University of Oxford
Οπτική, υλική και μουσειακή ανθρωπολογία MSc
University of Oxford - Πανεπιστήμιο του Oxford

Το ΠΜΣ αποτελείται από ένα δομημένο πρόγραμμα διαλέξεων, μαθημάτων και φροντιστηρίων από τον Οκτώβριο έως τον Ιούνιο, το οποίο ακολουθείται από ατομική μελέτη και τη συγγραφή της διπλωματικής εργασίας κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού. Εκτός από τη διδασκαλία που παρέχεται ειδικά για το πρόγραμμα Οπτική, Υλική και Μουσειακή Ανθρωπολογία, θα έχετε επίσης τη δυνατότητα να παρακολουθήσετε διαλέξεις στην κοινωνική ανθρωπολογία για να συνδέσετε το έργο σας με τις ευρύτερες τάσεις του κλάδου.

Εκτός από τη διδασκαλία που παρέχεται ειδικά για το πρόγραμμα VMMA, θα έχετε επίσης τη δυνατότητα να παρακολουθήσετε διαλέξεις στην κοινωνική ανθρωπολογία για να συνδέσετε το έργο σας με τις ευρύτερες τάσεις του κλάδου.

Δομή του μαθήματος

Η Σχολή Ανθρωπολογίας και Μουσειακής Εθνογραφίας θεωρεί ότι τα πτυχία πλήρους φοίτησης απαιτούν σπουδές πλήρους απασχόλησης (δηλαδή ισοδύναμες με τυπική απασχόληση, περίπου 40 ώρες την εβδομάδα, καθ' όλη τη διάρκεια του έτους). Θα πρέπει να περιμένετε να αφιερώνετε έξι έως οκτώ ώρες την εβδομάδα κατά τη διάρκεια των εξαμήνων σε επίσημα πλαίσια διδασκαλίας (διαλέξεις, ομάδες σεμιναρίων, φροντιστήρια, μαθήματα), τα οποία μπορούν να συμπληρωθούν με την παρακολούθηση των πολλών προσφερόμενων σεμιναρίων έρευνας και επισκεπτών ομιλητών- ο υπόλοιπος χρόνος σας (δηλαδή περίπου 30 ώρες την εβδομάδα) θα πρέπει να αφιερώνεται στην ανεξάρτητη μελέτη και την προετοιμασία των υποβαλλόμενων εργασιών. Οι περίοδοι εκτός του ωραρίου θεωρούνται ευκαιρίες για περαιτέρω ανεξάρτητη μελέτη, για την εδραίωση και συμπλήρωση των γνώσεων που αποκτήθηκαν κατά το προηγούμενο εξάμηνο και για την προετοιμασία εργασιών για εξέταση, καθώς και για ένα κατάλληλο διάλειμμα από τη μελέτη.

Το ΠΜΣ είναι δομημένο γύρω από τη διδασκαλία τεσσάρων μαθημάτων:

1. Σύγχρονα θέματα στην οπτική, υλική και μουσειακή ανθρωπολογία

2. Έγγραφο επιλογής

3. Μέθοδοι έρευνας στην οπτική, υλική και μουσειακή ανθρωπολογία

4. Θεμελιώδεις έννοιες στην οπτική, υλική και μουσειακή ανθρωπολογία

5. Διατριβή

MPhil

Το MPhil λειτουργεί ως καταληκτικό πτυχίο, αλλά θα σας προετοιμάσει επίσης για διδακτορική έρευνα, εισάγοντας ένα ευρύ φάσμα θεωριών και προοπτικών για την ανθρωπολογία μουσείων, την οπτική ανθρωπολογία και τη θεωρία του υλικού πολιτισμού, καθώς και πρακτικές μεθοδολογίες έρευνας στο πεδίο και στο μουσείο. Προορίζεται τόσο ως αυτόνομο πτυχίο όσο και ως ευρύτερη και βαθύτερη προετοιμασία για διδακτορική έρευνα από ό,τι είναι δυνατό με το ΠΜΣ.

Οι περίοδοι εκτός του εξαμήνου θεωρούνται ευκαιρίες για περαιτέρω ανεξάρτητη μελέτη, εδραίωση και συμπλήρωση των γνώσεων που αποκτήθηκαν κατά τη διάρκεια του προηγούμενου εξαμήνου και προετοιμασία εργασιών για εξετάσεις, καθώς και για ένα κατάλληλο διάλειμμα από τη μελέτη.

Πρώτο έτος

Το πρώτο έτος του MPhil αποτελείται από ένα δομημένο πρόγραμμα διαλέξεων, μαθημάτων και φροντιστηρίων από τον Οκτώβριο έως τον Ιούνιο. Στη συνέχεια, θα ξεκινήσετε την έρευνα για τη διατριβή MPhil κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού.

Θα πρέπει να περιμένετε να αφιερώνετε έξι έως οκτώ ώρες την εβδομάδα κατά τη διάρκεια του εξαμήνου σε επίσημα πλαίσια διδασκαλίας (διαλέξεις, ομάδες σεμιναρίων, φροντιστήρια, μαθήματα), τα οποία μπορούν να συμπληρωθούν με την παρακολούθηση των πολλών σεμιναρίων έρευνας και επισκεπτών ομιλητών που προσφέρονται.Ο υπόλοιπος χρόνος σας (δηλαδή περίπου 30 ώρες την εβδομάδα) θα πρέπει να δαπανηθεί για ανεξάρτητη μελέτη και προετοιμασία των υποβαλλόμενων εργασιών.

Το πρώτο έτος του MPhil διαρθρώνεται γύρω από τη διδασκαλία τεσσάρων εργασιών.

1. Σύγχρονα θέματα στην οπτική, υλική και μουσειακή ανθρωπολογία

2. Έγγραφο επιλογής

3. Μέθοδοι έρευνας στην οπτική, υλική και μουσειακή ανθρωπολογία

4. Θεμελιώδεις έννοιες στην οπτική, υλική και μουσειακή ανθρωπολογία

• (no subscore less than 6.0)
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςVisual, Material and Museum Anthropology, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Oxford στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 38 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Oxford

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Oxford

Το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης είναι ένα διάσημο ερευνητικό πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην Οξφόρδη της Αγγλίας και είναι το παλαιότερο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο στον κόσμο. Αποτελείται από 39 εν μέρει αυτόνομες συστατικές σχολές, έξι ιδιωτικές αίθουσες και μια ποικιλία ακαδημαϊκών τμημάτων που χωρίζονται σε τέσσερα τμήματα: Ανθρωπιστικές επιστήμες, Μαθηματικές, Φυσικές και Βιολογικές Επιστήμες, Ιατρικές Επιστήμες και Κοινωνικές Επιστήμες.

Λίστα με 389 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Oxford - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Oxford

• Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Σπουδές κινηματογράφου και κοινωνική ανθρωπολογία MA (Hons) Πανεπιστήμιο του St Andrews
Ανθρωπολογία και Γερμανικά (5 έτη) MA (Hons) Πανεπιστήμιο του Aberdeen
93% 0% 0% £21900 £20800 171 Αμπερντίν Oncampus πλήρους απασχόλησης