University of Oxford
Γνωστική και εξελικτική ανθρωπολογία MSc
University of Oxford - Πανεπιστήμιο του Oxford

Οι πληροφορίες που παρέχονται σε αυτή τη σελίδα ήταν σωστές κατά τη στιγμή της δημοσίευσης (Οκτώβριος/Νοέμβριος 2021).<MS&&> Για πλήρεις και ενημερωμένες πληροφορίες σχετικά με αυτό το μάθημα, παρακαλούμε επισκεφθείτε τη σχετική σελίδα του μαθήματος του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης μέσω <MW&&>www.graduate.ox.ac.uk/ucas</MW&&&>

Η Σχολή Ανθρωπολογίας και Μουσειακής Εθνογραφίας του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης προσφέρει ένα μονοετές μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών στη Γνωστική και Εξελικτική Ανθρωπολογία</MS&&>. Το πρόγραμμα σπουδών διερευνά την εξέλιξη και τη συμπεριφορά του ανθρώπου και των πρωτευόντων θηλαστικών, συνδυάζοντας παλαιοανθρωπολογικές, ψυχολογικές, αναπτυξιακές και διαπολιτισμικές προσεγγίσεις.

Ως είδος, οι άνθρωποι διαθέτουν αξιοσημείωτες ικανότητες πολιτισμού και κοινωνικότητας, οι οποίες αντικατοπτρίζονται στις τεχνολογίες που χρησιμοποιούμε και μοιραζόμαστε, στους τρόπους με τους οποίους σκεφτόμαστε και μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλον και στις κοινωνικές ομάδες που σχηματίζουμε και στις οποίες ζούμε. Ποια είναι τα εξελικτικά θεμέλια αυτών των χαρακτηριστικών; Είναι οι άνθρωποι τόσο μοναδικοί όσο πιστεύουμε- τι είναι αυτό στην εξέλιξή μας που μας διαφοροποιεί από τα άλλα πρωτεύοντα θηλαστικά; Πώς θα μπορούσε η κατανόηση της ανθρώπινης εξέλιξης να βοηθήσει στην αντιμετώπιση των πιεστικών σύγχρονων προκλήσεων που αντιμετωπίζουν τα άτομα και οι κοινωνίες;

Το ΠΜΣ στη Γνωστική και Εξελικτική Ανθρωπολογία διερευνά την τρέχουσα κατάσταση της σκέψης πάνω σε αυτά τα ζητήματα, συγκεντρώνοντας τις σχετικές εξελίξεις από ένα ευρύ φάσμα ερευνητικών πεδίων των εξελικτικών, βιολογικών, ψυχολογικών και κοινωνικών επιστημών, όπως η εξελικτική βιολογία, η οικολογία της ανθρώπινης συμπεριφοράς, η παλαιοανθρωπολογία, η πρωτευματολογία, η ψυχολογία και η πολιτισμική εξέλιξη.

Δομή μαθημάτων Κατά τη διάρκεια του πρώτου εξαμήνου θα παρακολουθήσετε ένα μάθημα για τη διερεύνηση της βιολογικής εξέλιξης και της νόησης και ένα μάθημα για τις ποσοτικές μεθόδους (συμπεριλαμβανομένης της στατιστικής και του ερευνητικού σχεδιασμού). Στο δεύτερο εξάμηνο θα παρακολουθήσετε ένα μάθημα σχετικά με την εξέλιξη της ανθρώπινης συμπεριφοράς, συμπεριλαμβανομένων βιολογικών, γνωστικών, ψυχολογικών και συγκριτικών προοπτικών, καθώς και το μάθημα "Νους και πολιτισμός", το οποίο εξετάζει πώς οι ανθρώπινες εννοιολογικές δομές ενημερώνουν και περιορίζουν την πολιτιστική έκφραση.

Το πτυχίο αποτελεί αυτοτελές πρόγραμμα σπουδών, καθώς και πτυχίο ερευνητικής κατάρτισης για όσους επιθυμούν να συνεχίσουν τη διδακτορική έρευνα.

Η Σχολή Ανθρωπολογίας και Μουσειακής Εθνογραφίας θεωρεί ότι τα πτυχία πλήρους φοίτησης απαιτούν σπουδές πλήρους απασχόλησης (δηλαδή ισοδύναμες με την τυπική απασχόληση, περίπου 40 ώρες την εβδομάδα, καθ' όλη τη διάρκεια του έτους). Οι μεταπτυχιακοί φοιτητές θα πρέπει να αναμένουν να αφιερώνουν έξι έως οκτώ ώρες την εβδομάδα κατά τη διάρκεια του εξαμήνου σε επίσημα πλαίσια διδασκαλίας (ομάδες σεμιναρίων, φροντιστήρια, μαθήματα), τα οποία μπορούν να συμπληρωθούν με την παρακολούθηση των πολλών προσφερόμενων σεμιναρίων έρευνας και επισκεπτών ομιλητών- ο υπόλοιπος χρόνος τους (δηλαδή περίπου 30 ώρες την εβδομάδα) θα πρέπει να δαπανάται για ανεξάρτητη μελέτη και προετοιμασία των υποβαλλόμενων εργασιών. Οι περίοδοι εκτός του ωραρίου θεωρούνται ευκαιρίες για περαιτέρω ανεξάρτητη μελέτη, για την εδραίωση και τη συμπλήρωση των γνώσεων που αποκτήθηκαν κατά τη διάρκεια του προηγούμενου εξαμήνου και για την προετοιμασία εργασιών για εξέταση, καθώς και για ένα κατάλληλο διάλειμμα από τη μελέτη.

• (no subscore less than 6.0)
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςCognitive and Evolutionary Anthropology, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Oxford στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 39 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Oxford

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Oxford

Το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης είναι ένα διάσημο ερευνητικό πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην Οξφόρδη της Αγγλίας και είναι το παλαιότερο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο στον κόσμο. Αποτελείται από 39 εν μέρει αυτόνομες συστατικές σχολές, έξι ιδιωτικές αίθουσες και μια ποικιλία ακαδημαϊκών τμημάτων που χωρίζονται σε τέσσερα τμήματα: Ανθρωπιστικές επιστήμες, Μαθηματικές, Φυσικές και Βιολογικές Επιστήμες, Ιατρικές Επιστήμες και Κοινωνικές Επιστήμες.

Λίστα με 389 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Oxford - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Oxford

• Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Ανθρωπολογία και Γερμανικά (5 έτη) MA (Hons) Πανεπιστήμιο του Aberdeen
93% 0% 0% £21900 £20800 171 Αμπερντίν Oncampus πλήρους απασχόλησης
Ανθρωπολογία και Διεθνείς Σχέσεις MA (Hons) Πανεπιστήμιο του Aberdeen