Brunel University
Επιστήμη δεδομένων και ανάλυση MSc
Brunel University - Πανεπιστήμιο Brunel

Από τα κοινωνικά δίκτυα, το ηλεκτρονικό εμπόριο και την κυβέρνηση μέχρι τους αισθητήρες, τους έξυπνους μετρητές και τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, τα δεδομένα συλλέγονται με πρωτοφανή ταχύτητα και κλίμακα. Όμως, τα μεγάλα δεδομένα είναι άχρηστα χωρίς "μεγάλη διορατικότητα". Οι δεξιότητες που απαιτούνται για την ανάπτυξη μιας τέτοιας διορατικότητας είναι σε ανεπάρκεια και η έλλειψη εξειδικευμένων εργαζομένων στην αγορά ανάλυσης δεδομένων αναφέρεται ως βασικό εμπόδιο στην αξιοποίηση όλων όσων μπορούν να προσφέρουν τα δεδομένα.

Το πρόγραμμα MSc Data Science and Analytics παρέχει αυτές τις δεξιότητες, συνδυάζοντας ένα ισχυρό ακαδημαϊκό πρόγραμμα σπουδών με πρακτική εμπειρία σε κορυφαία εμπορική τεχνολογία και την ευκαιρία να αποκτήσετε βιομηχανική πιστοποίηση. Θα αναπτύξετε τόσο την κριτική σας επίγνωση των πιο πρόσφατων εξελίξεων στην επιστήμη των δεδομένων όσο και τις πρακτικές δεξιότητες που θα σας βοηθήσουν να εφαρμόσετε την επιστήμη των δεδομένων πιο αποτελεσματικά σε μια ευρεία ποικιλία τομέων, όπως η χρηματοδότηση, το λιανικό εμπόριο και η κυβέρνηση.

Θα αποκτήσετε γνώσεις σχετικά με βασικές έννοιες και τις αποχρώσεις της αποτελεσματικής ανάλυσης δεδομένων. Θα αποκτήσετε αυτοπεποίθηση ως προς την κριτική κατανόηση των προκλήσεων και των ζητημάτων που προκύπτουν από τη λήψη ετερογενών δεδομένων σε όγκο και κλίμακα, την κατανόηση του τι αντιπροσωπεύουν και τη μετατροπή αυτής της κατανόησης σε διορατικότητα για επιχειρηματική, επιστημονική ή κοινωνική καινοτομία. Θα αναπτύξετε μια πρακτική κατανόηση των δεξιοτήτων, εργαλείων και τεχνικών που απαιτούνται για την αποτελεσματική εφαρμογή της επιστήμης των δεδομένων.

Το μάθημα έχει σχεδιαστεί για να σας προσφέρει την ευκαιρία να αποκτήσετε πρακτική εμπειρία σε διάφορα εργαλεία ανάλυσης δεδομένων (π.χ. Hadoop, Spark, Tableau), γλώσσες προγραμματισμού (R, Python) και βιβλιοθήκες μηχανικής μάθησης.

Προσφέρεται μια σειρά μαθημάτων σε Python για την υποστήριξη των μαθητών που είναι λιγότερο εξοικειωμένοι με τον προγραμματισμό.

Θα έχετε επίσης την ευκαιρία να αποκτήσετε ένα πιστοποιητικό SAS, όπως SAS Base Programming, το οποίο αποτελεί αναγνωρισμένο βιομηχανικό προσόν, μετά από ένα "boot camp" πιστοποίησης SAS διάρκειας δύο εβδομάδων.

Αν δεν θέλετε να δεσμευτείτε για την πλήρη ή μερική φοίτηση σε ολόκληρο το ΠΜΣ, μπορείτε να αναπτύξετε το εκπαιδευτικό σας χαρτοφυλάκιο σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, πραγματοποιώντας σταδιακές σπουδές που οδηγούν στην απόκτηση του μεταπτυχιακού διπλώματος (PGCert in Data Science), του μεταπτυχιακού διπλώματος (PGDip in Data Science and Analytics) και του ΠΜΣ Data Science and Analytics σε ξεχωριστά στάδια.

• All other courses
    • Graduate Degrees Arts, Social Sciences, Education and Social Work
    • Graduate Degrees Law
    • Graduate Degrees Science, Technology and IT
    • Undergraduate Degrees Arts, Social Sciences, Education and Social Work
    • Undergraduate Degrees Law
    • Undergraduate Degrees Science, Technology and IT

Κάθε χρόνο το Πανεπιστήμιο Brunel του Λονδίνου προσφέρει πάνω από 600 υποτροφίες, υποτροφίες και εκπτώσεις σε φοιτητές από την ημεδαπή, την ΕΕ και το εξωτερικό. Για να υποβάλετε αίτηση θα πρέπει να έχετε λάβει προσφορά σε ένα από τα προγράμματά μας και να έχετε υποβάλει τη σχετική αίτηση. Επισκεφθείτε τον ιστότοπό μας για να μάθετε περισσότερα. https://www.brunel.ac.uk/scholarships
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςData Science and Analytics, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Πτυχίο 2:2 ή ανώτερο του Ηνωμένου Βασιλείου με βαθμό άριστα ή ισοδύναμο διεθνώς αναγνωρισμένο προσόν από επιστημονικό, μηχανολογικό ή αριθμητικό αντικείμενο.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο Brunel στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 32 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο Brunel

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο Brunel

Το Πανεπιστήμιο Brunel ιδρύθηκε το 1957 και βρίσκεται στα προάστια της μεγάλης πόλης Uxbridge του Λονδίνου. Λόγω της θέσης του πανεπιστημίου, το Brunel University διαθέτει πολυάριθμες συγκοινωνιακές συνδέσεις με το Λονδίνο, τις οποίες οι φοιτητές χρησιμοποιούν για να διευρύνουν τις επιλογές τους όσον αφορά την πρακτική άσκηση. Το ποσοστό εισαγωγής είναι χαμηλότερο από ό,τι σε πολλά πανεπιστήμια, οπότε οι υποψήφιοι θα πρέπει να προετοιμάσουν καλά τις προσωπικές τους δηλώσεις και τις συνεντεύξεις τους όταν υποβάλλουν αίτηση για να εγγραφούν εδώ.

Λίστα με 270 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο Brunel - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο Brunel

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Εφαρμοσμένη Πληροφορική": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • Brunel campus life: Union of Brunel Students