Glasgow School of Art (Σχολή Καλών Τεχνών της Γλασκώβης) : Κατατάξεις

Η Σχολή Καλών Τεχνών της Γλασκώβης (GSA) προσφέρει μια μεγάλη ποικιλία πτυχίων σε προπτυχιακό, μεταπτυχιακό και διδακτορικό επίπεδο. Οι κύριοι κλάδοι που διατίθενται για σπουδές εδώ περιλαμβάνουν το Design, τις Καλές Τέχνες και την Αρχιτεκτονική - και συγκαταλέγονται μεταξύ των καλύτερων στον κόσμο από πολυάριθμους οργανισμούς κατάταξης πανεπιστημίων. Το GSA αντιπροσωπεύει την ευκαιρία να εργαστείτε δίπλα σε άλλους ανθρώπους που μοιράζονται το όραμα και το πάθος σας για τη δημιουργική εργασία, και σε πολλές περιπτώσεις αυτή η εμβάθυνση βοηθά τους καλλιτέχνες να βρουν επαγγελματικές πορείες που είναι συμβατές με τις δεξιότητές τους.

Τελευταίες ενημερώσεις κατάταξης για Σχολή Καλών Τεχνών της Γλασκώβης
  • Σεπτεμβρίου 2023: Δημοσίευση The Guardian Πίνακες Κατάταξης Πανεπιστημίων βάσει Γνωστικού Αντικειμένου (Business and Management). Θέση κατάταξης #19.
  • Ιουλίου 2023: Webometrics : ανακοίνωσε τα τελευταία αποτελέσματα από Webometrics Ιστός Κατάταξης των Πανεπιστημίων με το Σχολή Καλών Τεχνών της Γλασκώβης στη θέση 6591.
  • Ιουνίου 2023: CUG The Complete University Guide - Πίνακας Τεχνών, Δράματος & Μουσικής (Arts, Drama & Music), ενημέρωση. Το Σχολή Καλών Τεχνών της Γλασκώβης επιτυγχάνει θέση 8.
  • Μαρτίου 2023: Το Σχολή Καλών Τεχνών της Γλασκώβης κατατάσσεται 12 σε QS World Κατατάξεις Πανεπιστημίων ανά Γνωστικό Αντικείμενο (Business & Management Studies) από British Quacquarelli Symonds, UK.

Webometrics Ιστός Κατάταξης των Πανεπιστημίων
    [Δημοσίευση 31 Ιουλίου, 2023]

Κατατάξεις αντικειμένου

Αρχιτεκτονική, Κατασκευές & Σχεδιασμός

Αρχιτεκτονική

Σχέδιο

Γραφιστική
    Εσωτερική Διακόσμηση

Υψηλότερη κατάταξη σε θέματα για Σχολή Καλών Τεχνών της Γλασκώβης

Εσωτερική Διακόσμηση The Guardian University League Tables by Subject
Σχέδιο
Αρχιτεκτονική The Guardian University League Tables by Subject
Αρχιτεκτονική, Κατασκευές & Σχεδιασμός

Σχετικά με το Σχολή Καλών Τεχνών της Γλασκώβης

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ

• Συχνά κατατάσσεται μεταξύ των 15 καλύτερων σχολών τέχνης στον κόσμο σύμφωνα με την κατάταξη QS World University. Καλλιτέχνες αφιερωμένοι στους εικαστικούς δημιουργικούς κλάδους έρχονται από όλη τη χώρα, καθώς και από το εξωτερικό, για να σπουδάσουν σε αυτή τη σχολή τέχνης υψηλού κύρους.
  • Το πανεπιστήμιο διαθέτει δύο φοιτητικές εστίες στη Γλασκώβη: Margaret Macdonald House και Blythswood House. Οι χώροι διαμονής βρίσκονται στο κέντρο της πόλης και σε μικρή απόσταση με τα πόδια από το σημείο όπου πρέπει να βρίσκεστε καθημερινά στην πανεπιστημιούπολη.

