University of Oxford
Περιβαλλοντική αλλαγή και διαχείριση MSc
University of Oxford - Πανεπιστήμιο του Oxford

Αυτό το πρόγραμμα MSc/MPhil έχει ως στόχο να σας δώσει μια ευρεία εκτίμηση των κύριων διαδικασιών περιβαλλοντικής αλλαγής και των ανθρώπων και των θεσμών που εμπλέκονται στη διαχείριση του περιβάλλοντος. Το μάθημα επιδιώκει να παράγει περιβαλλοντικούς ηγέτες που είναι διεπιστημονικοί και αναλυτικοί στην προσέγγισή τους σε περιβαλλοντικά θέματα, και ικανοί και συνειδητοποιημένοι φορείς λήψης αποφάσεων.

Το MPhil είναι διετές πρόγραμμα σπουδών. Το δεύτερο έτος είναι αφιερωμένο στην έρευνα και τη συγγραφή μιας διατριβής (είτε ως ενιαία μονογραφία είτε ως δύο ακαδημαϊκές εργασίες). Κατά το πρώτο έτος, θα παρακολουθήσετε τα μαθήματα που σχετίζονται με το ΠΜΣ στην Περιβαλλοντική Αλλαγή και Διαχείριση.

Αυτό το μάθημα έχει τρεις πρωταρχικούς στόχους, να:

• να εξετάζουν τη φύση, τα αίτια και τις επιπτώσεις των κυριότερων τύπων περιβαλλοντικών αλλαγών. Πώς λειτουργούν και αλληλεπιδρούν αυτές οι αλλαγές σε παγκόσμια, περιφερειακή και τοπική κλίμακα; Πώς σχετίζονται με κρίσιμα κοινωνικά και οικολογικά συστήματα;
  • να εξετάσουν τα οικονομικά, νομικά, πολιτιστικά και ηθικά θεμέλια της περιβαλλοντικής ευθύνης και των συστημικών λύσεων, συμπεριλαμβανομένων του μετριασμού, της προσαρμογής, της αποκατάστασης, της ενισχυμένης διαχείρισης των πόρων και άλλων βιώσιμων απαντήσεων στην περιβαλλοντική αλλαγή σε διαφορετικές κλίμακες και σε διαφορετικά οργανωτικά πλαίσια
  • να ενδυναμώσουν τους περιβαλλοντικούς ηγέτες ώστε να αντιμετωπίσουν τα πιο πιεστικά περιβαλλοντικά προβλήματα του κόσμου μέσω της κατανόησης και της κατάρτισης στις βασικές αναλυτικές και πρακτικές δεξιότητες και στην ευρεία εκτίμηση των γήινων συστημάτων και κοινωνιών σε σχέση με την περιβαλλοντική αλλαγή.

Δομή του μαθήματος

Οι στόχοι αξιολογούνται μέσω τριών θεμάτων: Κατανόηση της περιβαλλοντικής αλλαγής- Ανταπόκριση στην περιβαλλοντική αλλαγή, που παρέχονται μέσω οκτώ ενοτήτων: Το γήινο σύστημα- Παγκόσμια αλλαγή και βιόσφαιρα- Ανθρώπινες διαστάσεις της περιβαλλοντικής αλλαγής- Νέα περιβαλλοντική οικονομική σκέψη- Ενεργειακά συστήματα και μετριασμός της κλιματικής αλλαγής- Αειφόρες απαντήσεις στην περιβαλλοντική αλλαγή- Διαχείριση της ανθρωπόκαινου- και Ερευνητικές δεξιότητες.

Η διδασκαλία πραγματοποιείται μέσω διαλέξεων, σεμιναρίων, εργαστηρίων και μαθημάτων πεδίου, τα οποία παρέχουν σε βάθος διερεύνηση βασικών θεμάτων. Τα μαθήματα επιλογής προσφέρουν ένα περιβάλλον διδασκαλίας και συζήτησης σε μικρότερες ομάδες, βασισμένο σε μια σειρά από σύγχρονα ερευνητικά θέματα που αντικατοπτρίζουν τα ειδικά ενδιαφέροντα των βασικών μελών ΔΕΠ, του ερευνητικού προσωπικού και των επισκεπτών επιστημόνων. Στόχος της διδασκαλίας είναι η προώθηση της γνώσης, της κριτικής σκέψης, της συζήτησης και του διαλόγου σε ένα ολοκληρωμένο πλαίσιο, καθώς και ο εντοπισμός και η διερεύνηση της θεωρίας, των μεθόδων και της πρακτικής σε έναν ακαδημαϊκό χώρο που ενθαρρύνει τη συνεργασία και τον κριτικό διάλογο. Θα έχετε περίπου δέκα ώρες εβδομαδιαίας διδασκαλίας βασικών ενοτήτων και μαθημάτων επιλογής κατά τη διάρκεια του εξαμήνου, με πρόσθετη υποστηριζόμενη μάθηση σε περιστασιακές εκδρομές.

Επιπλέον, θα πρέπει να αναλάβετε σημαντική αυτοκατευθυνόμενη μάθηση για να προωθήσετε και να εμβαθύνετε τις γνώσεις σας σχετικά με το υλικό που παρουσιάζεται κατά τη διάρκεια του μαθήματος. Θα εκπονήσετε επίσης μια διπλωματική εργασία με την υποστήριξη ενός ειδικού επιβλέποντα. Θα αναπτύξετε τις ιδέες σας για τη διπλωματική εργασία κατά τη διάρκεια των δύο πρώτων εξαμήνων και θα αναλάβετε το μεγαλύτερο μέρος της εργασίας κατά το τελευταίο εξάμηνο και τους καλοκαιρινούς μήνες.

Οι εργασίες πεδίου και οι εξωτερικές επισκέψεις αποτελούν σημαντικό μέρος του προγράμματος διδασκαλίας και, ενδεικτικά, περιλαμβάνουν σήμερα παράκτιες και θαλάσσιες περιοχές περιβαλλοντικών αλλαγών, τοπικά δάση, το Εθνικό Πάρκο Lake District, το Κέντρο Εναλλακτικών Τεχνολογιών (τεχνολογίες ανανεώσιμων πηγών ενέργειας και βιωσιμότητας). Όλες οι επισκέψεις στο πεδίο υπόκεινται σε αλλαγές.

.

• (no subscore less than 6.0)
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςEnvironmental Change and Management, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Oxford στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 39 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Oxford

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Oxford

Το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης είναι ένα διάσημο ερευνητικό πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην Οξφόρδη της Αγγλίας και είναι το παλαιότερο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο στον κόσμο. Αποτελείται από 39 εν μέρει αυτόνομες συστατικές σχολές, έξι ιδιωτικές αίθουσες και μια ποικιλία ακαδημαϊκών τμημάτων που χωρίζονται σε τέσσερα τμήματα: Ανθρωπιστικές επιστήμες, Μαθηματικές, Φυσικές και Βιολογικές Επιστήμες, Ιατρικές Επιστήμες και Κοινωνικές Επιστήμες.

Λίστα με 389 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Oxford - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Oxford

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Περιβαλλοντικές Επιστήμες": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Περιβαλλοντική επιστήμη MEnv Πανεπιστήμιο του Sheffield
(The University of Sheffield)
78% 0% 10% £25540 163 Σέφιλντ Oncampus πλήρους απασχόλησης