University of Oxford
Ισλαμικές Σπουδές και Ιστορία MSt
University of Oxford - Πανεπιστήμιο του Oxford

MSt

Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών στις Ισλαμικές Σπουδές και την Ιστορία είναι ένα ετήσιο πτυχίο για φοιτητές που διαθέτουν ήδη ουσιαστικές γνώσεις στον τομέα και είναι σε θέση, χωρίς περαιτέρω γλωσσική κατάρτιση, να εργαστούν με πρωτογενείς πηγές της προ-νεωτερικής αραβικής, περσικής και τουρκικής γλώσσας ανάλογα με τα ιδιαίτερα ερευνητικά τους ενδιαφέροντα.

Το μάθημα επικεντρώνεται στην πολιτική, κοινωνική και πνευματική ιστορία των κεντρικών ισλαμικών χωρών (Αίγυπτος, Γόνιμη Ημισέληνος, Αραβική Χερσόνησος, Ιράν, Κεντρική Ασία και Ανατολία) μέχρι το 1800 περίπου. Το μάθημα χαρακτηρίζεται από μεγάλη έμφαση στην έρευνα που βασίζεται σε πρωτογενείς πηγές, καθιστώντας το έτσι μια πολύ καλή πύλη εισόδου για μεταγενέστερες διδακτορικές σπουδές. Θα διαθέτετε ήδη ουσιαστικές γενικές γνώσεις σχετικά με τις ισλαμικές ή μεσανατολικές σπουδές και την ιστορία.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε εξειδικευμένα μαθήματα και να αναλάβετε ανεξάρτητη έρευνα υπό την επίβλεψη ενός μέλους ΔΕΠ. Θα λάβετε εξειδικευμένη διδασκαλία σε δύο μαθήματα επιλογής, τα οποία διδάσκονται κατά τη διάρκεια των δύο πρώτων εξαμήνων, ενώ παράλληλα θα εργάζεστε σε μια διατριβή (ή σε δύο εκτεταμένες ερευνητικές εργασίες) υπό την επίβλεψη κατάλληλου μέλους της σχολής. Τα διαθέσιμα μαθήματα επιλογής μπορεί να ποικίλλουν από έτος σε έτος, αλλά τα θέματα που διδάσκονται συχνά περιλαμβάνουν:

• το Κοράνι και η κορανική ερμηνεία
  • χαντίθ
  • Ισλαμικός νόμος
  • ο σουφισμός
  • Ισλαμική θεολογία
  • Αραβική φιλοσοφία
  • μεσαιωνική ισλαμική ιστορία
  • Ισλαμική τέχνη και αρχιτεκτονική

Στο παρελθόν οι φοιτητές έχουν επίσης επιλέξει την αραβική και την περσική λογοτεχνία. Οι εργασίες επιλογής περιλαμβάνουν συνήθως μια εβδομαδιαία συνάντηση δύο ωρών που αφιερώνεται στην ανάγνωση και τις πρωτογενείς πηγές, τις παρουσιάσεις των φοιτητών, τις άτυπες διαλέξεις και τη συζήτηση των δοκιμίων των φοιτητών. Οι φοιτητές ξοδεύουν σημαντικό χρόνο για την προετοιμασία αυτών των συναντήσεων, μελετώντας πρωτογενή κείμενα, διαβάζοντας δευτερογενή βιβλιογραφία και γράφοντας δοκίμια.

Μια εισαγωγική συνάντηση προγραμματίζεται συνήθως για τους νέους φοιτητές κατά την τελευταία εβδομάδα του εξαμήνου Michaelmas, δηλαδή την εβδομάδα πριν από την έναρξη του πλήρους εξαμήνου.

MPhil

Το MPhil στις Ισλαμικές Σπουδές και Ιστορία είναι ένα διετές πρόγραμμα σπουδών που απευθύνεται κυρίως σε φοιτητές που επιθυμούν μια εντατική εισαγωγή στην ισλαμική ιστορία και σκέψη κατά την προνεωτερική περίοδο. Το μάθημα αποτελεί εξαιρετική προετοιμασία για τις μετέπειτα διδακτορικές σπουδές.

Το μάθημα επικεντρώνεται στην πολιτική, κοινωνική και πνευματική ιστορία των κεντρικών ισλαμικών χωρών (Αίγυπτος, Εύφορη Ημισέληνος, Αραβική Χερσόνησος, Ιράν, Κεντρική Ασία και Ανατολία) μέχρι το 1800 περίπου, και διαφέρει από τα αντίστοιχα μαθήματα MPhil άλλων πανεπιστημίων ως προς τη σημασία που δίνει στη διδασκαλία της γλώσσας της κλασικής αραβικής, περσικής και τουρκικής γλώσσας και στη μελέτη πρωτογενών πηγών.

Εάν είστε ήδη σε θέση να διεξάγετε έρευνα σε μία από αυτές τις γλώσσες, θα σας ενθαρρύνουμε να ασχοληθείτε με μία δεύτερη. Η διδασκαλία και η επίβλεψη πραγματοποιείται από διάφορα μέλη του διδακτικού προσωπικού της σχολής.

.

• (no subscore less than 6.0)
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςIslamic Studies and History, MSt, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Oxford στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 39 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Oxford

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Oxford

Το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης είναι ένα διάσημο ερευνητικό πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην Οξφόρδη της Αγγλίας και είναι το παλαιότερο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο στον κόσμο. Αποτελείται από 39 εν μέρει αυτόνομες συστατικές σχολές, έξι ιδιωτικές αίθουσες και μια ποικιλία ακαδημαϊκών τμημάτων που χωρίζονται σε τέσσερα τμήματα: Ανθρωπιστικές επιστήμες, Μαθηματικές, Φυσικές και Βιολογικές Επιστήμες, Ιατρικές Επιστήμες και Κοινωνικές Επιστήμες.

Λίστα με 389 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Oxford - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Oxford

• Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Αραβικές και ισλαμικές σπουδές MArabic Πανεπιστήμιο του Exeter
(University of Exeter)
- - - £23700 - Έξετερ Oncampus πλήρους απασχόλησης