University of Oxford
Γλωσσολογία, Φιλολογία και Φωνητική DPhil
University of Oxford - Πανεπιστήμιο του Oxford

Το διδακτορικό δίπλωμα DPhil είναι ένα προηγμένο ερευνητικό πτυχίο για φοιτητές με προσόντα που είναι έτοιμοι να ξεκινήσουν διατριβή στον τομέα της γενικής γλωσσολογίας (συμπεριλαμβανομένης της φωνητικής αλλά όχι της εφαρμοσμένης γλωσσολογίας), της ιστορικής και συγκριτικής φιλολογίας και γλωσσολογίας ή της γλωσσολογίας μιας συγκεκριμένης γλώσσας.

Το διδακτορικό δίπλωμα στη Γλωσσολογία, Φιλολογία και Φωνητική είναι ένα πτυχίο προηγμένης έρευνας, το οποίο απονέμεται βάσει διατριβής και προφορικής εξέτασης. Η έμφαση στο DPhil δίνεται στην αυτοκατευθυνόμενη μάθηση, με καθοδήγηση από τον επιβλέποντα καθηγητή και άλλους καθηγητές. Αναμένεται να υποβάλετε τη διατριβή σας τρία ή το πολύ τέσσερα χρόνια από την ημερομηνία εισαγωγής (έξι ή το πολύ οκτώ χρόνια για τους φοιτητές μερικής φοίτησης).

Σας ενθαρρύνουμε να παρακολουθείτε και να συνεισφέρετε στο ευρύ φάσμα ερευνητικών σεμιναρίων, συνεδρίων και εργαστηρίων που διοργανώνονται από τη σχολή. Θα έχετε επίσης πρόσβαση σε εξειδικευμένα μαθήματα κατάρτισης που προσφέρονται από τη Βιβλιοθήκη Bodleian, το Κέντρο Γλωσσών και τις υπηρεσίες πληροφορικής.

Η γλωσσολογία στην Οξφόρδη είναι ένα διεπιστημονικό αντικείμενο, με τους περισσότερους τομείς της γενικής γλωσσολογίας καθώς και της ιστορικής και συγκριτικής ινδοευρωπαϊκής, ρομανικής και σλαβικής γλωσσολογίας να εκπροσωπούνται από ένα ή περισσότερα μέλη του προσωπικού.

Η τρέχουσα έρευνα εμπίπτει σε επτά κύριους τομείς:

• γλωσσολογική θεωρία (μορφολογία, σύνταξη, σημασιολογία, πραγματολογία και οι διεπαφές τους)
  • συγκριτική ινδοευρωπαϊκή φιλολογία (ιδίως ελληνική, ιταλική/λατινική, ινδοϊρανική, ανατολική, κελτική, σλαβική και τοχαρική)
  • φωνητική και φωνολογία (ιδίως διεπαφή φωνητικής/φωνολογίας, αντίληψη του λόγου, κατανόηση της γλώσσας)
  • Ρομανική φιλολογία (Κέντρο Έρευνας Ρομανικής Γλωσσολογίας, ιδίως διαχρονική μορφολογία, σύνταξη της ιταλορομανικής και φωνητική της γαλλικής)
  • Ψυχογλωσσολογία και νευρογλωσσολογία
  • αρχαία γραμματική σκέψη στην ελληνορωμαϊκή παράδοση.

Ένας φοιτητής DPhil μερικής απασχόλησης θα πρέπει να παρακολουθεί μαθήματα, σεμινάρια, συναντήσεις εποπτείας και άλλες υποχρεώσεις στην Οξφόρδη για τουλάχιστον 40 ημέρες κάθε χρόνο. Θα υπάρχει κάποια ευελιξία ως προς τις ημερομηνίες και το μοτίβο παρακολούθησης, τα οποία θα καθοριστούν κατόπιν αμοιβαίας συμφωνίας με τον επιβλέποντα καθηγητή σας. Συνήθως, η παρακολούθηση θα απαιτείται κατά τη διάρκεια του εξαμήνου σε τουλάχιστον δύο ημέρες σε τουλάχιστον δύο εξάμηνα, που θα καθοριστούν με κοινή συμφωνία με τον επιβλέποντα καθηγητή σας. Θα έχετε την ευκαιρία να προσαρμόσετε τη μελέτη μερικής απασχόλησης σε συνεργασία με τον επιβλέποντα καθηγητή σας και να συμφωνήσετε τον τρόπο παρουσίας σας.

• (no subscore less than 6.0)
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςLinguistics, Philology and Phonetics, DPhil, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Oxford στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 39 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Oxford

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Oxford

Το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης είναι ένα διάσημο ερευνητικό πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην Οξφόρδη της Αγγλίας και είναι το παλαιότερο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο στον κόσμο. Αποτελείται από 39 εν μέρει αυτόνομες συστατικές σχολές, έξι ιδιωτικές αίθουσες και μια ποικιλία ακαδημαϊκών τμημάτων που χωρίζονται σε τέσσερα τμήματα: Ανθρωπιστικές επιστήμες, Μαθηματικές, Φυσικές και Βιολογικές Επιστήμες, Ιατρικές Επιστήμες και Κοινωνικές Επιστήμες.

Λίστα με 389 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Oxford - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Oxford

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Γλωσσολογία": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Διδακτορικό δίπλωμα στην εφαρμοσμένη γλωσσολογία PhD Πανεπιστήμιο του York
(The University of York)
- - - £9450 £22200 - Γιορκ Oncampus μερική απασχόληση