University of Oxford
Εκπαίδευση (Παιδική ανάπτυξη και εκπαίδευση) MSc
University of Oxford - Πανεπιστήμιο του Oxford

Το ΠΜΣ Εκπαίδευση (Ανάπτυξη και Εκπαίδευση του Παιδιού) στοχεύει στην προώθηση της κριτικής κατανόησης των θεωριών και της έρευνας σχετικά με την ανάπτυξη του παιδιού και τη σημασία τους για το σχεδιασμό και την αξιολόγηση εκπαιδευτικών προγραμμάτων και πολιτικών σε διάφορα πλαίσια. Στόχος του είναι επίσης να προωθήσει την κριτική κατανόηση των σημερινών προκλήσεων για μια παγκόσμια και χωρίς αποκλεισμούς επιστήμη της παιδικής ανάπτυξης.

Πρόκειται για μεταπτυχιακό πρόγραμμα πλήρους φοίτησης διάρκειας ενός έτους. Θα συμμετάσχετε σε διαλέξεις, σεμινάρια και εργαστήρια. Θα ολοκληρώσετε επίσης είτε εργασίες πεδίου είτε θα διεξάγετε ανάλυση δευτερογενών δεδομένων για τη μεταπτυχιακή σας διατριβή. Θα επιλέξετε ένα θέμα για το μεταπτυχιακό σας έργο σε συζητήσεις με τον επιβλέποντα καθηγητή σας. Μαζί, το μάθημα θα σας προσφέρει ευκαιρίες να εμβαθύνετε την κατανόηση των θεωριών παιδικής ανάπτυξης και τη σημασία τους για τη λήψη αποφάσεων σχετικά με την εκπαίδευση και την ευημερία των παιδιών.

Το μάθημα είναι δομημένο με δύο εργασίες που επικεντρώνονται στα επιστημονικά θεμέλια της παιδικής ανάπτυξης και εκπαίδευσης (Θεμελιώδης μάθηση και ευημερία και Γνωστική ανάπτυξη και εκπαιδευτικό επίπεδο). Δύο ακόμη εργασίες στο πρώτο εξάμηνο στοχεύουν στην ανάπτυξη των ερευνητικών δεξιοτήτων των φοιτητών (Foundations of Educational Research 1: Concepts and Design και Introduction to Quantitative Research). Στο δεύτερο εξάμηνο, οι φοιτητές παρακολουθούν ένα υποχρεωτικό μάθημα (Γνωστική ανάπτυξη και εκπαιδευτικό επίτευγμα) και επιλέγουν δύο άλλες επιλογές από μια επιλογή μαθημάτων με επίκεντρο τον επιστημονικό τομέα που θα επιβεβαιωθεί στην αρχή του μαθήματος (μερικά παραδείγματα περιλαμβάνουν: Βασικές αρχές της αξιολόγησης του παιδιού, Η εφαρμογή των δικαιωμάτων των παιδιών, Κριτική ψηφιακή καινοτομία, Εκπαίδευση, διαδίκτυο και κοινωνία, Παγκόσμια τριτοβάθμια εκπαίδευση, Προοπτικές και συζητήσεις στην ποιοτική έρευνα, Ενδιάμεση ποσοτική έρευνα, Έρευνα με τον Νότο: Decolonizing communication practices in education research). Ορισμένοι φοιτητές μπορεί να επιλέξουν να παρακολουθήσουν πρόσθετα μαθήματα επιλογής, αλλά αυτά δεν αξιολογούνται επίσημα. Επιπλέον, θα ολοκληρώσετε είτε εργασίες πεδίου είτε θα διεξάγετε ανάλυση δευτερογενών δεδομένων για τη μεταπτυχιακή σας διατριβή. Θα επιλέξετε το μεταπτυχιακό σας έργο σε συζητήσεις με τον επιβλέποντα καθηγητή σας.

Κατά τη διάρκεια του μαθήματος, θα συμμετέχετε σε διαλέξεις, σεμινάρια και εργαστήρια. Η διδασκαλία περιλαμβάνει ένα συνδυασμό διδασκαλίας από τον καθηγητή και τους φοιτητές, συμπεριλαμβανομένων ομαδικών δραστηριοτήτων και παρουσιάσεων των φοιτητών. Θα επωφεληθείτε από την εμπειρογνωμοσύνη που διατίθεται μέσω του κόμβου ποσοτικών μεθόδων και του κόμβου ποιοτικών μεθόδων στο Τμήμα Εκπαίδευσης. Θα επωφεληθείτε επίσης από την πρόσβαση σε σεμινάρια στο ευρύτερο πανεπιστήμιο.

Σας ενθαρρύνουμε να εξερευνήσετε τον ιστότοπο του τμήματος και να ενημερωθείτε για την έρευνα που διεξάγεται από την ομάδα μαθημάτων και την ερευνητική ομάδα "Ανάπτυξη και μάθηση των παιδιών".

• (no subscore less than 6.0)
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςEducation (Child Development and Education), MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Oxford στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 39 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Oxford

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Oxford

Το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης είναι ένα διάσημο ερευνητικό πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην Οξφόρδη της Αγγλίας και είναι το παλαιότερο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο στον κόσμο. Αποτελείται από 39 εν μέρει αυτόνομες συστατικές σχολές, έξι ιδιωτικές αίθουσες και μια ποικιλία ακαδημαϊκών τμημάτων που χωρίζονται σε τέσσερα τμήματα: Ανθρωπιστικές επιστήμες, Μαθηματικές, Φυσικές και Βιολογικές Επιστήμες, Ιατρικές Επιστήμες και Κοινωνικές Επιστήμες.

Λίστα με 389 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Oxford - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Oxford

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Σπουδές Εκπαίδευσης": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Μάθηση σε κοινότητες MA (Hons) Πανεπιστήμιο του Edinburgh
- - - £26500 - Εδιμβούργο Oncampus πλήρους απασχόλησης
Εκπαίδευση MA (Hons) Πανεπιστήμιο του Dundee