University of Sussex
Ιστορία της Τέχνης και επιμέλεια μουσείων MA
University of Sussex - Πανεπιστήμιο του Sussex

Αποκτήστε τις δεξιότητες για να ενταχθείτε στον συναρπαστικό κόσμο των μουσείων, των γκαλερί και του τομέα της πολιτιστικής κληρονομιάς. Θα συνεργαστείτε με ακαδημαϊκούς που έχουν σχέσεις με μουσεία σε όλο το Ηνωμένο Βασίλειο και άμεση εμπειρία στην επιμέλεια εκθέσεων και μόνιμων συλλογών στον τομέα των μουσείων και των γκαλερί.

Θα αποκτήσετε ανεκτίμητη μουσειακή εμπειρία, εργαζόμενοι σε στενή επαφή με το προσωπικό του μουσείου - και σε μια ομάδα φοιτητών επιμελητών - για την αντιμετώπιση ενός ζωντανού ζητήματος για ένα συγκεκριμένο μουσείο. Μεταξύ Φεβρουαρίου και τέλους Ιουνίου, θα έχετε την ευκαιρία να εργαστείτε πάνω σε μερικά από τα πιεστικά ζητήματα που αντιμετωπίζει ο τομέας σήμερα. Τα προηγούμενα χρόνια, τα μουσεία έχουν συμπεριλάβει έργα σχετικά με:

• αναπηρία και πρόσβαση
  • Black Lives Matter
  • queer κληρονομιά και ερωτική τέχνη
  • αφηγήσεις που σχετίζονται με τον επαναπατρισμό μουσειακών αντικειμένων.

Τα μουσεία που συμμετέχουν είναι:

• Τσάρλεστον
  • Μουσείο Τέχνης και Χειροτεχνίας Ditchling
  • το Βρετανικό Μουσείο
  • το Towner Eastbourne.

Στο μάθημα θα εξερευνήσετε την ιστορία, τη θεωρία και την πολιτική των θεσμών τέχνης και θα οικοδομήσετε ένα κριτικό πλαίσιο για την πρακτική της επιμέλειας. Επίσης, θα επισκεφθείτε μουσεία στο Sussex και στο Λονδίνο. Αυτό σας επιτρέπει να μάθετε από πρώτο χέρι την ιστορία των ιδρυμάτων, τις συλλογές, τις μόνιμες γκαλερί και τις περιοδικές εκθέσεις.

Καταλαβαίνουμε ότι η απόφαση να αποφασίσετε πού και τι θα σπουδάσετε είναι μια πολύ σημαντική απόφαση. Θα καταβάλουμε κάθε εύλογη προσπάθεια για να σας παρέχουμε τα μαθήματα, τις υπηρεσίες και τις εγκαταστάσεις που περιγράφονται στο παρόν ενημερωτικό δελτίο. Ωστόσο, αν χρειαστεί να κάνουμε ουσιαστικές αλλαγές, για παράδειγμα λόγω κυβερνητικών ή κανονιστικών απαιτήσεων ή απρόβλεπτων αλλαγών στο προσωπικό, θα σας ενημερώσουμε το συντομότερο δυνατό.

• (minimum 6.5 in Writing, 6.0 in all other modules)
    • (no subscore less than 6.0)

Στόχος μας είναι να διασφαλίσουμε ότι κάθε φοιτητής που θέλει να σπουδάσει μαζί μας μπορεί να το κάνει, ανεξάρτητα από τα οικονομικά εμπόδια, ώστε να συνεχίσουμε να προσελκύουμε ταλαντούχους και μοναδικούς ανθρώπους. Οι λεπτομέρειες των υποτροφιών μας δεν έχουν ακόμη καθοριστεί για την είσοδο στο ακαδημαϊκό έτος 2024/25.
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςArt History and Museum Curating, MA, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Θα πρέπει κανονικά να έχετε πτυχίο προπτυχιακών σπουδών ανώτερης δεύτερης τάξης (2,1) ή ανώτερο.

Τα προσόντα σας θα πρέπει να αφορούν την ιστορία της τέχνης ή άλλο συναφές αντικείμενο ανθρωπιστικών ή κοινωνικών επιστημών. Μπορείτε επίσης να εξεταστείτε για το μάθημα εάν έχετε άλλα επαγγελματικά προσόντα ή εμπειρία ισοδύναμου επιπέδου.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Sussex στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 29 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Sussex

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Sussex

Το Πανεπιστήμιο του Sussex είναι ένα ερευνητικό πανεπιστήμιο που χρηματοδοτείται από το δημόσιο και εδρεύει στο Falmer του Brighton. Το πανεπιστήμιο περιβάλλεται από το Εθνικό Πάρκο South Downs, το οποίο το καθιστά το μοναδικό αγγλικό πανεπιστήμιο που βρίσκεται σε Εθνικό Πάρκο. Το Sussex αποτελούσε επίσης μέρος της Ομάδας του 1994, ενός συνασπισμού πανεπιστημίων έντασης έρευνας στο Ηνωμένο Βασίλειο, ο οποίος διαλύθηκε το 2013.

Λίστα με 326 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Sussex - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Sussex

• A student's view of life at Sussex
  • What’s life at Sussex Uni actually like? | Gee and Lola