University of Chester
Ηλεκτρονική και Ηλεκτρολογική Μηχανική MSc
University of Chester - Πανεπιστήμιο του Chester

Αυτό το πτυχίο θα εφοδιάσει τους φοιτητές ώστε να έχουν δεξιότητες τόσο στο υλικό/λογισμικό όσο και να είναι σε θέση να αντιμετωπίσουν τη μηχανική των έξυπνων συσκευών, του Διαδικτύου των Πραγμάτων και των συστημάτων Ηλεκτρονικής Ισχύος.

Επισκόπηση μαθημάτων

Ο ταχύς ρυθμός των τεχνολογικών αλλαγών απαιτεί ένα ευρύ εκπαιδευτικό υπόβαθρο, ώστε να είναι σε θέση να σχεδιάζει και να συντηρεί αυτές τις έξυπνες συσκευές και τα συστήματα IoT. Αυτό το πτυχίο συνδυάζει τα βασικά στοιχεία της Ηλεκτρονικής Μηχανικής, όπου κατοικεί το υλικό, με την κυβερνοασφάλεια και τη ρομποτική, επιτρέποντας στον φοιτητή να συνδυάσει τις πτυχές του υλικού και του λογισμικού που απαιτούνται για την κατανόηση της σύγχρονης τεχνολογίας.

Γιατί να σπουδάσετε αυτό το μάθημα μαζί μας;

Οι έξυπνες συσκευές επηρεάζουν σημαντικά τον τρόπο με τον οποίο ζούμε τη ζωή μας, από το πανταχού παρόν κινητό τηλέφωνο μέχρι τα αναδυόμενα οχήματα χωρίς οδηγό. Τα ευφυή συστήματα ενεργοποιούνται από το παράδειγμα του Διαδικτύου των Πραγμάτων (IoT), βασικό συστατικό αυτού του ΠΜΣ, με πολλαπλούς αισθητήρες που τροφοδοτούν δεδομένα μέσω δικτύων, τα οποία επεξεργάζονται στο σύννεφο.

Οι απόφοιτοι Ηλεκτρονικών και Ηλεκτρολόγων Μηχανικών έχουν μεγάλη ζήτηση και δεσμευόμαστε να σας βοηθήσουμε να ανταποκριθείτε στην πρόκληση της απόκτησης δεξιοτήτων προσανατολισμένων στην εργασία, διδάσκοντας ταυτόχρονα τη βασική θεωρία και τις πρακτικές εφαρμογές της μηχανικής.

Οι ισχυροί τοπικοί δεσμοί μας με τη βιομηχανία θα σας προσφέρουν σημαντικές ευκαιρίες για πρακτική εργασιακή εμπειρία.

Διαθέτουμε σύγχρονα εργαστήρια για τη μηχανική ελέγχου, τα ηλεκτρονικά ισχύος, τα ενσωματωμένα συστήματα, την κυβερνοασφάλεια και τη ρομποτική, όπου οι φοιτητές εκτίθενται σε βιομηχανικά σχετικό λογισμικό και υλικό, καθιστώντας τους έτοιμους για απασχόληση.

Μάθηση

Σε αυτό το μονοετές ΠΜΣ, θα μάθετε την προηγμένη θεωρία και τις πρακτικές δεξιότητες στις τεχνικές κυβερνοασφάλειας, τη ρομποτική, τα ενσωματωμένα συστήματα, το Διαδίκτυο των πραγμάτων, τα ηλεκτρονικά ισχύος και τα συστήματα ελέγχου. Θα διδαχθείτε μεθόδους έρευνας, εξοπλίζοντάς σας με τεχνικές για τον τρόπο προσέγγισης της έρευνας.

Θα καθοδηγηθείτε από έναν έμπειρο ακαδημαϊκό επιβλέποντα με εξειδικευμένες γνώσεις σε έναν τομέα που σας ενδιαφέρει, για την ατομική σας εργασία στο ΠΜΣ. Θα είναι επίσης δυνατή η εκπόνηση έργων με βιομηχανικό προσανατολισμό με τη συμβολή ενός βιομηχανικού επόπτη, καθώς και του ακαδημαϊκού επόπτη.

Μέθοδοι διδασκαλίας

Θα μάθετε μέσω ενός συνδυασμού διαλέξεων, σεμιναρίων και εργαστηριακών συνεδριών υλικού/λογισμικού στις ειδικά διαμορφωμένες εγκαταστάσεις του Exton Park. Το τμήμα διαθέτει υπερσύγχρονα εργαστήρια υλικού για συστήματα ελέγχου, ενσωματωμένα συστήματα, Internet of Things και ηλεκτρονικά ισχύος. Διατίθενται επίσης σουίτες Η/Υ με πληθώρα εφαρμογών λογισμικού ηλεκτρολόγου και ηλεκτρονικού μηχανικού για την προσομοίωση συσκευών, κυκλωμάτων και συστημάτων.

Αξιολόγηση

Θα αξιολογηθείτε μέσω εργασιών και γραπτών εξετάσεων/μελέτης περιπτώσεων. Οι ενότητες προσεγγίζονται συνήθως με στάθμιση 50% εργασίες μαθημάτων και 50% εξετάσεις για την Πληροφορική και 25% εργασίες μαθημάτων και 75% εξετάσεις/μελέτη περίπτωσης για την Ηλεκτρονική.

Μάθηση με βάση την εργασία

Για το έργο του ΠΜΣ θα υπάρχουν ευκαιρίες για τους φοιτητές να εκπονήσουν συνεργατικά έργα με τις τεχνολογικές εταιρείες που εδρεύουν στο Thornton Science Park.

Θα αξιολογηθείτε μέσω εργασιών και γραπτών εξετάσεων/μελέτης περιπτώσεων. Η πρόσβαση στα μαθήματα γίνεται συνήθως με στάθμιση 50% εργασίες μαθημάτων και 50% εξετάσεις για την Πληροφορική και 25% εργασίες μαθημάτων και 75% εξετάσεις/μελέτη περίπτωσης για την Ηλεκτρονική.

• All Degrees
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςElectronic and Electrical Engineering, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Το πτυχίο BEng με βαθμό άριστα στην Ηλεκτρονική και Ηλεκτρολογική Μηχανική ή Ηλεκτρονική Μηχανική ή Ηλεκτρολογική Μηχανική ή Μηχανική Ελέγχου ή Μηχανική Επικοινωνιών ή σε συναφή τομέα είναι κατάλληλο για το εν λόγω ΠΜΣ, με ελάχιστη βαθμολογία 2:2.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Chester στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 14 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Chester

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Chester

Το Πανεπιστήμιο του Τσέστερ, όπως υποδηλώνει και το όνομά του, είναι ένα πανεπιστήμιο που βρίσκεται στο Τσέστερ. Το πανεπιστήμιο είναι επίσημα συνδεδεμένο με τη χριστιανική πίστη, αλλά ξεκαθαρίζει στη δήλωση αποστολής του ότι στο πανεπιστήμιό του είναι ευπρόσδεκτοι φοιτητές όλων των θρησκειών ή και καθόλου θρησκείας. Το Τσέστερ λειτουργεί από έξι συνολικά πανεπιστημιουπόλεις, πέντε από τις οποίες βρίσκονται στο Τσέστερ, η άλλη στο Γουόρινγκτον, με το κεντρικό κτίριο της πανεπιστημιούπολης να είναι γνωστό ως Parkgate Road Campus.

Λίστα με 330 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Chester - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Chester

• Student Life - University of Chester
  • A City for Students: Behind the Photoshoot