University of Oxford
Αειφορία, επιχειρήσεις και περιβάλλον MSc
University of Oxford - Πανεπιστήμιο του Oxford

Το MSc Sustainability, Enterprise and the Environment αντιμετωπίζει δύο διάχυτες και ανεκπλήρωτες προκλήσεις της εποχής μας: τη μετάβαση σε ένα οικονομικό μοντέλο με μηδενικές εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα και περιβαλλοντική βιωσιμότητα, ενώ ταυτόχρονα επιτρέπει τη βιώσιμη ανάπτυξη για όλους. Το μάθημα εξετάζει αυτές τις προκλήσεις μέσα από τους φακούς της χρηματοοικονομικής, της οικονομίας και των επιχειρήσεων - τόσο του δημόσιου όσο και του ιδιωτικού τομέα - ενώ παράλληλα αξιοποιεί τις περιβαλλοντικές, συστημικές και επιστήμες των δεδομένων.

Το ΠΜΣ θα εφοδιάσει τους σημερινούς και μελλοντικούς ηγέτες και τους υπεύθυνους λήψης αποφάσεων με τις αυστηρές ακαδημαϊκές γνώσεις και τις εφαρμοσμένες δεξιότητες που απαιτούνται για την κατανόηση και την επιτάχυνση της μετάβασης σε ένα περιβαλλοντικά βιώσιμο οικονομικό μοντέλο με μηδενικές εκπομπές άνθρακα.

Οι στόχοι του ΠΜΣ είναι τριπλοί:

1. Ανάπτυξη μιας κριτικής κατανόησης της φύσης, των κινητήριων δυνάμεων και της πορείας της κλιματικής αλλαγής και της οικονομικής ανάπτυξης.

2. Εξετάστε το ρόλο των επιχειρήσεων και τη σχέση τους με τις περιβαλλοντικές και αναπτυξιακές προκλήσεις σε ένα φάσμα κινδύνων, τεχνολογικών καινοτομιών, επενδυτικών ευκαιριών και πολιτικών απαντήσεων.

3. Να δώσουν τη δυνατότητα στους φοιτητές να ενσωματώσουν και να εφαρμόσουν τις διεπιστημονικές τους γνώσεις, τις προηγμένες μεθοδολογικές δεξιότητες και το δίκτυο επιστήμης-πολιτικής-επιχειρήσεων για να προωθήσουν την καινοτομία και την κλιμακούμενη πρόοδο προς το μηδενικό ισοζύγιο και τη βιώσιμη ανάπτυξη.

Τα Μαθησιακά Αποτελέσματα του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών θα εφοδιάσουν τους φοιτητές με γνώσεις, δεξιότητες και δίκτυα για να κατανοήσουν:

• τη φύση, την επιστήμη και τις προοπτικές της πρόκλησης του καθαρού μηδενικού στόχου και της βιώσιμης ανάπτυξης (NZSD)
  • το εύρος και τα όρια της καινοτομίας και οι διαφορετικοί ρόλοι των επιχειρήσεων -δημόσιων και ιδιωτικών- στις αποτελεσματικές απαντήσεις στην NZSD
  • τα δεδομένα και οι μέθοδοι που απαιτούνται για τη μέτρηση της προόδου προς την NZSD και την απόδοση του αντίκτυπου, καθώς και την κριτική εκτίμηση των δεδομένων
  • τα οικονομικά πλαίσια, μέθοδοι και εργαλεία που πρέπει να εφαρμοστούν για τη μέτρηση του προβλήματος NZSD και την επιτάχυνση της προόδου προς την κατεύθυνση αυτή
  • το ευρύ φάσμα των κοινωνικο-τεχνικών παραγόντων που μπορούν να επιταχύνουν την πρόοδο προς την ΕΑΚΤ.
  • τη θεωρία και την πρακτική της βιώσιμης χρηματοδότησης και των επενδύσεων και τον τρόπο συνεργασίας με τα ενδιαφερόμενα μέρη του τομέα
  • τις κινητήριες δυνάμεις που αναδιαμορφώνουν τις οικονομικές, κοινωνικές και περιβαλλοντικές σχέσεις
  • το πεδίο εφαρμογής των αγορών για την τόνωση της διατήρησης και των επενδύσεων.

Επιπλέον, το πρόγραμμα στοχεύει να εφοδιάσει τους αποφοίτους με μια σειρά από προσωπικές και επαγγελματικές δεξιότητες, ιδίως ηγετικές ικανότητες.

Το μάθημα απευθύνεται σε ένα ευρύ φάσμα σταδίων ζωής και σταδιοδρομίας: μόλις τελειωμένους φοιτητές, πρόσφατους απόφοιτους και επαγγελματίες στις αρχές και στα μέσα της καριέρας τους. Συνδυάζει κατευθυνόμενη διδασκαλία, αυτορυθμιζόμενη μάθηση, δομημένη δέσμευση, επίσημη αξιολόγηση και τακτική αλληλεπίδραση με επαγγελματίες.

Πυρηνικές ενότητες

• Κλιματική αλλαγή και Net Zero
  • Βιώσιμη επιχείρηση
  • Νέα περιβαλλοντική οικονομική σκέψη
  • Χώροι, υποδομές και τεχνολογία για Net Zero και βιώσιμη ανάπτυξη
  • Μέθοδοι και δεδομένα
  • Βιώσιμη χρηματοδότηση
  • Κοινωνικοτεχνικές παρεμβάσεις και βιώσιμο δίκαιο
  • Αλλαγή συστημάτων, επιχειρήσεις και καινοτομία
  • Φυσικό κεφάλαιο, αγορές και κοινωνία
  • Νερό, ανισότητες και κοινωνικές επιχειρήσεις

.

• (no subscore less than 6.0)
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςSustainability, Enterprise and the Environment, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Oxford στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 39 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Oxford

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Oxford

Το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης είναι ένα διάσημο ερευνητικό πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην Οξφόρδη της Αγγλίας και είναι το παλαιότερο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο στον κόσμο. Αποτελείται από 39 εν μέρει αυτόνομες συστατικές σχολές, έξι ιδιωτικές αίθουσες και μια ποικιλία ακαδημαϊκών τμημάτων που χωρίζονται σε τέσσερα τμήματα: Ανθρωπιστικές επιστήμες, Μαθηματικές, Φυσικές και Βιολογικές Επιστήμες, Ιατρικές Επιστήμες και Κοινωνικές Επιστήμες.

Λίστα με 389 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Oxford - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Oxford

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Περιβαλλοντικές Επιστήμες": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

Περιβαλλοντική επιστήμη MEnv Πανεπιστήμιο του Sheffield
(The University of Sheffield)
78% 0% 10% £25540 163 Σέφιλντ Oncampus πλήρους απασχόλησης
Περιβαλλοντικές επιστήμες MEnv Πανεπιστήμιο του York