University of Oxford
Σύγχρονες Σπουδές Νότιας Ασίας MSc
University of Oxford - Πανεπιστήμιο του Oxford

MPhil

Το MPhil στις Σύγχρονες Σπουδές της Νότιας Ασίας είναι ένα διδακτικό μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών διάρκειας 21 μηνών, το οποίο προσφέρεται από κοινού από τη Σχολή Παγκόσμιων και Περιφερειακών Σπουδών της Οξφόρδης και τη Σχολή Ασιατικών και Μεσανατολικών Σπουδών. Θα μελετήσετε αυτή τη σημαντική περιοχή, με την πλούσια ιστορία της και τις πολύπλοκες σημερινές κοινωνίες της, μέσω μιας εντατικής γλωσσικής ή μη γλωσσικής διαδρομής, η οποία θα καταλήξει σε μια σημαντική διπλωματική εργασία.

Το MPhil in Modern South Asian Studies είναι ένα συναρπαστικό πτυχίο που συγκεντρώνει την πλούσια τεχνογνωσία της Οξφόρδης για τη Νότια Ασία σε ένα ενιαίο πρόγραμμα. Θα αποκτήσετε πρόσβαση στη διδασκαλία και την επίβλεψη από ειδικούς σε όλα τα τμήματα των τμημάτων Κοινωνικών και Ανθρωπιστικών Επιστημών. Θα λάβετε αυστηρή εκπαίδευση σε μία από τις δύο ειδικά σχεδιασμένες ενότητες στις μεθόδους έρευνας και θα έχετε την επιλογή να αναπτύξετε την εκπαίδευση στα Χίντι, Ουρντού, Κλασικά Χίντι/Χιντάβι, Περσικά ή σε άλλες γλώσσες.

Μπορείτε να επιλέξετε να εξερευνήσετε τα κοινωνικά, οικονομικά και πολιτικά επιτεύγματα και τις προκλήσεις των σημερινών κρατών της Νότιας Ασίας, καθώς και τις σχέσεις μεταξύ των δημοκρατικών και αναπτυξιακών επιτυχιών και αποτυχιών των χωρών αυτών, ή να ασχοληθείτε ευρύτερα με τα κράτη και τις κοινωνίες της υποηπείρου τα τελευταία πεντακόσια χρόνια.

MSc

Το μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών (MSc) στις σύγχρονες σπουδές της Νότιας Ασίας είναι ένα διδακτικό μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών διάρκειας εννέα μηνών, το οποίο προσφέρεται από κοινού από τη Σχολή Παγκόσμιων και Περιφερειακών Σπουδών της Οξφόρδης (OSGA) και το Τμήμα Ασιατικών και Μεσανατολικών Σπουδών. Θα μελετήσετε αυτή τη σημαντική περιοχή, με την πλούσια ιστορία της και τις πολύπλοκες σημερινές κοινωνίες της, από διάφορες πειθαρχικές και αναλυτικές οπτικές γωνίες, με αποκορύφωμα τη διπλωματική εργασία.

Το ΠΜΣ στις Σύγχρονες Σπουδές της Νότιας Ασίας είναι ένα συναρπαστικό πτυχίο που συγκεντρώνει την πλούσια τεχνογνωσία της Οξφόρδης για τη Νότια Ασία σε ένα ενιαίο πρόγραμμα. Οι φοιτητές έχουν πρόσβαση στη διδασκαλία και την επίβλεψη από ειδικούς σε όλα τα τμήματα των κοινωνικών και ανθρωπιστικών επιστημών. Λαμβάνουν αυστηρή εκπαίδευση σε μία από τις δύο προσαρμοσμένες ενότητες στις μεθόδους έρευνας και, ανάλογα με το ωρολόγιο πρόγραμμα και τη ζήτηση, μπορούν να έχουν την ευκαιρία να χτίσουν σε Χίντι, Ουρντού, Κλασικά Χίντι/Χίνταβι, Περσικά, Γκουτζαράτι, Μπενγκάλι, Μαράθι ή άλλη γλωσσική εκπαίδευση. Οι φοιτητές μπορούν να ακολουθήσουν οποιοδήποτε συνδυασμό ενδιαφερόντων, όπως ιστορία, λογοτεχνία, γλώσσα, θρησκεία, οικονομία και διακρατικές σχέσεις.

Το ΠΜΣ στις σύγχρονες σπουδές της Νότιας Ασίας αποτελείται από πέντε μέρη: το βασικό μάθημα, ένα μάθημα ερευνητικών μεθόδων, δύο εργασίες επιλογής και τη διπλωματική εργασία. Όλοι οι φοιτητές παρακολουθούν το βασικό μάθημα, το οποίο εισάγει τη σύγχρονη Νότια Ασία σε όλους τους κλάδους. Το μάθημα, το οποίο παραδίδεται από μέλη ΔΕΠ με διάφορες ειδικότητες, διερευνά τόσο τα επιμέρους κράτη της περιοχής όσο και τις συνδέσεις και συγκρίσεις μεταξύ τους.

.

• (no subscore less than 6.0)
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςModern South Asian Studies, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Oxford στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 39 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Oxford

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Oxford

Το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης είναι ένα διάσημο ερευνητικό πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην Οξφόρδη της Αγγλίας και είναι το παλαιότερο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο στον κόσμο. Αποτελείται από 39 εν μέρει αυτόνομες συστατικές σχολές, έξι ιδιωτικές αίθουσες και μια ποικιλία ακαδημαϊκών τμημάτων που χωρίζονται σε τέσσερα τμήματα: Ανθρωπιστικές επιστήμες, Μαθηματικές, Φυσικές και Βιολογικές Επιστήμες, Ιατρικές Επιστήμες και Κοινωνικές Επιστήμες.

Λίστα με 389 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Oxford - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Oxford

• Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Σύγχρονες Σπουδές Νότιας Ασίας MSc Πανεπιστήμιο του Oxford