University of Chester
Πιστοποιητικό μεταπτυχιακών σπουδών για το ψυχολογικό τραύμα PgCert
University of Chester - Πανεπιστήμιο του Chester

Το ψυχολογικό τραύμα είναι ένας αυξανόμενος τομέας τόσο ακαδημαϊκού όσο και επαγγελματικού ενδιαφέροντος. Αναγνωρίζεται όλο και περισσότερο ότι μια μεγάλη ποικιλία επαγγελμάτων και ειδικοτήτων εργάζονται καθημερινά με τραυματισμένους πληθυσμούς.

Επισκόπηση του μαθήματος

Η κατανόηση των αναγκών και των βέλτιστων πρακτικών όσον αφορά την εργασία με τραυματισμένα άτομα μπορεί να βελτιώσει σημαντικά την εμπλοκή και την αποκατάσταση ενός ατόμου.

Η φιλοσοφία που διέπει το μάθημα είναι μια περιεκτική ολιστική θεώρηση του τραύματος, εστιάζοντας στη συμβολή των νευρολογικών, ψυχολογικών και κοινωνιολογικών απόψεων του ψυχολογικού τραύματος σε όλη τη διάρκειά του.

Το μάθημα σας επιτρέπει να αποκτήσετε μια σειρά από μεταβιβάσιμες δεξιότητες, ενώ παράλληλα σας ενθαρρύνει να εξερευνήσετε μια σειρά από θεωρητικές έννοιες και την εφαρμογή τους στο ψυχολογικό τραύμα σε πραγματικό περιβάλλον.

Γιατί να σπουδάσετε αυτό το μάθημα μαζί μας;

Το πρόγραμμα έχει σχεδιαστεί για να:

• Να παρέχει ένα πνευματικό πλαίσιο μέσα στο οποίο μπορείτε να αναπτύξετε την κατανόηση της κατάλληλης αντίδρασης στο ψυχολογικό τραύμα και να βελτιώσετε τις αναλυτικές σας δεξιότητες.
  • να εξετάσετε κριτικά την τρέχουσα έρευνα σχετικά με το μετατραυματικό στρες, τη διαταραχή μετατραυματικού στρες και τη διάσταση
  • Να διερευνήσετε το φάσμα των θεραπευτικών προσεγγίσεων για την αντιμετώπιση του ψυχολογικού τραύματος και την τρέχουσα κατανόηση της αποτελεσματικότητας αυτών των προσεγγίσεων.
  • Ανάπτυξη δεξιοτήτων στη διαχείριση τραυματικών περιστατικών και στην παρέμβαση οργανισμών
  • Εξετάστε τα μοντέλα διαχείρισης τραυματικών περιστατικών και τα διάφορα πλαίσια στα οποία αυτά μπορεί να εφαρμόζονται.

Το Μεταπτυχιακό Πιστοποιητικό στο Ψυχολογικό Τραύμα στοχεύει στην ενίσχυση των κρίσιμων γνώσεων και δεξιοτήτων σας για την κατανόηση του τρόπου εργασίας με άτομα που έχουν βιώσει ψυχολογικό τραύμα.

Τι θα μάθετε σε αυτό το μάθημα;

Το Μεταπτυχιακό Πιστοποιητικό στο Ψυχολογικό Τραύμα περιλαμβάνει τρεις ενότητες των 20 διδακτικών μονάδων ως εξής:

• Διαχείριση τραυματικών περιστατικών,
  • Μετατραυματικό στρες,
  • Αντιμετώπιση του ψυχολογικού τραύματος: Θεραπευτικές προοπτικές.

Αυτό το πρόγραμμα σπουδών διεξάγεται με μερική απασχόληση για ένα έτος. Η παράδοση λαμβάνει τη μορφή διαδραστικών συνεδριών, ομαδικών συζητήσεων, βιωματικών ασκήσεων, παρουσιάσεων περιπτώσεων και προσομοιώσεων. Οι ενότητες παραδίδονται σε μπλοκ.

Μέθοδοι διδασκαλίας

Τα διδακτικά μας προγράμματα έχουν σχεδιάσει ένα "μικτό" ωρολόγιο πρόγραμμα. Αυτό σημαίνει ότι οι σπουδαστές θα βιώσουν ασύγχρονη και ζωντανή διαδικτυακή (σύγχρονη) διδασκαλία και μάθηση. Η σύγχρονη διδασκαλία είναι η μάθηση που παρέχεται σε ένα συγκεκριμένο διαδικτυακό τόπο, σε μια συγκεκριμένη ώρα, σε όλους τους φοιτητές μιας ενότητας. Η σύγχρονη παράδοση παρέχει στους φοιτητές άμεση ανατροφοδότηση από τον καθηγητή τους ή/και τους συμφοιτητές τους. Η ασύγχρονη παράδοση είναι η μάθηση που προσφέρεται στους φοιτητές και στην οποία έχουν πρόσβαση όταν αυτοί επιλέγουν. Η ασύγχρονη παράδοση επιτρέπει στους φοιτητές να ρυθμίζουν οι ίδιοι τη μάθησή τους και να έχουν πρόσβαση σε πόρους και υποστήριξη ανάλογα με τις ανάγκες τους.

Οι εργασίες αξιολόγησης συχνά απαιτούν από τους μαθητές να εξετάσουν πώς η θεωρία και τα αποδεικτικά στοιχεία είναι εφαρμόσιμα σε παραδείγματα του πραγματικού κόσμου. Αυτές μπορεί να είναι βασισμένες σε σενάρια, αναστοχαστικές ή περισσότερο διαλεκτικές. Οι φοιτητές θα έχουν ευκαιρίες να συμμετάσχουν σε ευκαιρίες διαμορφωτικής αξιολόγησης που αναπτύσσουν την κατανόηση, τη γνώση και την ευαισθητοποίηση (αλλά δεν συμβάλλουν στη βαθμολογία της ενότητας) για την προετοιμασία των εργασιών συνοπτικής αξιολόγησης (αυτές που συμβάλλουν στη συνολική βαθμολογία της ενότητας).

• All Degrees
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςPsychological Trauma Postgraduate Certificate, PgCert, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Καλό πτυχίο με άριστα σε οποιοδήποτε επιστημονικό πεδίο ή ισοδύναμο, και σχετική εμπειρία εργασίας στον τομέα του ψυχολογικού τραύματος. Η διαδικασία υποβολής αίτησης μπορεί να περιλαμβάνει συνέντευξη.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Chester στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 14 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Chester

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Chester

Το Πανεπιστήμιο του Τσέστερ, όπως υποδηλώνει και το όνομά του, είναι ένα πανεπιστήμιο που βρίσκεται στο Τσέστερ. Το πανεπιστήμιο είναι επίσημα συνδεδεμένο με τη χριστιανική πίστη, αλλά ξεκαθαρίζει στη δήλωση αποστολής του ότι στο πανεπιστήμιό του είναι ευπρόσδεκτοι φοιτητές όλων των θρησκειών ή και καθόλου θρησκείας. Το Τσέστερ λειτουργεί από έξι συνολικά πανεπιστημιουπόλεις, πέντε από τις οποίες βρίσκονται στο Τσέστερ, η άλλη στο Γουόρινγκτον, με το κεντρικό κτίριο της πανεπιστημιούπολης να είναι γνωστό ως Parkgate Road Campus.

Λίστα με 330 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Chester - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Chester

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Ψυχολογία": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • Student Life - University of Chester