University of Oxford
Ιστορία της τέχνης και του οπτικού πολιτισμού MSt
University of Oxford - Πανεπιστήμιο του Oxford

Αυτό το εννεάμηνο πρόγραμμα προσφέρει έναν μοναδικό συνδυασμό μεθοδολογικού βάθους και πρόσβασης σε εξαιρετικές πρωτογενείς πηγές για τους φοιτητές που επιθυμούν να αναπτύξουν και να διευρύνουν την κατανόησή τους για το πώς τα οπτικά στυλ σε διαφορετικές εποχές και σε διαφορετικούς τόπους μπορούν να κατανοηθούν σε σχέση με τις αισθητικές, πνευματικές και κοινωνικές πτυχές διαφόρων πολιτισμών.

Αυτό το μάθημα βασίζεται στα καθιερωμένα πλεονεκτήματα του κλάδου της ιστορίας της τέχνης στην τυπική, εικονογραφική και πλαισιακή ανάλυση στο Τμήμα Ιστορίας της Τέχνης της Σχολής Ιστορίας και τα συνδέει με μια αυστηρή προσέγγιση σε ζητήματα θεωρίας και μεθόδου.

Το μάθημα θα σας εκθέσει στους τρόπους με τους οποίους τα θέματα της οπτικής ιστορίας επαναπροσδιορίζονται σε ευρεία βάση για να συμπεριλάβουν ένα πολύ ευρύτερο φάσμα αντικειμένων και οπτικών μέσων, συμπεριλαμβανομένων εικόνων και αντικειμένων που παράγονται σε πλαίσια που κυμαίνονται από το επιστημονικό έως το λαϊκό.

Η διδασκαλία περιλαμβάνει:

μια υποχρεωτική εργασία μεθοδολογίας, Issues in Art History, η οποία διδάσκεται σε μια σειρά σεμιναρίων κατά τη διάρκεια των εξαμήνων Michaelmas και Hilary. Υπάρχει επίσης μια σχετική σειρά διαλέξεων, εργαστήρια για την επαγγελματική πρακτική και συνεδρίες χειρισμού αντικειμένων στις συλλογές της Οξφόρδης.

μία εργασία επιλογής, η οποία συνήθως διδάσκεται σε μικρές τάξεις κατά τη διάρκεια των εξαμήνων Michaelmas και Hilary.

Πλήρεις λεπτομέρειες για τα βασικά και τα προαιρετικά μαθήματα είναι διαθέσιμες στην ιστοσελίδα του μαθήματος στον ιστότοπο του τμήματος (βλ. την ενότητα Περαιτέρω πληροφορίες και ερωτήσεις για περισσότερες λεπτομέρειες).

Θα γράψετε επίσης μια διπλωματική εργασία έως 15.000 λέξεων, η οποία θα υποβληθεί στο τρίμηνο του Τριμήνου (βλ. την ενότητα Αξιολόγηση παρακάτω για περισσότερες λεπτομέρειες).

Αναμένεται ότι περίπου το 25% του χρόνου ενός φοιτητή θα δαπανάται για αυτοκατευθυνόμενη έρευνα και μελέτη.

Παράδειγμα εγγράφων επιλογής

Ορισμένα από τα έγγραφα επιλογής δεν θα είναι διαθέσιμα κάθε χρόνο και ενδέχεται να προστεθούν νέα.

Οι υποψήφιοι φοιτητές θα πρέπει να ενημερωθούν για τη διαθεσιμότητα συγκεκριμένων μαθημάτων κατά τη διαδικασία υποβολής αίτησης, επισκεπτόμενοι την ιστοσελίδα του μαθήματος στον ιστότοπο του τμήματος (βλ. την ενότητα Περαιτέρω πληροφορίες και ερωτήσεις για περισσότερες λεπτομέρειες).

Για παράδειγμα, τα έγγραφα επιλογών για τους φοιτητές που εγγράφονται το ακαδημαϊκό έτος 2021-22 ήταν:

• Η πολιτική του μοντερνισμού: Τέχνη στη Γαλλία, 1880-1914
  • Από το γοτθικό στην Αναγέννηση; Η αναδιαμόρφωση της αρχιτεκτονικής στην Ευρώπη και πέρα από αυτήν
  • Ιστορίες της φωτογραφίας
  • Παγκόσμιες προοπτικές της αμερικανικής τέχνης: Latinx Art and Activism

• (no subscore less than 6.0)
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςHistory of Art and Visual Culture, MSt, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Oxford στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 39 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Oxford

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Oxford

Το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης είναι ένα διάσημο ερευνητικό πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην Οξφόρδη της Αγγλίας και είναι το παλαιότερο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο στον κόσμο. Αποτελείται από 39 εν μέρει αυτόνομες συστατικές σχολές, έξι ιδιωτικές αίθουσες και μια ποικιλία ακαδημαϊκών τμημάτων που χωρίζονται σε τέσσερα τμήματα: Ανθρωπιστικές επιστήμες, Μαθηματικές, Φυσικές και Βιολογικές Επιστήμες, Ιατρικές Επιστήμες και Κοινωνικές Επιστήμες.

Λίστα με 389 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Oxford - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Oxford

• Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Ιστορία της Τέχνης και Αρχιτεκτονική Ιστορία MA (Hons) Πανεπιστήμιο του Edinburgh
61% 4% 0% £26500 159 Εδιμβούργο Oncampus πλήρους απασχόλησης
Ιστορία της Τέχνης και ισπανικές και λατινοαμερικανικές σπουδές (5 έτη) MA (Hons) Πανεπιστήμιο του Aberdeen