού ή 2:1 Honours στο Ηνωμένο Βασίλειο ή ισοδύναμο διεθνώς αναγνωρισμένο τίτλο σπουδών (οποιοδήποτε αντικείμενο), με τους ισχυρούς υποψηφίους να επιδεικνύουν επιστημονικό προφίλ (εμπειρία σε θέματα υγείας και κοινωνικής φροντίδας σχετική με την ΟΤ) και αποδείξεις τεκμηριωμένης κατανόησης του επαγγέλματος της εργοθεραπείας. Επιπλέον, θα πρέπει να έχετε σχετική επαγγελματική εμπειρία κατά τη στιγμή της αίτησής σας σε διάστημα ενός έτους ή περισσότερο. Αυτή θα μπορούσε να αποκτηθεί μέσω απασχόλησης, εργασιακής παρακολούθησης ή εθελοντικής εργασίας. Η σχετική εργασιακή εμπειρία θα πρέπει να έχει αποκτηθεί στον τομέα της υγείας ή της κοινωνικής φροντίδας, της αποκατάστασης, της διδασκαλίας, της βοηθητικής διδασκαλίας, της εργασίας με άτομα με αναπηρίες ή πληθυσμούς που βρίσκονται σε κίνδυνο, και θα πρέπει να σας δώσει μια καλή κατανόηση της εργασίας του εργοθεραπευτή. Οι υποψήφιοι με πτυχίο 2:

1. πτυχίο με άριστα σε αντικείμενο σχετικό με την εργοθεραπεία (π.χ. Βιολογία, Ψυχολογία, Ανθρωπιστικές Επιστήμες και Κοινωνιολογία) θα ληφθούν επίσης υπόψη. Ωστόσο, επιπλέον, θα πρέπει να έχετε 5 έτη σχετικής εργασιακής εμπειρίας. Αυτή θα πρέπει να έχει αποκτηθεί μέσω της εργασίας σε περιβάλλον υγείας ή κοινωνικής φροντίδας σχετικό με την εργοθεραπεία.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο Brunel στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 32 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο Brunel

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο Brunel

Το Πανεπιστήμιο Brunel ιδρύθηκε το 1957 και βρίσκεται στα προάστια της μεγάλης πόλης Uxbridge του Λονδίνου. Λόγω της θέσης του πανεπιστημίου, το Brunel University διαθέτει πολυάριθμες συγκοινωνιακές συνδέσεις με το Λονδίνο, τις οποίες οι φοιτητές χρησιμοποιούν για να διευρύνουν τις επιλογές τους όσον αφορά την πρακτική άσκηση. Το ποσοστό εισαγωγής είναι χαμηλότερο από ό,τι σε πολλά πανεπιστήμια, οπότε οι υποψήφιοι θα πρέπει να προετοιμάσουν καλά τις προσωπικές τους δηλώσεις και τις συνεντεύξεις τους όταν υποβάλλουν αίτηση για να εγγραφούν εδώ.

Λίστα με 270 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο Brunel - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο Brunel

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Εργοθεραπεία": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • Brunel campus life: Union of Brunel Students