CONS

• Ένας σημαντικός αριθμός σπουδαστών στη Σχολή Καλών Τεχνών της Γλασκώβης δηλώνει ότι δεν είναι εύκολο να οργανώσει συνεδρίες ανατροφοδότησης με τους καθηγητές. Αυτό οφείλεται στον μεγάλο αριθμό σπουδαστών που εγγράφει η σχολή και δεν υπάρχει αρκετό προσωπικό για να εξυπηρετήσει εύκολα τις ανάγκες όλων.

Βασικά στοιχεία

Έτος ίδρυσης:
Τηλέφωνο:
Διεύθυνση:
167 Renfrew Street
G3 6RQ, Γλασκώβη
Σκωτία
Ιστοσελίδα:
Social:

Σχολή Καλών Τεχνών της Γλασκώβης : Χάρτης

άλλα πανεπιστήμια σε Γλασκώβη:

Συχνές ερωτήσεις

Το Σχολή Καλών Τεχνών της Γλασκώβης κατατάσσεται στη θέση #17 σε Σκωτία σε σύνολο 112 αξιολογήσεων πανεπιστημίων. Δες τις κατατάξεις συνολικά 20 πανεπιστημίων σε Σκωτία.

Το Σχολή Καλών Τεχνών της Γλασκώβης κατατάσσεται #4 σε Γλασκώβη στη συνολική βαθμολογία μας. Δες τις κατατάξεις για 6 πανεπιστήμια σε Γλασκώβη.

Το Σχολή Καλών Τεχνών της Γλασκώβης συγκαταλέγεται σε Webometrics Ranking Web of Universities Δες τις 4 κατατάξεις του Σχολή Καλών Τεχνών της Γλασκώβης.

Το Σχολή Καλών Τεχνών της Γλασκώβης έφτασε #6591 σε Webometrics Ιστός Κατάταξης των Πανεπιστημίων. Αυτή είναι η υψηλότερη κατάταξη του πανεπιστημίου σε 112 κατατάξεις που υπάρχουν στο website μας. Δες όλες τις κατατάξεις για το Σχολή Καλών Τεχνών της Γλασκώβης.

Το Σχολή Καλών Τεχνών της Γλασκώβης κατάφερε να αποσπάσει την υψηλότερη βαθμολογία σε Εικαστικές Τέχνες. Κατατάσσεται #8 σε CUG The Complete University Guide - Πίνακας Τεχνών, Δράματος & Μουσικής (Arts, Drama & Music). Δες όλες τις κατατάξεις εκπαιδευτικών ενοτήτων του Σχολή Καλών Τεχνών της Γλασκώβης.

Ένας μεγάλος αριθμός πανεπιστημιακών κατατάξεων συμπεριλαμβάνει έρευνες μεταξύ ακαδημαϊκών σχετικά με τη φήμη. Στις 112 κατατάξεις πανεπιστημίων, το Σχολή Καλών Τεχνών της Γλασκώβης κατατάσσεται #4 μεταξύ των πανεπιστημίων σε Γλασκώβη και #17 μεταξύ πανεπιστημίων σε Σκωτία. Δες όλες τις κατατάξεις του Σχολή Καλών Τεχνών της Γλασκώβης.

Στις μετα-κατατάξεις μας (meta ranking), το Σχολή Καλών Τεχνών της Γλασκώβης κατατάσσεται #17 μεταξύ όλων των πανεπιστημίων σε Σκωτία και The University of Edinburgh κατατάσσεται #1. Δες όλες τις κατατάξεις των πανεπιστημίων στην πόλη: Γλασκώβη. Εκτός από τις κατατάξεις, μπορείς επίσης να διαβάσεις και τις κριτικές / αξιολογήσεις από φοιτητές που σπούδασαν σ' αυτά τα πανεπιστήμια.