University of Oxford
Βιοχημεία (μοριακή και κυτταρική) MBiochem
University of Oxford - Πανεπιστήμιο του Oxford

Μισθός Αποφοίτων ιατρική (μη ειδική)

Σημαντικό: Τα παρακάτω στοιχεία για τους μισθούς δεν αφορούν συγκεκριμένα προγράμματα σπουδών, αλλά περιέχουν στοιχεία για όλους τους φοιτητές σε : στο πανεπιστήμιο. Λόγω της μεθοδολογίας συλλογής δεδομένων τα μισθολογικά δεδομένα βασίζονται κυρίως σε δεδομένα προπτυχιακών φοιτητών.

Εύρος 25-75 εκατοστημόρια £34000 - £40000 £40000 - £47500 £39500 - £53500

Μισθός όλων των αποφοίτων Ηνωμένου Βασιλείου σε ιατρική (μη ειδική) (κυρίως προπτυχιακοί φοιτητές)

Εύρος 25-75 εκατοστημόρια £29873 - £39881 £37276 - £46348 £42231 - £55817

Βιοχημεία είναι η χρήση μοριακών μεθόδων για τη διερεύνηση, την εξήγηση και τον χειρισμό βιολογικών διεργασιών. Η μελέτη της ζωής σε μοριακό επίπεδο συνεχίζει να υφίσταται δυναμική επέκταση, οδηγώντας σε ολοένα και μεγαλύτερες γνώσεις σε θέματα τόσο διαφορετικά όσο η προέλευση της ζωής, η φύση των ασθενειών και η ανάπτυξη των μεμονωμένων οργανισμών. Νέες ισχυρές τεχνικές, όπως αυτές της μοριακής γενετικής και της φασματοσκοπίας NMR, μας επιτρέπουν να αναλύουμε τα βιολογικά φαινόμενα με όλο και πιο ακριβείς μοριακούς όρους. Οι μελέτες αυτές έχουν οδηγήσει σε πολύτιμες εξελίξεις στον σχεδιασμό και τη σύνθεση φαρμάκων, στην εγκληματολογία, στην περιβαλλοντική παρακολούθηση και σε μια σειρά άλλων τομέων. Επιπλέον, οι εξελίξεις στη βιοχημεία ευθύνονται σε μεγάλο βαθμό για την κατάργηση των παραδοσιακών επιστημονικών ορίων μεταξύ της κυτταρικής βιολογίας, της ιατρικής, της φυσικής και της χημείας.

Διαπιστευμένος από το Γενικό Ιατρικό Συμβούλιο (GMC), αυτός ο πρωτοβάθμιος ιατρικός τίτλος δίνει το δικαίωμα στον κάτοχό του να υποβάλει αίτηση στο GMC για εγγραφή για την άσκηση του ιατρικού επαγγέλματος στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Το παρακάτω παράδειγμα βασίζεται σε όλους τους αποφοίτους Biochemistry (Molecular and Cellular) MBiochem από Πανεπιστήμιο του Oxford

97% Διδάσκοντες επαγγελματίες
1% Επαγγελματίες επιχειρήσεων, έρευνας και διοίκησης
1% Συνεργάτες επιστήμης, μηχανικής και τεχνολογίας

Βαθμολόγηση & χρόνος μελέτης

Δασμολόγιο UCAS των αποδεκτών φοιτητών για αυτό το μάθημα

Απαιτήσεις προσόντων

Πρέπει να περιλαμβάνει: Α στα Μαθηματικά Α στη Φυσική Οι γενικές σπουδές και η κριτική σκέψη δεν γίνονται δεκτές. Εάν σας γίνει προσφορά, θα πρέπει να επιτύχετε επιτυχία στην πρακτική εξέταση σε όλα τα επιστημονικά μαθήματα που αποτελούν μέρος της προσφοράς.

104 -112 βαθμοί UCAS Παραστατικές τέχνες ή παρόμοιο αντικείμενο. Εάν δεν έχουν σπουδάσει σχετικά θέματα, η προσωπική δήλωση πρέπει να δείχνει ότι έχουν παραστατικό/δραματικό/κωμωδικό/μεσικό υπόβαθρο/εμπειρία.

Το ελάχιστο πρότυπο εισαγωγής μας είναι 38 μονάδες συνολικά, οι οποίες περιλαμβάνουν: 6 στα Μαθηματικά* σε ανώτερο επίπεδο 6 στη Φυσική σε ανώτερο επίπεδο 6 σε ένα τρίτο μάθημα σε ανώτερο επίπεδο *Τα προγράμματα σπουδών "Ανάλυση και προσεγγίσεις μαθηματικών" ή "Εφαρμογές και ερμηνεία" θα γίνονται δεκτά σε υψηλότερο επίπεδο χωρίς προτίμηση.

Απαιτήσεις αγγλικής γλώσσας

Βαθμός Πρόσθετα Στοιχεία
IELTS (Academic) 7.5

Ελάχιστο 7,0 ανά συστατικό

TOEFL (iBT) 110

Ελάχιστη βαθμολογία συστατικών:

Ακρόαση: 22 Ανάγνωση: 24 Ομιλία: 25 Συγγραφή: 24

Cambridge English Advanced

Συνολική βαθμολογία 191 ή άνω, με τουλάχιστον 185 σε κάθε συνιστώσα

Cambridge English Proficiency

Συνολική βαθμολογία 191 ή άνω, με τουλάχιστον 185 σε κάθε συνιστώσα

Η Οξφόρδη είναι ένα από τα πιο διεθνή πανεπιστήμια στον κόσμο. Σήμερα, το ένα τρίτο των φοιτητών της, συμπεριλαμβανομένου του 17% των προπτυχιακών φοιτητών, είναι διεθνείς πολίτες και προέρχονται από περισσότερες από 140 χώρες. Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την ιστοσελίδα ox.ac.uk/int.
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςBiochemistry (Molecular and Cellular), MBiochem, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Oxford στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 38 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Oxford

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Oxford

Το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης είναι ένα διάσημο ερευνητικό πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην Οξφόρδη της Αγγλίας και είναι το παλαιότερο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο στον κόσμο. Αποτελείται από 39 εν μέρει αυτόνομες συστατικές σχολές, έξι ιδιωτικές αίθουσες και μια ποικιλία ακαδημαϊκών τμημάτων που χωρίζονται σε τέσσερα τμήματα: Ανθρωπιστικές επιστήμες, Μαθηματικές, Φυσικές και Βιολογικές Επιστήμες, Ιατρικές Επιστήμες και Κοινωνικές Επιστήμες.

Λίστα με 389 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Oxford - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Oxford

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Βιοχημεία": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

Βιοχημεία MBiol Πανεπιστήμιο Aberystwyth
(Aberystwyth University)
88% 0% 20% £18830 139 - Oncampus πλήρους απασχόλησης
Βιοχημεία και Μοριακή Ιατρική Msci (Hons) Πανεπιστήμιο του Nottingham