University of Oxford
Evidence Based Health Care MSc
University of Oxford - Πανεπιστήμιο του Oxford

Το ΠΜΣ στη Φροντίδα Υγείας με βάση την Τεκμηρίωση έχει σχεδιαστεί για να βοηθήσει τους επαγγελματίες υγείας να βασίζουν τις κλινικές αποφάσεις και τις αποφάσεις διαχείρισης της υγείας σε έγκυρα, αξιόπιστα και συναφή στοιχεία.

Το MSc in Evidence-Based Health Care θα σας δώσει τη δυνατότητα να συνδυάσετε τα καλύτερα διαθέσιμα ερευνητικά στοιχεία με την κλινική σας εμπειρία και τις αξίες των ασθενών, ώστε να λαμβάνετε καλύτερα τεκμηριωμένες αποφάσεις στον τομέα της υγειονομικής περίθαλψης. Το πρόγραμμα μπορεί να πραγματοποιηθεί με μερική απασχόληση παράλληλα με τις επαγγελματικές υποχρεώσεις, γενικά σε διάστημα δύο έως τεσσάρων ετών.

Πρόκειται για ένα κοινό πρόγραμμα μεταξύ του Τμήματος Επιστημών Υγείας Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας του Nuffield και του Τμήματος Συνεχιζόμενης Εκπαίδευσης. Το πρόγραμμα συνεργάζεται με το φημισμένο Κέντρο Ιατρικής Βασισμένης σε Στοιχεία στην Οξφόρδη.

Αυτό το πρόγραμμα διαθέτει καθηγητές και συντελεστές που είναι διεθνώς αναγνωρισμένοι ηγέτες στον τομέα της τεκμηριωμένης πρακτικής και διδασκαλίας. Η ευέλικτη δομή του μαθήματος έχει σχεδιαστεί έτσι ώστε να ταιριάζει με τη δομή της εξειδικευμένης κατάρτισης και να εξυπηρετεί τις επιλογές των σπουδαστών.

Οι στόχοι του μαθήματος είναι να:

• να ενσωματώνουν και να συνθέτουν διαφορετικά είδη πληροφοριών, από διαφορετικές πηγές, κατά τη λήψη αποφάσεων τόσο για μεμονωμένους ασθενείς όσο και για πολιτικές υγείας σε ένα ευρύ φάσμα καταστάσεων
  • να εργάζονται με άνεση σε καταστάσεις αβεβαιότητας και να προβαίνουν σε ορθές κρίσεις ελλείψει οριστικών στοιχείων
  • να κατανοούν πώς να συνεργάζονται με συναδέλφους για τη λήψη τεκμηριωμένων αποφάσεων βάσει στοιχείων και να λειτουργούν αποτελεσματικά σε διάφορους ομαδικούς ρόλους
  • να κατανοούν, να εφαρμόζουν και να αξιολογούν τη διαδικασία μετατροπής της γνώσης σε δράση στο πλαίσιο ενός συστήματος υγειονομικής περίθαλψης
  • να παρουσιάζουν και να επικοινωνούν με σαφήνεια πληροφορίες σχετικά με ερευνητικά στοιχεία και πρακτικές που βασίζονται σε αποδείξεις σε γραπτή, ηλεκτρονική και προφορική μορφή σε διάφορα ακροατήρια.
  • να είναι σε θέση να συντάσσουν ένα αξιόπιστο ερευνητικό πρωτόκολλο, για μια ποικιλία διαφορετικών τύπων ερευνητικών ερωτημάτων, σε μορφή που να μπορεί να υποβληθεί ως αίτηση για ερευνητική χρηματοδότηση.
  • να είναι σε θέση να διαδραματίζουν ηγετικό ρόλο στη διεξαγωγή και παρουσίαση της έρευνας σύμφωνα με την ορθή κλινική πρακτική.

Δομή του μαθήματος

Το MSc in Evidence-Based Health Care είναι πρόγραμμα μερικής φοίτησης. Υπάρχουν δύο υποχρεωτικά μαθήματα, τέσσερα μαθήματα επιλογής και μια διπλωματική εργασία.

Θα παρακολουθήσετε τις ακόλουθες δύο υποχρεωτικές ενότητες:

• Πρακτική της τεκμηριωμένης υγειονομικής περίθαλψης
  • Εισαγωγή στο σχεδιασμό μελετών και ερευνητικών μεθόδων

Στη συνέχεια, θα επιλέξετε επιπλέον τέσσερις ενότητες από τις ακόλουθες διαθέσιμες επιλογές:

• Διαχείριση κλινικών δοκιμών
  • Μικτές μέθοδοι στην έρευνα για την υγεία
  • Γνώση σε δράση
  • Διάγνωση και έλεγχος με βάση την τεκμηρίωση
  • Εισαγωγή στη στατιστική για την έρευνα στον τομέα της υγειονομικής περίθαλψης
  • Συστηματικές ανασκοπήσεις
  • Τυχαιοποιημένες ελεγχόμενες δοκιμές
  • Ποιοτικές ερευνητικές μέθοδοι
  • Βασικές ιατρικές στατιστικές
  • Ιστορία και φιλοσοφία της τεκμηριωμένης υγειονομικής περίθαλψης
  • Διδασκαλία της πρακτικής βασισμένης στην τεκμηρίωση
  • Ρεαλιστικές ανασκοπήσεις και ρεαλιστική αξιολόγηση
  • Σύνθετες ανασκοπήσεις
  • Μετα-ανάλυση
  • Στατιστική για κλινικές δοκιμές
  • Επιδημιολογία μεγάλων δεδομένων

Η πλειοψηφία των ενοτήτων διαρκεί είτε οκτώ, είτε δεκαπέντε εβδομάδες μαθησιακού κύκλου. Οι περισσότερες ενότητες διεξάγονται είτε πλήρως διαδικτυακά είτε σε μικτή μορφή, ωστόσο, ορισμένες ενότητες διεξάγονται μόνο σε μικτή μορφή που περιλαμβάνει πενθήμερη παρουσία στην Οξφόρδη, ενώ ορισμένες διεξάγονται μόνο εξ ολοκλήρου διαδικτυακά. Σε κάθε δεδομένο έτος, μπορεί να μην είναι διαθέσιμες όλες οι μορφές διεξαγωγής μιας ενότητας.

.

• (no subscore less than 6.0)
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςEvidence Based Health Care, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Oxford στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 39 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Oxford

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Oxford

Το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης είναι ένα διάσημο ερευνητικό πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην Οξφόρδη της Αγγλίας και είναι το παλαιότερο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο στον κόσμο. Αποτελείται από 39 εν μέρει αυτόνομες συστατικές σχολές, έξι ιδιωτικές αίθουσες και μια ποικιλία ακαδημαϊκών τμημάτων που χωρίζονται σε τέσσερα τμήματα: Ανθρωπιστικές επιστήμες, Μαθηματικές, Φυσικές και Βιολογικές Επιστήμες, Ιατρικές Επιστήμες και Κοινωνικές Επιστήμες.

Λίστα με 389 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Oxford - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Oxford

• Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Υγεία και κοινωνική φροντίδα MSc Πανεπιστήμιο του Huddersfield
(University of Huddersfield)
- - - £16500 - Χάντερσφιλντ Oncampus πλήρους απασχόλησης